ПЛ: Стоук - све што је Јунајтеду било потребно!

Голчина Валенсије, Јунајтед силан против Стоука! Фудбалери Манчестер јунајтеда били су убедљиви на Олд Трафорду против Стоука у 23. колу енглеске Премијер лиге, 3:0.  "Жозе Мурињо, Жозе Мурињо", орило се "Олд трафордом". Две асистенције Погбе.  Уме и Јунајтед да згази противника! Може ли да се пробуди шампионска нада? Црвени ђаволи сигурни и убедљиви против слабашног Стоука - 3:0.

Фудбал 16.01.2018 | 11:15
Пол Ламберт није се прославио против Јунајтеда у свом дебију на клупи гостију.

Тим Жозеа Муриња је врло брзо ставио до знања да Стоук нема шта да тражи на Трафорду, а Антонио Валенсија је у деветом минуту извео мајсторију.

У казненом простору Стоука је повукао лопту улево, шутирао и погодио сам угао гола за 1:0. На 2:0 повисио је Марсијал у 38. минуту.

Погба га је видео на средини послао повратну лопту по земљи, а Марсијал је прецизно тукао из прве. У стрелце се уписао и Лукаку који није био у правој форми у последње време.

Лукаку се после додавања Марсијала у 72. минуту добро заградио на десетак метара од гола гостију, окренуо се и погодио по земљи за 3:0 што је остало и коначан резултат на крају меча.

Своје прилике је имао и Стоук, али је Де Хеа одлично реаговао у неколико наврата, па Мурињо после пораза Ситија од Ливерпула може да буде колико толико задовољан јер су "Ђаволи" смањили заостатак у односу на "Грађане" на

Гостовање тима из зоне испадање, са једном победом на страни ове сезоне, смењеним менаџером и новим који је закаснио таман толико да утакмицу посматра са трибина, било је све што је овог понедељка увече било потребно уздрманом Манчестер јунајтеду.

Фудбалери Стоука, које је будући менаџер Пол Ламберт гледао из ВИП ложе, послужили су као потврда доказа да је "форма" екипе Жозеа Муриња са краја 2017. и почетка 2018. године сада већ прошлост.

У мечу 23. кола Премијер лиге издвојеном за понедељак увече: Манчестер јунајтед - Стоук сити 3:0 (2:0).

Џош Тимон није урадио ништа лоше када је у 9. минуту усмеравао Антонија Валенсију на лево, ка средини шеснаестерца, јер је јако добро знао да је брзоногом беку Јунајтеда десна нога "све и свја" у фудбалу, али то је овог пута био превид - Еквадорац је робеновским голом левом ногом на време "отворио" Џека Батленда и наговестио да се упорним радом у фудбалу може све, па и надокнадити очигледан недостатак.

Иначе, када се повредио у децембру, Мурињо је рекао да је то била последица Валенсијиног претераног залагања на тренинзима.

Асистенција за овај гол приписана је Полу Погби, иако се радило о соло продору Валенсије, мада у 38. минуту није било говора о томе ко је забележио кључно додавање.

Поново је Јунајтед оптеретио Тимона, с тим да се овог пута Ромелу Лукаку изборио за простор лошим пријемом који је надокнадио грађењем, Белгијанац је у наставку акције вратио лопту ду Погбе који је периферним видом приметио да се одбрана Стоука "залепила" за Хуана Мату и Џеса Лингарда тако да је његов избор био Антони Марсијал.

И био је то прави избор - Француз којег жели Арсен Венгер из прве је закуцао лопту у мрежу иза немоћног Батленда и практично решио утакмицу коју је у међувремену Ђердан Шаћири улепшао покушајем "маказица" без озбиљне опасности по добро постављеног Давида Де Хеу.

Немања Матић и Погба у пару рутински су диктирали темпо меча и наставили да покрећу игру "на горе" у другом полувремену, током којег су се ређале прилике пред Батлендом, а кад га Мата није савладао из два покушаја, јесте мајстор за мечеве са тимовима из доњег дела табеле - Лукаку је у 72. минуту поставио коначан резултат меча 11. поготком у сезони и првим у Новој години.

Семафор:

1:0 - Валенсија 9 (Погба)
2:0 - Марсијал 38 (Погба)
3:0 - Лукаку 72 (Марсијал)

Белгијанац је до краја погодио и стативу, али ће и он и Мурињо бити задовољни што се екипа одвојила од захукталог Ливерпула.

Мурињо је био под притиском јавности због три везана ремија и, нарочито, серије расправа у коју се уплео, али је тријумфом над Евертоном од 2:0, увођењем Антонија Контеа у бизарну свађу и овом победом над Стоуком успео да превазиђе кризу.

Да ли ће и Ламберт, дугогодишњи асистент Карла Анћелотија и један од неуспешнијих менаџера Свонсија у Премијер лиги, успети да преокрене ствари у своју корист на "Британији"? Видећемо. Тренутно, Стоук је тим са две победе у последњих 14 утакмица и четири пораза у низу.

Погба се деветом асистенцијом изједначио на челу лиге са асовима Ситија, Лиројем Санеом и Кевином Де Брујнеом, али са знатно мање наступа због повреде која га је мучила - 13. Сане је одиграо 21, а Де Брујне 23 утакмице.

Да ли је ово Жозе Мурињо темпирао форму за други део сезоне? Манчестер јунајтед је одиграо једну од најконкретнијих утакмица ове сезоне и на изузетно сигуран начин савладао Стоук на Олд Трафорду, који ако настави овако неће моћи да се заустави на низбрдици званој "пут у Чемпионшип" - 3:0 (2:0).

Све од почетка до краја утакмице било је затегнуто у игри Манчестер јунајтеда, који је на крилима разиграног Погбе и распуцаних Валенсије, Марсијала и Лукакуа смањио предност Мачестер Ситија на 12 бодова и пробудио наду оним најоптимистичнијим присталицама Црвених ђавола да је повратак у шампионску борбу ипак могућ.

А могућ је само уколико би Мурињов тим овако играо до краја сезоне. Лопта је фантастично ишла кроз везни ред, одбрана је била чврста и смирена, а нападачи увек тамо где треба да директно угрозе гол противника, па спаса за слабашног противника није било.

Голови Валенсије и Марсијала су били спектакуларни, оба пута након додавања Погбе, док је Лукаку дао првенац у 2018. години, који би много могао да му донесе на плану самопоуздања у наставку сезоне.

Оно што сасвим сигурно посебно радује португалског стручњака јесте да његов тим ни четврту утакмицу узастопно, рачунајући и меч ФА купа против Дербија, није примио погодак. У екипи се добро зна где ко стоји и на који начин се покривају линије, па није бло превише простора за Чопо Мотинга, Крауча, али ни касније за Собија и Дијуфа.

Пред Јунајтедом су сада три везана гостовања, Барнлију и Тотенхему у Премијер лиги, односно Јеовилу у ФА купу. Ако се победнички низ настави и у тим утакмицама, Црвени ђаволи би заиста могли да размишљају о највишим амбицијама.