Dijelovi imovine SNSD načelnika iz Šipova na dobošu

– Poreska uprava Republike Srpske zaplijenila je 355.200 maraka vrijedne mašine i opremu iz firme „Čajavec company“, a koja je u većinskom vlasništvu načelnika Šipova Milana Kovača (SNSD).

Republika Srpska 02.06.2026 | 16:34
Dijelovi imovine SNSD načelnika iz Šipova na dobošu

Ovo preduzeće je jedno od najvećih poreskih dužnika u Srpskoj, sa dugom od 1,16 miliona maraka. Kako Kovač nije izmirivao svoje obaveze, PURS je odlučila da na javnoj licitaciji 12. juna proda zaplijenjene stvari.

Na spisku oduzete imovine su CNC mašine, prese, silosi, kompresori, komore, pile, glodalice, brusilice, viljuškar pa čak i kompletan sistem za ventilaciju proizvodne hale.

Potencijalni kupci će priliku da vide opremu imati 9. i 10. juna u krugu fabrike, a licitirati mogu pod uslovom da prema državi nemaju dugovanja te da su uplatili 10 odsto depozita od procijenjene vrijednosti stvari za koju su zainteresovani.

Podsjećamo, nedavno je i Okružni privredni sud u Banjaluci oglasio prodaju mašina iz preduzeća Milana Kovača.

Ponuđeno je šest presa ukupne vrijednosti 117.000 maraka kao i žaga vrijedna 8.000 KM.

Prodaja će se putem usmenog nadmetanja održati 16. juna u zgradi Okružnog privrednog suda u Banjaluci, a najniža prihvatljiva ponuda po kojoj se stvari mogu prodati je 62.500 KM, odnosno 50 odsto od procijenjene vrijednosti.

Podsjećamo, „Čajavec company“ iz Šipova je akcionarsko društvo, a većinski vlasnik je „Drvna industrija Šipovo“ sa 96 odsto akcija iza koje stoji pomenuti Kovač.

Računi firme čija se imovina našla na dobošu blokirani su od 2024. godine. Bavili su se proizvodnjom drvenih dijelova za stolice.

U posljednje dvije godine su prijavili poslovni minus veći od 900.000 maraka.

Garantni fond Republike Srpske jedna je od rijetkih institucija koja je uspjela da se naplati od Kovača.

Nedavno im je vratio 700.000 maraka po osnovu garancije koju je Drvna industrija (DIŠ) dobila kada se preko berze zadužila za 2,2 miliona maraka.

Kovač je 2023. godine emitovao obveznice koje je kupila Investiciono – razvojna banka Republike Srpske, a Garantni fond je na čelu sa tadašnjim direktorom Radivojem Krčmarom garantovao za 30 odsto glavnice, odnosno za iznos od 660.000 KM.

Međutim, veoma brzo garancija je aktivirana jer je preduzeće upalo u blokadu a samim tim i prestalo da plaća obaveze koje su na mjesečnom nivou bile oko 32.000 maraka.

Takođe i u ovom preduzeću su svi računi blokirani, a prošle godine je poslovalo sa gubitkom od oko pola miliona maraka.

(Capital) Foto: Capital/Ilustracija

Komentari / 20

Ostavite komentar
Name

Marko

02.06.2026 16:56

Šta će sad na ovo da kažu oni koji su stalno govorili kako su zaštićeni oni koji duguju a imaju člansku kartu Dodikove stranke! Evo primjera da se svako goni ko nije platio porez!

ODGOVORITE
Name

Ре

02.06.2026 18:40

Imaš na telefonu pa pogledaj gostovanje Kovača i Gatarića na televiziji K3, ako si iskren i pošten shvatićeš a ne svaki tvoj komentar ti nešto braniš tu vlast i njihove ljude, ako si.

Name

Re Marko

02.06.2026 19:16

Da nisi glup, mogao bi shvatiti da je to sto su oni 'zaplijenili' bezvrijedno, vrijedi sam na papiru. Prava lova je izvučena i posijeljena između Kovača i Dodika. Ali, pošto si ti glup, nastavi da vjeruješ u bajke.

Name

Ре Марко

02.06.2026 20:57

А Приједор, шта ће бити са Приједорм ???

Name

Re

02.06.2026 21:07

On je trebao davno biti u zatvoru kao tvoj gazda.

Name

+++

02.06.2026 17:01

Nista bez hapsenja.

ODGOVORITE
Name

kd

02.06.2026 17:13

lijep neki covjek uljudan

ODGOVORITE
Name

Re

02.06.2026 17:20

Lopine snsd i koalicije da nisu krale narod i RS svo vrijeme gledajući samo svoje ličnie interese , nebi se održali na vlasti protekli 25 g u RS.

ODGOVORITE
Name

Yve

02.06.2026 18:21

Sve ce to biti izglađeno samo prašina narodu u oči kao vlast radi po zakonu živi bili i videli

Name

Cçc

02.06.2026 17:42

Ima Kovac i drugu imovinu oduzmite i namirite se.

ODGOVORITE
Name

TN

02.06.2026 17:47

Koja teleća faca....

ODGOVORITE
Name

Sipovo

02.06.2026 18:32

Pa on je to zaboravio i da ima ,to mu je sitnis sta sve ima na drugim mestima a ujedno ce da se opere koliko je jos duzan.

ODGOVORITE
Name

Stoko

02.06.2026 18:40

Nije li vas stid pa kakva primjer dajete gradjanima ..

ODGOVORITE
Name

OČEVIDAC

02.06.2026 18:43

Brigada nije svojim parama ni platio

ODGOVORITE
Name

Flik

02.06.2026 18:51

To je taj sto izjavi da rijeka Janj bezveze tece i da treba izgraditi HE. Lopovska zašalovana glava.

ODGOVORITE
Name

KOBAC ORIGINAL

02.06.2026 20:05

I to što je navedeno odnekud pokradeno i za otpad namjenjeno. Nije ni faca tako ružna koliko je ta sirovina grabljiva i nemogu da nađen neku adekvatnu riječ koja ga može predstaviti u ptavom svjtlu

ODGOVORITE
Name

Vlada

02.06.2026 20:23

Kako to da je fond naplatio, a IRB nije? Ili su nesposobni ili je neka muljaza

ODGOVORITE
Name

Ribnik

02.06.2026 21:55

Koce naplatiti od Fasa sime netijaka od kovaca ,sada 3 milijona duguje sumama republike srpse a i dalje mu daju sirovinu,a od drugi pilenasa uzimaju avans???

ODGOVORITE
Name

Mio

02.06.2026 22:05

Samo zatvor. To je samo pokriće koliko takvi pokradu.

ODGOVORITE
Name

Ssss

02.06.2026 22:09

Oholi brkajlija...

ODGOVORITE