Stručnih kadrova nema u Vladi Srpske, samo poslušnici?!
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, jedini zaposleni doktor medicine je ministar Alen Šeranić. Stanje u zdravstvu i socijalnoj zaštiti je loše, zakoni se predlažu pa povlače, a medicinskih radnika sve je manje.
Republika Srpska 02.06.2026 | 17:12
Jedini Šeranićev pomoćnik u oblasti zdravlja - doktor medicine Milan Latinović, razriješen je dužnosti početkom mjeseca, nakon što je stekao uslov za penziju. Ministarstvo je tako, sem ministra Šeranića, ostalo bez ijednog doktora medicine. Pitali smo premijera Savu Minića, da li je upoznat s ovim problemom.
„Ne, nisam upoznat, evo provjeriću to danas“, kaže Minić.
Ni pomoćnik ministra u oblasti socijalne zaštite Vladimir Makarić nema zvanje diplomiranog socijalnog radnika. Kako ministarstvo može da donosi odluke i predlaže zakone, ako, osim ministra, nema stručnjaka iz ove oblasti pita narodni poslanik Maja Dragojević Stojić.
„Imamo situaciju da bukvalno samo jedan doktor se pita za sve vezano za medicinu, za samu našu struku i ono što je nama vrlo bitno, da samo on praktično odlučuje, bez savjetnika i bez bilo koga. Ono što je najveći problem, prvo to je nemoguće da se jedan čovjek sve pita, drugo to je jedan od razloga zbog čega je naše zdravstvo generalno u ovakvom stanju u kakvom je i zbog čega mi stalno apelujemo da imamo probleme kada je zdravstveni sistem u pitanju. Imali smo skoro Prijedlog novog zakona o zdravstvenoj zaštiti i vidjeli smo da je to povučeno nakon velikog pritiska javnosti“, ističe Dragojević Stojić
Narodni poslanik Ognjen Bodiroga ističe da je Republika Srpska pretvorena u zemlju poslušnika i da su na vodeće funkcije postavljeni nestručni ljudi.
„Najbolje poslove i na mjestima ministara i na direktorskim funkcijama, vrše oni koji dobro slušaju, a ti koji dobro slušaju, to im je najveća i jedina mjerodavna kvalifikacija pri zaposlenju iz razloga što imate čitavu plejadu kupljenih diploma, privatnih diploma, koji rade odgovorne funkcije, pa tako imate situaciju da je diorektor Šuma Kaurin nekada bio vozač, pa imate primjer da je direktor bolnice u Trebinju bio auto-limar, naravno oni su kasnije zavržili fakultete, neki su i doktorirali“,kaže Bodiroga
Pored ovoga, ni u Republičkoj zdravstvenoj inspekciji nema nijednog inspektora sa zvanjem doktora medicine. Glavna zdravstvena inspektorica Milica Matijević završila je Tehnološki fakultet.
(BN)

Komentari / 35
Ostavite komentarRAJNA
02.06.2026 17:44pa ko onda potpisuje nakaradne nalaze i mišljenja drugostepene stručne komisije ministarstva u kojima djeca oboljela od autizma nemaju pravo na posebnu njegu koja je propisana Pravilnikom o posebnoj njezi a njihovi roditelji naknadu. Znači, laici odlučuju da li autistična djeca s obzirom na specifične zdravstvene deficite nemaju pravo an posbenu njegu iako im Bartel indeks pokazuje TOTALNU zavisnost od pomoći drugog lica,
ODGOVORITETanja
02.06.2026 20:13Sta vredi sto je seranic doktor,kad je unistio zdravstvo.
Vojo
02.06.2026 22:19Pa naravno uglavnom ove privatne diplome koje su ovako ili onako kupljene.
Mirko
02.06.2026 17:51Imate kvazi doktora Sasu Lakica u min.poljoprivrede on je pomocnik nove ministrice njivu je vidjeo kad obilazi zita polja.Ali ne preza da pravim strucnjacima drzi predavanje i ljudima koi se bave proizvodnjom.
ODGOVORITECeca
02.06.2026 22:24Taj Vladimir Makarić ima neki Fabus kvazi fakultet iz Sremske Kamenice sto se diplome prodaju na kilo. Ima ekspozituru u Širokom Brijegu a to ima i onaj Dražen Vrhovac bivsi direktor IRB banke😂. Sadasnji Ćorić ima diplomu iz Badovinaca. Isto su i ovi BLC, Apeironi, Menadžmenti, Upsovi i ostale garaža fabrike diploma. Sad dozvolili da Pravo mogu zavrsit na privatnom i da poloze mufte pravosudni. To je već zločin.
vojo
02.06.2026 17:51min.poljoprivrede je leglo neznalica i poslusnika SNSD
ODGOVORITEDipl.ing agronomije
02.06.2026 20:50Pa to su samo dupelizci,cuj min.poljoprivrede,a ministar uciteljica nekog stranog jezika,da je bar srpskog.Doktori poljoprivrede u ovoj državi su na nivou bravara u bivšoj državi,a i sto jest,bravari i diktiraju zakone u poljoprivredi.Kakvi profesori takva i poljoprivreda ,sramota od jada.
Familija
02.06.2026 22:35Tamo su cijele familije zbrinute. Sve moj do mog. Kesići, Banjci, Mitrovići, Cvijanovići.....
Šipovo
04.06.2026 16:48Kakve je kadrove doveo načelnik ljudi ne znaju jesu došli ili su poṣ̌li. Debili data im prilika da rade u ministarstvu. Taki kadrovi su mahom zapošljavani važno da im je načelnik preporuka i eto ih da rade u ministarstvu. Ni kulture ni ponašanja
Tina
02.06.2026 17:53Puno njihovih na jednom mjestu. Za normalne nema mjesta oću reći ničije nanji nalažu napetljaju da ih se riješe da bi mogli dovesti svoje sve iz okruženja. Ti sd uklapaju nisu njiovi. Imaju cijele familije zbrinute.
ODGOVORITEBitno
02.06.2026 18:13Zato zaposljavaju radnike koji su otisli u penziju....npr zoran p.?
ODGOVORITEDa li sam doktor
02.06.2026 18:14Seranic uvek bio posluzavnik.S medicinom nije nikad imao puno dodira.
ODGOVORITERe
03.06.2026 16:59Kako nije ? A.Š. jepecijalista epidemiologije .Nekad je radio 3 godine u Hitnoj službi .Znači ,ako radiš u HS moraš itekako imati veze sa medicinom .A,koji je ko specijalizaciju dobio ,često nema veze sa željama. Očito se puno ne razumiješ kako to funkcioniše u zdravstvu.
Re
04.06.2026 16:59Kako lupas prijatelju kako lupas iz njemacaka raznih dok ste tamo treci red ljudi. A i grijesis u vezi dr Alena. Ali sta ti drugo i mozes znati. Brdo ili njemacke nema tebi drugog mjesta
Dr mr
02.06.2026 18:22Eh da je samo u zdravlju, ima tu onaj Milojko iz pdp, a ostali resori jos gori. Kupljene diplome dr, mr, fakulteta, sta cete od njih ocekivati. Nista, samo kradja. Poslusajte danas Petr Djokica, sve cvjeta a njegiva SP sve zadluzna, da jeste, ouni su im dzepovi miliona.
ODGOVORITERe
02.06.2026 22:01Kao da se ne kupuje i na drzavnim. Neki ljudi vise uce na privatnim, nego pojedinci na drzavnim fakultetima. Nemojmo generalizovati
Za Re
02.06.2026 23:24Privatni fakulteti su bukvalno kupovina diplome Re. Tu se nema sta generalizovat ili ne. Bitno je imati za rate na vrijeme.
Koliko
02.06.2026 18:25Treba da to vidite krenite redom engleski đak Šulic učiteljica konobarica d8jagnozer limar vozac i mnogi drugi
ODGOVORITEReket
02.06.2026 18:38Milica Matijevic je korumpirana spodoba, glupa a ambiciozna silikonjara. Nema lokala u B Luci da nije uzela reket. Svi znaju a nikom nista! Ali doci ce kraj i ovoj bagri u oktobru, a Matijevicki i slicnima se ne smje dati da se izvuku!!!!
ODGOVORITEOpaaa
02.06.2026 22:26Kako je tako brzo napredovala to ispitati nije ona neki kapacitet malo mrdni i eto. Dato joj da tako radi zato su je i stsvili dobra im za sve. Mogu je kako oš vrtit i vak i nak da sve za foteljicu u foteljici.
Sl
02.06.2026 18:47Sve prevaranti nalickani u krvatama glume gospodu to prolazio kod zatucanog naroda i krkana po selima.
ODGOVORITENeko
02.06.2026 19:00Stručnih kadrova nema ni na jednom rukovodećem mjestu ili kakvoj instituciji. Takvi su odavno na dnu piramide, u privatnom sektoru ili negdje u inostranstvu. Reče Dodik nekad: Meni sad ne trebaju pametni, meni trebaju poslušni...
ODGOVORITEGAVRILO
02.06.2026 19:47Milorada smrada su najvise unistili njegovi smradovi i to ce mu doci glave.
ODGOVORITEGale
02.06.2026 20:34Stručnih kadrova nema ne samo u vladi nego ni u bilo kojom javnom preduzeću ili instituciji ,struka je protjerana iz ove države. Eno u alumini šarenac i kum nemaju pojma i mnogi drugi
ODGOVORITEStruke nema od
02.06.2026 21:361990 godine!!!!! Pocinje haos! Lopovi lopovska privatizacija otimacina rat i ratna pljacka postratna pljackaaa i trajee do danas usavrsena! Sa pipcima do Rusije Amerike Slovenije itd itd!!!!
Borac
02.06.2026 20:56Sa strukom je gotovo već 20 godina, ni u jednoj firmi ili instituciji struka ne postoji, samo podobni uhljebi
ODGOVORITEтако ти је,
02.06.2026 21:00и у општинама гдје је снсд на власти,све послушник до послушника,све незналица до незналице,али одани и увлакачи начелникови
ODGOVORITEТребињац
02.06.2026 22:08А и тај Шеранић у животу није прегледно ни излијелчио најобичнијег пацијента са повишеним температуром, читав радни вијек се бави уносном папирологијом! Иде му на руку и то што није Србин!
ODGOVORITEРе
04.06.2026 17:03Ајд лагати, али ивако лупати и измишљати, мислим зашто?! Шта сад ти имаш што мислиш да си истресао врећу г из себе а направио будалу од себе? Мислим заштоо? Човјече причаш о вуковцу из гимназије и најбољем студенту медицине саа специјализацијом из епидемиологије и радним искуством са терена из болнице, хитне и ДЗ. Зашто?!
Vladan
02.06.2026 22:21Joj da vidite Selakov kadar,direktoricu Centra za jednakost i ravnopravnopravnost polova RS,neki dan sam je slusao,nisam mogao gledati,jedno potaju,deseto odgovara,blage veze o zivotu nema,ali zato radnici pricaju ukrasti zna na svemu,od namjestaja do klima uredjaja!!
ODGOVORITEBato
02.06.2026 22:41Seranic je figura na koncima, dupelizac i nista drugo!
ODGOVORITETooo
02.06.2026 23:45Ko da je to važno. Vaẓ̌no da imamo ministarstvo ko da trreba kadar kakvi doktori u ministarsyvu mogu raditi i drugi samo nek su sa nekim prrzimenima ko da je važno šta su važnije je ko su.
ODGOVORITEDragan
03.06.2026 18:16Seranic,Milic i ostali u zatvorsku penziju,tamo ce pokazati sta znaju.
ODGOVORITEРе
04.06.2026 17:04Свакако си ти показао да ти српски и није баш ишао.
Мој коментар
04.06.2026 17:10Нек стоји усправно свако ко узме у уста др Алена. Поготово ове дошље. Шеранићи, позната школована градска породица. Посебно ово школована и градска. Нек знају Стојићи Бодироге и остали с погрдним презименима. Толико. Усправно.
ODGOVORITE