ШПА: Доминација! Барса опет првак! Билбао у ЛЕ, Селти квалификације!

Фудбалери Барселоне наставили су доминацију у шпанском фудбалу и одбранили титулу у Примери. Решена је и та дилема: Адуриц одвео Билбао у групу ЛЕ! Гризман најбољи Чолов нападач! Три црвена картона на Сан Мамесу, Атлетико сигуран против Селте!

Фудбал 14.05.2016 | 22:15

Барселона је савладала Гранаду у гостима са 3:0 и тако у последњем колу освојила 24. титулу у клупској историји.

Каталонци су сезону завршили са 91 бодом, једним више од највећег ривала Реал Мадрида, који је у истом термину победио Депортиво у Ла Коруњи – 2:0.

Изабраници Луиса Енрикеа стигли су до другог трофеја у од када их бивши играч води са клупе, укупно шестог, а имаће прилику да у финалу Купа краље са Севиљом осигурају још једну дуплу круну.

Такође, ово је била седма тријумфална сезона од последњих десет за ‘Блауграну’ у којој ће имати најбољег стрелца и најбоље асистенте првенства. Луис Суарес је хет-триком у Гранади стигао до 40 погодака и 'Пићићи' награде, а са Леом Месијем дели титулу најбољег асистента јер обојица имају по 16 успешних додавања.

Утакмица на стадиону ‘Нуевос лос Карменес’ почела је у препознатљивом ритму када гостује Барселона – Каталонци су од првог минута почели да плету мрежу око казненог простора, а после неколико слабих покушаја, Нејмар је пропустио прву шансу. Меси га је феноменално пронашао између бека и штопера, он је изашао испред голмана Фернандеса, али га је Лопес стигао и избацио лопту у корнер.

Могли су домаћи да шокирају актуелног шампиона у походу на нову титулу, Ел Арабију се отворила контра, али је он био спор и Маскерано га је стигао. Казна за то дошла је у 22. минуту после прве фантастичне акције ‘Блаугране’. Меси је пронашао Нејмара на левом боку, овај маестралним додавањем проиграо Албу који се убацио, додао до Суареса који лагано прослеђује у мрежу.

Бразилски нападач који се нашао на удару критика последњих недеља мучио је одбрану Гранаде, иако је утакмица ушла у нешто мирнији ритам. Њега је у самом финишу полувремена разбио Уругвајац својим другим поготком. Маскерано је послао преносну дијагоналу на Данија Алвеша, а Бразилац успео да избегне офсајд. Крајњим напором је стигао до лопте, из прве центрирао, а на петерцу је Суарес био бржи од голмана за 2:0.

То је био његов 39. погодак у Примери чиме је осигурао награду ‘Пићићи’ у својој другој сезони на ‘Камп Ноуу’.

Изабраници Луиса Енрикеа у другом полувремену спустили су лопту и лагано трошили време, вребајући прилике из грешака домаћих. Нејмар и Суарес промашили су неколико изгледних, пре него што је ‘Ел Пистолеро’ у финишу комплетирао хет-трик, крунисавши још једну фантастичну комбинацију саиграча из напада.

Овај учинак значи да је трио МСН, меч пре краја свих такмичења, ове сезоне постигао укупно 130 голова, уз 76 асистенција, чиме је оборен прошлогодишњи рецорд.

У Ла Коруњи све је било готово после 25 минута – Кристијано Роналдо је два пута затресао мрежу Депортива, а код другог поготка имао је много среће. Ипак, на полувремену га је заменио Хамес Родригес, а ‘Краљевски клуб’ могао је да убедљивије слави у другом полувремену.

Међутим, гости су промашили неколико изгледних прилика резултатом 2:0 остварили пирову победу.

Изабраници тренера Зинедина Зидана сада се окрећу финалу Лиге шампиона у којем се састају са градским ривалом Атлетиком, што је још једна потврда доминације шпанских клубова на ‘Старом континенту’.

Фудбалери Атлетик Билбаа победили су Севиљу са 3:1 и тако искористили пораз Селте у борби за пето место.

Атлетик је завршио као пети у Примери са 62 бода, два више од Селте, која је као гост са 2:0 изгубила од Атлетико Мадрида.

Двоструки стрелац за Атлетик био је Ариц Адуриц, док је један гол дао Раул Гарсија. Погодак за Севиљу постигао је Хуан Муњос.

Голове за Атлетико против Селте постигли су Фернандо Торес и Антоан Гризман.

После трке за титулом, решена је и прептпоследња дилема у шпанској Примери. Барса је одбранила круну, Реал и Атлетико ће у Лигу шампиона, Виљареал у квалификације, а последњи мечеви суботњег програма завршног кола решили су да Атлетик Билбао иде директно у групну фазу Лиге Европе!

Баски су на Сан Мамесу без проблема савладали Севиљу (3:1), која је одмарала главне узданице за финале са Ливерпулом, што је домаћин знао да искосристи и упише три бода, за скок на пету позицију. Изнад Селте, поражене на Висенте Калдерону.

Билбао је до победе која му гарантује мирно лето и избегавање квалификације стигао захављујући најбољем играчу, Арицу Адурицу. Времешни нападач је испалио два прецизна хица и тако са 20 голова у сетони постао најбољи клупски стрелац још од сезоне 1979/1980, кад је Дани бројао до 21.

У мечу обележеном црвеним картонима (2:1 за Севиљу), Раул Гарсија је оверио победу домаћина, седмим голом главом ове сезоне, по чему му ниједан везиста на Старом континенту није раван.

Велики посао за Билбао завршили су фудбалери Атлетико Мадрида. Иако су у минулом колу остали и без математичких шанси за титулу, пулени Дијега Симеонеа савладали су код куће Селту са 2:0 и загрејали срца навијача пред њихов завршни меч сезоне, против Реала, у финалу Лиге шампиона.

Јорганџије су све решиле почетком другог полувремена кад је Фернандо Торес постао званично најбољи шпански стрелац у другом делу Примере (дао је девети гол, испред њега је само Рубен Кастро из Бетиса са десет), док је Антоан Гризман потврдио победу 44 поготком за Атлетико у првенству, чиме је постао најбољи стрелац Мадриђана под командом Дијега Симеонеа. На тој листи престигао је Радамела Фалкаа (43).

Остало је још само да се реши ко испада у Сенгуду.