Dijelovi imovine SNSD načelnika iz Šipova na dobošu
– Poreska uprava Republike Srpske zaplijenila je 355.200 maraka vrijedne mašine i opremu iz firme „Čajavec company“, a koja je u većinskom vlasništvu načelnika Šipova Milana Kovača (SNSD).
Republika Srpska 02.06.2026 | 16:34
Ovo preduzeće je jedno od najvećih poreskih dužnika u Srpskoj, sa dugom od 1,16 miliona maraka. Kako Kovač nije izmirivao svoje obaveze, PURS je odlučila da na javnoj licitaciji 12. juna proda zaplijenjene stvari.
Na spisku oduzete imovine su CNC mašine, prese, silosi, kompresori, komore, pile, glodalice, brusilice, viljuškar pa čak i kompletan sistem za ventilaciju proizvodne hale.
Potencijalni kupci će priliku da vide opremu imati 9. i 10. juna u krugu fabrike, a licitirati mogu pod uslovom da prema državi nemaju dugovanja te da su uplatili 10 odsto depozita od procijenjene vrijednosti stvari za koju su zainteresovani.
Podsjećamo, nedavno je i Okružni privredni sud u Banjaluci oglasio prodaju mašina iz preduzeća Milana Kovača.
Ponuđeno je šest presa ukupne vrijednosti 117.000 maraka kao i žaga vrijedna 8.000 KM.
Prodaja će se putem usmenog nadmetanja održati 16. juna u zgradi Okružnog privrednog suda u Banjaluci, a najniža prihvatljiva ponuda po kojoj se stvari mogu prodati je 62.500 KM, odnosno 50 odsto od procijenjene vrijednosti.
Podsjećamo, „Čajavec company“ iz Šipova je akcionarsko društvo, a većinski vlasnik je „Drvna industrija Šipovo“ sa 96 odsto akcija iza koje stoji pomenuti Kovač.
Računi firme čija se imovina našla na dobošu blokirani su od 2024. godine. Bavili su se proizvodnjom drvenih dijelova za stolice.
U posljednje dvije godine su prijavili poslovni minus veći od 900.000 maraka.
Garantni fond Republike Srpske jedna je od rijetkih institucija koja je uspjela da se naplati od Kovača.
Nedavno im je vratio 700.000 maraka po osnovu garancije koju je Drvna industrija (DIŠ) dobila kada se preko berze zadužila za 2,2 miliona maraka.
Kovač je 2023. godine emitovao obveznice koje je kupila Investiciono – razvojna banka Republike Srpske, a Garantni fond je na čelu sa tadašnjim direktorom Radivojem Krčmarom garantovao za 30 odsto glavnice, odnosno za iznos od 660.000 KM.
Međutim, veoma brzo garancija je aktivirana jer je preduzeće upalo u blokadu a samim tim i prestalo da plaća obaveze koje su na mjesečnom nivou bile oko 32.000 maraka.
Takođe i u ovom preduzeću su svi računi blokirani, a prošle godine je poslovalo sa gubitkom od oko pola miliona maraka.
(Capital) Foto: Capital/Ilustracija

Komentari / 20
Ostavite komentarMarko
02.06.2026 16:56Šta će sad na ovo da kažu oni koji su stalno govorili kako su zaštićeni oni koji duguju a imaju člansku kartu Dodikove stranke! Evo primjera da se svako goni ko nije platio porez!
ODGOVORITEРе
02.06.2026 18:40Imaš na telefonu pa pogledaj gostovanje Kovača i Gatarića na televiziji K3, ako si iskren i pošten shvatićeš a ne svaki tvoj komentar ti nešto braniš tu vlast i njihove ljude, ako si.
Re Marko
02.06.2026 19:16Da nisi glup, mogao bi shvatiti da je to sto su oni 'zaplijenili' bezvrijedno, vrijedi sam na papiru. Prava lova je izvučena i posijeljena između Kovača i Dodika. Ali, pošto si ti glup, nastavi da vjeruješ u bajke.
Ре Марко
02.06.2026 20:57А Приједор, шта ће бити са Приједорм ???
Re
02.06.2026 21:07On je trebao davno biti u zatvoru kao tvoj gazda.
+++
02.06.2026 17:01Nista bez hapsenja.
ODGOVORITEkd
02.06.2026 17:13lijep neki covjek uljudan
ODGOVORITERe
02.06.2026 17:20Lopine snsd i koalicije da nisu krale narod i RS svo vrijeme gledajući samo svoje ličnie interese , nebi se održali na vlasti protekli 25 g u RS.
ODGOVORITEYve
02.06.2026 18:21Sve ce to biti izglađeno samo prašina narodu u oči kao vlast radi po zakonu živi bili i videli
Cçc
02.06.2026 17:42Ima Kovac i drugu imovinu oduzmite i namirite se.
ODGOVORITETN
02.06.2026 17:47Koja teleća faca....
ODGOVORITESipovo
02.06.2026 18:32Pa on je to zaboravio i da ima ,to mu je sitnis sta sve ima na drugim mestima a ujedno ce da se opere koliko je jos duzan.
ODGOVORITEStoko
02.06.2026 18:40Nije li vas stid pa kakva primjer dajete gradjanima ..
ODGOVORITEOČEVIDAC
02.06.2026 18:43Brigada nije svojim parama ni platio
ODGOVORITEFlik
02.06.2026 18:51To je taj sto izjavi da rijeka Janj bezveze tece i da treba izgraditi HE. Lopovska zašalovana glava.
ODGOVORITEKOBAC ORIGINAL
02.06.2026 20:05I to što je navedeno odnekud pokradeno i za otpad namjenjeno. Nije ni faca tako ružna koliko je ta sirovina grabljiva i nemogu da nađen neku adekvatnu riječ koja ga može predstaviti u ptavom svjtlu
ODGOVORITEVlada
02.06.2026 20:23Kako to da je fond naplatio, a IRB nije? Ili su nesposobni ili je neka muljaza
ODGOVORITERibnik
02.06.2026 21:55Koce naplatiti od Fasa sime netijaka od kovaca ,sada 3 milijona duguje sumama republike srpse a i dalje mu daju sirovinu,a od drugi pilenasa uzimaju avans???
ODGOVORITEMio
02.06.2026 22:05Samo zatvor. To je samo pokriće koliko takvi pokradu.
ODGOVORITESsss
02.06.2026 22:09Oholi brkajlija...
ODGOVORITE