ЕЛ: Гудурић и Калинић "сломили" Дарушафаку! Пораз Будућности!

Фенербахче убедљиво славио у истанбулском дербију у Евролиги.  Јак отпор Будућности у Каунасу, Жугић у историји! Подгоричани, без помоћи неколико стандардних играча, намучили Жалгирис и уписали се у историју. Федор Жугић постао најмлађи играч који је икада заиграо у Евролиги.  ЦГ кошарка на САД погон: За Украјину довољно, за Литванце мало.  Жалгирис савладао Будућност са 85:76.  Химки оставио одбрану код куће, Дешон Томас уништио Русе, Пао у потери за ТОП 8! Убедљивих 94:85 у 23. колу Евролиге.

Кошарка 22.02.2019 | 21:35
Фенербахче је уписао нову, укупно 20. победу ове сезоне у Евролиги.

Првопласирани тим Жељка Обрадовића оправдао је у потпуности улогу фаворита у 23. колу на гостовању "фењерашу" Дарушафаки - 97:75 (26:12, 20:23, 27:13, 24:27).

Домаћин је само у другој четвртини био равноправан ривал Фенеру, када је успео да се приближи на свега седам поена заостатка (35:42).

Гости су у том периоду одиграли веома лоше у одбрани, о чему им је вероватно тренер Жељко Обрадовић одржао кратку "лекцију" на полувремену, након чега су поново преузели све "конце" игре.

Дарушафака се, упркос високој предности ривала, која је на истеку треће четвртине износила "плус 25" (73:48) није предавала. Последњих 10 минута кренула је серијом 8:0, али је Фенер, предвођен српским тандемом Никола Калинић - Марко Гудурић, брзо узвратио ривалу и одржао убедљиво вођство до краја меча.

Марко Гудурић, уз Бобија Диксона, био је најефикаснији играч Фенера са 16 поена. Српски играч уписао је и пет скокова, уз асистенцију и украдену лопту.

Никола Калинић такође је имао запажену ролу - 15 поена (шут за три 2/3), уз по три асистенције и украдене лопте.

Код Дарушафаке, којој је то био 20. пораз, уз свега три победе ове сезоне, истакао се Мајкл Ерик са 14 поена и шест ухваћених лопти.

Десеткована Будућност намучила је Жалгирис у Каунасу, у 23. колу Евролиге, али није успела да изненади домаћина.

Жалгирис - Будућност 84:76 (20:18, 19:18, 21:26, 24:14)

Иако су наступали без помоћи репрезентативаца Петра Поповића, браће Суада и Сеада Шеховића, повређених Алексе Илића, Николе Ивановића и Гоге Битадзеа, Подгоричани су се сјајно држали на гостовању у Литванији.

Били су равноправан ривал домаћину до половине последње четвртине (почетком тог дела игре имали су и вођство 62:60), када је Жалгирис успео серијом 8:2 да се "одлепи", а потом и задржи предност.

Будућност је предводио одлични Норис Кол, који је уписао 26 поена, а деби у дресу црногорског клуба имао је и Девин Вилијамс, који је уписао 10 поена и осам скокова.

У тиму Жалгириса палицу држао Брендон Дејвис са 21 поготком, осам скокова и пет асистенција.

Меч у Каунусу остаће забележен у Евролиги по наступу младог Федора Жугића, најмлађег играча који је заиграо у том такмичењу.

Петнаестогодишњи Жугић добио је прилику у последњем минуту меча и у Евролиги је одиграо укупно 42 секунде, али без учинка.

Дерек Нидам је правио шоу у Кијеву и водио репрезентацију до победе у Укракини, али његови земљаци из табора регионалног шампиона нису успели да понове подвиг и Црногорцима донесу дупло славвље. Амери из Будућности просто нису имали подршку домаћих играча на какву су могли да се ослоне Амери из Жалгириса, па је литвански тим у 23. колу Евролиге славио са 84:76.

Ломило се у последњој четвртини, пошто се у њу ушло са вођством Подгоричана од 62:60, али ту негде су гости остали без снаге. Серијом 8:0 коју је повукао Артурас Милакнис, а завршио Едгарас Улановац, домаћи су повели са 72:67 и до краја меча нису испуштали предност, па је Жалгирис стигао до девете победе у сезони и теоретски још може да се нада пласману у ТОП 8.

Будућност је остала на шест победа и мада је математика на њеној страни сасвим је јасно да ће такмичење завршити после регуларних 30 кола, али о нечем вишем се ове сезоне није ни размишљало.

Како било, да поменемо још да је Брендон Дејвис са 21 поеном, осам скокова и пет асистенција био убедљиво најбољи актер меча мада је имао добре сараднике у Маријусу Григонису (16), Томасу Вокапу(14, 6ас) и Едгарасу Улановасу (12).

На другој страни Норис Кол је као и Нидам у Кијеву убацио 26 поена, али је ипак играо против кошаркашки писменије нације, па сам није могао. Мало је било 12 поена Едвина Џексона и још 10 Девина Вилијамса.

За утеху Подгоричанима рекорд Федора Жугића: са 15 година и 157 дана постао је најмлађи дебитант у историји Евролиге!

Химки оставио одбрану код куће, Дешон Томас уништио Русе, Пао у потери за ТОП 8! Убедљивих 94:85 у 23. колу Евролиге.

Химки је допутовао у Атину са осећајем да је нешто заборавио код куће. А заборавио је како се игра одбрана. Дешон Томас и Панатинаикосу научили су га лекцији коју ће упамтити. Амерички крилни кошаркаш му је за 20 минута убацио 22 поена, а Пао за полувреме 65, па је дилема о победнику меча отклоњена и пре но што се права расправа повела - 94:85 за Грке.

Назирао се такав епилог још од самог почетка. Пао је много боље отворио меч, већ после шест минута игре стигао до двоцирфене предности (18:7), пошто је Томас то тада постигао већ 12 поена. До краја полувремена још 10, па и не чуди што је Пао већ у другој четвртини имао и 17 разлике.

У настакву је могао и да успори што му се умало обило о главу. Средином треће четвртине Химки прилази на 61:65, али ту и дефинитивно остаје без даха и Пао поново бежи на безбедну удаљеност. Последња четвртина – пука формалност.

Томас је меч завршио са 25 поена, пошто је у другом полувремену углавном седео на клупи. Још четворица играча домаћег тима пребацила су двоцифрену кошгетерску границу, предњачио је Шон Килпатрикса 17, Ник Калатес је стао на 13, али је имао и 12 асистенција...

На другој страни 18 поена Томаса Малколма, један мање за Микија Џордана, 15 Тонија Крокера, али кошарка се једноставно не игра без одбране. Стефан Марковић то сигурно зна, ипак се он школовао у Србији, али је вечерас могао само немоћно да гледа: његових пет поена и девет асистенција.

Барселона - Басконија 77:67

ТАБЕЛА:Фенербахче 20-3, ЦСКА 18-5, Реал 17-5, Ефес 15-8, Барселона 14-9, Армани 12-11, Олимпијакос 12-11, Бајерн 11-11, Басконија 11-12, Макаби 10-13, Панатинаикос 10-13, Химки 9-14, Жалгирис 9-14, Будућност 6-17, Гран Канарија 6-17, Дарушафака 3-20.

Извор: мондо.рс/моззартспорт