FA Kup: Noć kad je VAR stigao i u engleski fudbal!

Englezi se od ponedeljka navikavaju na video tehnologiju. U prvoj utakmici nije bilo potrebe za video asistentom.  Stigao VAR u Englesku, a sudija ga nije iskoristio?! Brajton eliminisao Kristal Palas iz sumnjive situacije! Prvi put u istoriji engleskog fudbala korišćen sistem za kontrolu svih detalja na utakmici, a Andre Mariner je ispustio šansu da uđe u istoriju.

Fudbal 08.01.2018 | 23:00
Susret Brajtona i Kristal Palasa ostaće zauvek upisano u almanasima ostrvskog fudbala kao prvi u kojem je korišćen sistem za kontrolu svih detalja na utakmici, popularni VAR, a sudija Andre Mariner kao arbitar koji svoje novo pravo nije iskoristio i tako možda direktno uticao na konačni ishod. A on glasi - Brajton ide dalje posle gola iz sumnjive situacije - 2:1 (1:0).

Šta se, zapravo, desilo? Bio je to detalj iz 87. minuta utakmice, kada je rezervista Glen Mari samo nekoliko trenutaka pošto je ušao na teren zatresao mrežu i vratio Brajtonu vođstvo posle dobre asistencije Uvea Hunemajera. Ono što je ostalo diskutabilno jeste da li je Mari prilikom rešavanja akcije loptu ugurao rukom u gol... Iako je ista bila pribijena uz telo, videla se namera da se lopta pošalje u mrežu, pa je situacija nejasna...

Mada je imao mogućnost da pogleda snimak i tako reši svaku nedoumicu, Andre Marinerto nije učinio, pošto mu je delovalo da je sve čisto, mada je kamera u direktnom televizijskom prenosu odmah bila fokusirana na njega.

Brajton je do vođstva stigao sredinom prvog dela preko Dejla Stivensa, da bi Bakari Sakopolovinom drugog poluvremena doneo izjednačenje.

Oba tima meč su odigrali s izmešanim sastavima, a Luka Milivojević je meč odgledao sa klupe.

Utakmica 3. kola FA Kupa, Brajton - Kristal Palas, ostaće upamćena po značajnoj, čak i istorijskoj okolnosti.

Ovog ponedeljka, na Falmer stadionu odigran je prvi takmičarski meč u engleskom fudbalskom sistemu u kojem je korišćena video tehnologija za pomoć sudiji - VAR!

Kao što je već poznato iz liga u kojoj se ova tehnologija primenjuje, na primer iz Serije A ili Bundeslige, video asistent sudije nije na stadionu, već je pred ekranima koje emituju sliku sa 12 kamera, koje ne koriste TV kuće.

I u Engleskoj će važiti pravilo da će VAR moći da se koristi u četiri situacije:

- Video pomoćnici moći će da sugerišu glavnom arbitru da li je pogrešio kod priznatog gola, direktnog crvenog kartona, (ne)dosuđenog jedanaesterca ili očigledne greške, poput davanja kartona pogrešnom igraču.l

Sudija može da prihvati sugestiju i "presudu" donetu na osnovu VAR tehnologije i da promeni odluku odmah, kao što može i da zadrži odluku koju je već doneo. Isto tako, može i da pogleda i ekran postavljen kraj terena.

U svakom slučaju, glavni arbitar je taj koji donosi definitivnu odluku.

Značajan faktor, koji se najčešće razlikuje od ostalih sportova u kojima se koristi video tehnologija, je i činjenica da gledaoci na TV-u ne mogu da vide snimak koji gledaju i sudije.

Sa druge strane, ono što donekle može da uspori ritam utakmice je činjenica da je predviđeno vreme za proveru neke odluke dva minuta, što je neretko kršeno u Italiji i Nemačkoj, pa je trener Juventusa Masimilijano Alegri jednom prilikom rekao da VAR "pravi bejzbol od fudbala".

Koliko će vremena biti potrebno Englezima da se naviknu? FA kup služi za prvi test...

Brajton je u prvoj probi pobedio Kristal Palas 2:1, golovima Dejla Stivensa u 25. i Glena Mareja u 87. minutu. Lep pogodak Bakarija Sakoa u 69. minutu nije bio dovoljan Palasu za remi, a srpski internacionalac Luka Milivojević odgledao je meč sa klupe gostiju.

Ovo su rezultati 3. kola, parovi četvrtog kola i datumi "repriza" utakmica treće runde koje su završene bez pobednika.

Mančester junajted - Derbi 2:0

Sve utakmice završene bez pobednika biće ponovljene 16. januara, osim mečeva Vigan - Bornmut i Svonsi - Vulverhempton, koje su zakazane za 17. januar.

Parovi 4. kola (26-29. januar):