ŠPA: Dominacija! Barsa opet prvak! Bilbao u LE, Selti kvalifikacije!

Fudbaleri Barselone nastavili su dominaciju u španskom fudbalu i odbranili titulu u Primeri. Rešena je i ta dilema: Aduric odveo Bilbao u grupu LE! Grizman najbolji Čolov napadač! Tri crvena kartona na San Mamesu, Atletiko siguran protiv Selte!

Fudbal 14.05.2016 | 22:15

Barselona je savladala Granadu u gostima sa 3:0 i tako u poslednjem kolu osvojila 24. titulu u klupskoj istoriji.

Katalonci su sezonu završili sa 91 bodom, jednim više od najvećeg rivala Real Madrida, koji je u istom terminu pobedio Deportivo u La Korunji – 2:0.

Izabranici Luisa Enrikea stigli su do drugog trofeja u od kada ih bivši igrač vodi sa klupe, ukupno šestog, a imaće priliku da u finalu Kupa kralje sa Seviljom osiguraju još jednu duplu krunu.

Takođe, ovo je bila sedma trijumfalna sezona od poslednjih deset za ‘Blaugranu’ u kojoj će imati najboljeg strelca i najbolje asistente prvenstva. Luis Suares je het-trikom u Granadi stigao do 40 pogodaka i 'Pićići' nagrade, a sa Leom Mesijem deli titulu najboljeg asistenta jer obojica imaju po 16 uspešnih dodavanja.

Utakmica na stadionu ‘Nuevos los Karmenes’ počela je u prepoznatljivom ritmu kada gostuje Barselona – Katalonci su od prvog minuta počeli da pletu mrežu oko kaznenog prostora, a posle nekoliko slabih pokušaja, Nejmar je propustio prvu šansu. Mesi ga je fenomenalno pronašao između beka i štopera, on je izašao ispred golmana Fernandesa, ali ga je Lopes stigao i izbacio loptu u korner.

Mogli su domaći da šokiraju aktuelnog šampiona u pohodu na novu titulu, El Arabiju se otvorila kontra, ali je on bio spor i Maskerano ga je stigao. Kazna za to došla je u 22. minutu posle prve fantastične akcije ‘Blaugrane’. Mesi je pronašao Nejmara na levom boku, ovaj maestralnim dodavanjem proigrao Albu koji se ubacio, dodao do Suaresa koji lagano prosleđuje u mrežu.

Brazilski napadač koji se našao na udaru kritika poslednjih nedelja mučio je odbranu Granade, iako je utakmica ušla u nešto mirniji ritam. Njega je u samom finišu poluvremena razbio Urugvajac svojim drugim pogotkom. Maskerano je poslao prenosnu dijagonalu na Danija Alveša, a Brazilac uspeo da izbegne ofsajd. Krajnjim naporom je stigao do lopte, iz prve centrirao, a na petercu je Suares bio brži od golmana za 2:0.

To je bio njegov 39. pogodak u Primeri čime je osigurao nagradu ‘Pićići’ u svojoj drugoj sezoni na ‘Kamp Nouu’.

Izabranici Luisa Enrikea u drugom poluvremenu spustili su loptu i lagano trošili vreme, vrebajući prilike iz grešaka domaćih. Nejmar i Suares promašili su nekoliko izglednih, pre nego što je ‘El Pistolero’ u finišu kompletirao het-trik, krunisavši još jednu fantastičnu kombinaciju saigrača iz napada.

Ovaj učinak znači da je trio MSN, meč pre kraja svih takmičenja, ove sezone postigao ukupno 130 golova, uz 76 asistencija, čime je oboren prošlogodišnji record.

U La Korunji sve je bilo gotovo posle 25 minuta – Kristijano Ronaldo je dva puta zatresao mrežu Deportiva, a kod drugog pogotka imao je mnogo sreće. Ipak, na poluvremenu ga je zamenio Hames Rodriges, a ‘Kraljevski klub’ mogao je da ubedljivije slavi u drugom poluvremenu.

Međutim, gosti su promašili nekoliko izglednih prilika rezultatom 2:0 ostvarili pirovu pobedu.

Izabranici trenera Zinedina Zidana sada se okreću finalu Lige šampiona u kojem se sastaju sa gradskim rivalom Atletikom, što je još jedna potvrda dominacije španskih klubova na ‘Starom kontinentu’.

Fudbaleri Atletik Bilbaa pobedili su Sevilju sa 3:1 i tako iskoristili poraz Selte u borbi za peto mesto.

Atletik je završio kao peti u Primeri sa 62 boda, dva više od Selte, koja je kao gost sa 2:0 izgubila od Atletiko Madrida.

Dvostruki strelac za Atletik bio je Aric Aduric, dok je jedan gol dao Raul Garsija. Pogodak za Sevilju postigao je Huan Munjos.

Golove za Atletiko protiv Selte postigli su Fernando Tores i Antoan Grizman.

Posle trke za titulom, rešena je i preptposlednja dilema u španskoj Primeri. Barsa je odbranila krunu, Real i Atletiko će u Ligu šampiona, Viljareal u kvalifikacije, a poslednji mečevi subotnjeg programa završnog kola rešili su da Atletik Bilbao ide direktno u grupnu fazu Lige Evrope!

Baski su na San Mamesu bez problema savladali Sevilju (3:1), koja je odmarala glavne uzdanice za finale sa Liverpulom, što je domaćin znao da iskosristi i upiše tri boda, za skok na petu poziciju. Iznad Selte, poražene na Visente Kalderonu.

Bilbao je do pobede koja mu garantuje mirno leto i izbegavanje kvalifikacije stigao zahavljujući najboljem igraču, Aricu Aduricu. Vremešni napadač je ispalio dva precizna hica i tako sa 20 golova u setoni postao najbolji klupski strelac još od sezone 1979/1980, kad je Dani brojao do 21.

U meču obeleženom crvenim kartonima (2:1 za Sevilju), Raul Garsija je overio pobedu domaćina, sedmim golom glavom ove sezone, po čemu mu nijedan vezista na Starom kontinentu nije ravan.

Veliki posao za Bilbao završili su fudbaleri Atletiko Madrida. Iako su u minulom kolu ostali i bez matematičkih šansi za titulu, puleni Dijega Simeonea savladali su kod kuće Seltu sa 2:0 i zagrejali srca navijača pred njihov završni meč sezone, protiv Reala, u finalu Lige šampiona.

Jorgandžije su sve rešile početkom drugog poluvremena kad je Fernando Tores postao zvanično najbolji španski strelac u drugom delu Primere (dao je deveti gol, ispred njega je samo Ruben Kastro iz Betisa sa deset), dok je Antoan Grizman potvrdio pobedu 44 pogotkom za Atletiko u prvenstvu, čime je postao najbolji strelac Madriđana pod komandom Dijega Simeonea. Na toj listi prestigao je Radamela Falkaa (43).

Ostalo je još samo da se reši ko ispada u Sengudu.