EL: Gudurić i Kalinić "slomili" Darušafaku! Poraz Budućnosti!

Fenerbahče ubedljivo slavio u istanbulskom derbiju u Evroligi.  Jak otpor Budućnosti u Kaunasu, Žugić u istoriji! Podgoričani, bez pomoći nekoliko standardnih igrača, namučili Žalgiris i upisali se u istoriju. Fedor Žugić postao najmlađi igrač koji je ikada zaigrao u Evroligi.  CG košarka na SAD pogon: Za Ukrajinu dovoljno, za Litvance malo.  Žalgiris savladao Budućnost sa 85:76.  Himki ostavio odbranu kod kuće, Dešon Tomas uništio Ruse, Pao u poteri za TOP 8! Ubedljivih 94:85 u 23. kolu Evrolige.

Košarka 22.02.2019 | 21:35
Fenerbahče je upisao novu, ukupno 20. pobedu ove sezone u Evroligi.

Prvoplasirani tim Željka Obradovića opravdao je u potpunosti ulogu favorita u 23. kolu na gostovanju "fenjerašu" Darušafaki - 97:75 (26:12, 20:23, 27:13, 24:27).

Domaćin je samo u drugoj četvrtini bio ravnopravan rival Feneru, kada je uspeo da se približi na svega sedam poena zaostatka (35:42).

Gosti su u tom periodu odigrali veoma loše u odbrani, o čemu im je verovatno trener Željko Obradović održao kratku "lekciju" na poluvremenu, nakon čega su ponovo preuzeli sve "konce" igre.

Darušafaka se, uprkos visokoj prednosti rivala, koja je na isteku treće četvrtine iznosila "plus 25" (73:48) nije predavala. Poslednjih 10 minuta krenula je serijom 8:0, ali je Fener, predvođen srpskim tandemom Nikola Kalinić - Marko Gudurić, brzo uzvratio rivalu i održao ubedljivo vođstvo do kraja meča.

Marko Gudurić, uz Bobija Diksona, bio je najefikasniji igrač Fenera sa 16 poena. Srpski igrač upisao je i pet skokova, uz asistenciju i ukradenu loptu.

Nikola Kalinić takođe je imao zapaženu rolu - 15 poena (šut za tri 2/3), uz po tri asistencije i ukradene lopte.

Kod Darušafake, kojoj je to bio 20. poraz, uz svega tri pobede ove sezone, istakao se Majkl Erik sa 14 poena i šest uhvaćenih lopti.

Desetkovana Budućnost namučila je Žalgiris u Kaunasu, u 23. kolu Evrolige, ali nije uspela da iznenadi domaćina.

Žalgiris - Budućnost 84:76 (20:18, 19:18, 21:26, 24:14)

Iako su nastupali bez pomoći reprezentativaca Petra Popovića, braće Suada i Seada Šehovića, povređenih Alekse Ilića, Nikole Ivanovića i Goge Bitadzea, Podgoričani su se sjajno držali na gostovanju u Litvaniji.

Bili su ravnopravan rival domaćinu do polovine poslednje četvrtine (početkom tog dela igre imali su i vođstvo 62:60), kada je Žalgiris uspeo serijom 8:2 da se "odlepi", a potom i zadrži prednost.

Budućnost je predvodio odlični Noris Kol, koji je upisao 26 poena, a debi u dresu crnogorskog kluba imao je i Devin Vilijams, koji je upisao 10 poena i osam skokova.

U timu Žalgirisa palicu držao Brendon Dejvis sa 21 pogotkom, osam skokova i pet asistencija.

Meč u Kaunusu ostaće zabeležen u Evroligi po nastupu mladog Fedora Žugića, najmlađeg igrača koji je zaigrao u tom takmičenju.

Petnaestogodišnji Žugić dobio je priliku u poslednjem minutu meča i u Evroligi je odigrao ukupno 42 sekunde, ali bez učinka.

Derek Nidam je pravio šou u Kijevu i vodio reprezentaciju do pobede u Ukrakini, ali njegovi zemljaci iz tabora regionalnog šampiona nisu uspeli da ponove podvig i Crnogorcima donesu duplo slavvlje. Ameri iz Budućnosti prosto nisu imali podršku domaćih igrača na kakvu su mogli da se oslone Ameri iz Žalgirisa, pa je litvanski tim u 23. kolu Evrolige slavio sa 84:76.

Lomilo se u poslednjoj četvrtini, pošto se u nju ušlo sa vođstvom Podgoričana od 62:60, ali tu negde su gosti ostali bez snage. Serijom 8:0 koju je povukao Arturas Milaknis, a završio Edgaras Ulanovac, domaći su poveli sa 72:67 i do kraja meča nisu ispuštali prednost, pa je Žalgiris stigao do devete pobede u sezoni i teoretski još može da se nada plasmanu u TOP 8.

Budućnost je ostala na šest pobeda i mada je matematika na njenoj strani sasvim je jasno da će takmičenje završiti posle regularnih 30 kola, ali o nečem višem se ove sezone nije ni razmišljalo.

Kako bilo, da pomenemo još da je Brendon Dejvis sa 21 poenom, osam skokova i pet asistencija bio ubedljivo najbolji akter meča mada je imao dobre saradnike u Marijusu Grigonisu (16), Tomasu Vokapu(14, 6as) i Edgarasu Ulanovasu (12).

Na drugoj strani Noris Kol je kao i Nidam u Kijevu ubacio 26 poena, ali je ipak igrao protiv košarkaški pismenije nacije, pa sam nije mogao. Malo je bilo 12 poena Edvina Džeksona i još 10 Devina Vilijamsa.

Za utehu Podgoričanima rekord Fedora Žugića: sa 15 godina i 157 dana postao je najmlađi debitant u istoriji Evrolige!

Himki ostavio odbranu kod kuće, Dešon Tomas uništio Ruse, Pao u poteri za TOP 8! Ubedljivih 94:85 u 23. kolu Evrolige.

Himki je doputovao u Atinu sa osećajem da je nešto zaboravio kod kuće. A zaboravio je kako se igra odbrana. Dešon Tomas i Panatinaikosu naučili su ga lekciji koju će upamtiti. Američki krilni košarkaš mu je za 20 minuta ubacio 22 poena, a Pao za poluvreme 65, pa je dilema o pobedniku meča otklonjena i pre no što se prava rasprava povela - 94:85 za Grke.

Nazirao se takav epilog još od samog početka. Pao je mnogo bolje otvorio meč, već posle šest minuta igre stigao do dvocirfene prednosti (18:7), pošto je Tomas to tada postigao već 12 poena. Do kraja poluvremena još 10, pa i ne čudi što je Pao već u drugoj četvrtini imao i 17 razlike.

U nastakvu je mogao i da uspori što mu se umalo obilo o glavu. Sredinom treće četvrtine Himki prilazi na 61:65, ali tu i definitivno ostaje bez daha i Pao ponovo beži na bezbednu udaljenost. Poslednja četvrtina – puka formalnost.

Tomas je meč završio sa 25 poena, pošto je u drugom poluvremenu uglavnom sedeo na klupi. Još četvorica igrača domaćeg tima prebacila su dvocifrenu košgetersku granicu, prednjačio je Šon Kilpatriksa 17, Nik Kalates je stao na 13, ali je imao i 12 asistencija...

Na drugoj strani 18 poena Tomasa Malkolma, jedan manje za Mikija Džordana, 15 Tonija Krokera, ali košarka se jednostavno ne igra bez odbrane. Stefan Marković to sigurno zna, ipak se on školovao u Srbiji, ali je večeras mogao samo nemoćno da gleda: njegovih pet poena i devet asistencija.

Barselona - Baskonija 77:67

TABELA:Fenerbahče 20-3, CSKA 18-5, Real 17-5, Efes 15-8, Barselona 14-9, Armani 12-11, Olimpijakos 12-11, Bajern 11-11, Baskonija 11-12, Makabi 10-13, Panatinaikos 10-13, Himki 9-14, Žalgiris 9-14, Budućnost 6-17, Gran Kanarija 6-17, Darušafaka 3-20.

Izvor: mondo.rs/mozzartsport