ФА Куп: Ноћ кад је ВАР стигао и у енглески фудбал!

Енглези се од понедељка навикавају на видео технологију. У првој утакмици није било потребе за видео асистентом.  Стигао ВАР у Енглеску, а судија га није искористио?! Брајтон елиминисао Кристал Палас из сумњиве ситуације! Први пут у историји енглеског фудбала коришћен систем за контролу свих детаља на утакмици, а Андре Маринер је испустио шансу да уђе у историју.

Фудбал 08.01.2018 | 23:00
Сусрет Брајтона и Кристал Паласа остаће заувек уписано у алманасима острвског фудбала као први у којем је коришћен систем за контролу свих детаља на утакмици, популарни ВАР, а судија Андре Маринер као арбитар који своје ново право није искористио и тако можда директно утицао на коначни исход. А он гласи - Брајтон иде даље после гола из сумњиве ситуације - 2:1 (1:0).

Шта се, заправо, десило? Био је то детаљ из 87. минута утакмице, када је резервиста Глен Мари само неколико тренутака пошто је ушао на терен затресао мрежу и вратио Брајтону вођство после добре асистенције Увеа Хунемајера. Оно што је остало дискутабилно јесте да ли је Мари приликом решавања акције лопту угурао руком у гол... Иако је иста била прибијена уз тело, видела се намера да се лопта пошаље у мрежу, па је ситуација нејасна...

Мада је имао могућност да погледа снимак и тако реши сваку недоумицу, Андре Маринерто није учинио, пошто му је деловало да је све чисто, мада је камера у директном телевизијском преносу одмах била фокусирана на њега.

Брајтон је до вођства стигао средином првог дела преко Дејла Стивенса, да би Бакари Сакополовином другог полувремена донео изједначење.

Оба тима меч су одиграли с измешаним саставима, а Лука Миливојевић је меч одгледао са клупе.

Утакмица 3. кола ФА Купа, Брајтон - Кристал Палас, остаће упамћена по значајној, чак и историјској околности.

Овог понедељка, на Фалмер стадиону одигран је први такмичарски меч у енглеском фудбалском систему у којем је коришћена видео технологија за помоћ судији - ВАР!

Као што је већ познато из лига у којој се ова технологија примењује, на пример из Серије А или Бундеслиге, видео асистент судије није на стадиону, већ је пред екранима које емитују слику са 12 камера, које не користе ТВ куће.

И у Енглеској ће важити правило да ће ВАР моћи да се користи у четири ситуације:

- Видео помоћници моћи ће да сугеришу главном арбитру да ли је погрешио код признатог гола, директног црвеног картона, (не)досуђеног једанаестерца или очигледне грешке, попут давања картона погрешном играчу.л

Судија може да прихвати сугестију и "пресуду" донету на основу ВАР технологије и да промени одлуку одмах, као што може и да задржи одлуку коју је већ донео. Исто тако, може и да погледа и екран постављен крај терена.

У сваком случају, главни арбитар је тај који доноси дефинитивну одлуку.

Значајан фактор, који се најчешће разликује од осталих спортова у којима се користи видео технологија, је и чињеница да гледаоци на ТВ-у не могу да виде снимак који гледају и судије.

Са друге стране, оно што донекле може да успори ритам утакмице је чињеница да је предвиђено време за проверу неке одлуке два минута, што је неретко кршено у Италији и Немачкој, па је тренер Јувентуса Масимилијано Алегри једном приликом рекао да ВАР "прави бејзбол од фудбала".

Колико ће времена бити потребно Енглезима да се навикну? ФА куп служи за први тест...

Брајтон је у првој проби победио Кристал Палас 2:1, головима Дејла Стивенса у 25. и Глена Мареја у 87. минуту. Леп погодак Бакарија Сакоа у 69. минуту није био довољан Паласу за реми, а српски интернационалац Лука Миливојевић одгледао је меч са клупе гостију.

Ово су резултати 3. кола, парови четвртог кола и датуми "реприза" утакмица треће рунде које су завршене без победника.

Манчестер јунајтед - Дерби 2:0

Све утакмице завршене без победника биће поновљене 16. јануара, осим мечева Виган - Борнмут и Свонси - Вулверхемптон, које су заказане за 17. јануар.

Парови 4. кола (26-29. јануар):