Protest mještana sela Podnovlje zbog solarne elektrane
Mještani sela Podnovlje kod Doboja okupili su se jutros u znak protesta protiv nelegalne izgradnje solarnih elektrana na poljoprivrednom zemljištu.
Republika Srpska 13.05.2026 | 09:26
Mještani poručuju da traže od vlasti da izvrše presudu Vrhovnog suda RS kojom je poništena sumnjiva prodaja poljoprivrednog zemljišta kompaniji Etmax.
Bez obzira na to, kažu, ova firma nastavlja radove koji ugrožavaju normalan život u ovom mjestu.
Preinačena je ranija odluka Okružnog suda Doboj te poništen akt RUGIP-a kojim je zemljište u Podnovlju uknjiženo na grad Doboj, a zatim pod sumnjivim okolnostima prodato kompaniji Etmax.
Mještani sela Podnovlje kod Doboja organizovali su proteste nezadovoljni činjenicom da i pored odluke Vrhovnog suda Republike Srpske koji je presudio u korist Zemljoradničke zadruge Podnovlje čime je poništio rješnje RUGIPP-a i vratio predmet na ponovno postupak u Okružni sud Doboj, radovi na zemljištu u Podnovlju nisu stali.
Vrhovni sud Republike Srpske donio je presudu 02.aprila ove godine da se poništava prodaja poljoprivrednog zemljišta kompaniji Etmax. Mještani Podnovlja traže da se odluka suda poštuje i radovi na izgradnji solarnih elektrana na spornoj parceli zaustave.
"Mi smo se danas ovdje okupili po ko zna koji put da damo proteste, da izrazimo protiv ovih nelegalnih radnji koje su sad očito nelegalne, evo imamo presudu i Vrhovnog suda koji je osporio ovo, a oni i dalje rade i sprovode, za mene je ovo sila već. Da li je ovo poruka narodu da može raditi ko šta hoće u ovoj državi. Ja hoću de vjerujem u ovaj sud koji poštujem,a ne mogu da vjerujem da može neko dozvoliti sebi da se ne poštuju odluke Vrhovnog suda, to je znači ubijanje institucija ove države," kaže Dragić Ružojčić, mještanin Podnovlja.
"Znači neko mora izaći da nam pomogne da se ovo riješi, da li naše institucije, znači svi mi imamo to, a kad im treba glas svi dođu, trče po selu, traže glasove za izbore. Policija dođe kad je nas popisivalo, znači nijedna institucija se nije javila," navodi mještanka Ana Đukić.
"Ići ćemo do kraja dok ovaj investitor ovdje koji je ušao bespravno na zemljište Zemljoradničke zadruge Podnovlje, koji uopšte nema i dobili smo odgovor od inspekcije koja nam je poslala rješenje da ne posjeduje ekološku dozvolu. S tim da on nama ovdje ugrožava vodozahvat, vodozahvat koji trenutno 140 porodica snabdijeva vodom, a Vodovod se proširuje. S tim dovodi u opasnot, jer ta voda je ugrožena, a voda je izvor života," navodi mještanin Ljubomir Đurđić.
Predsjednik Zemljoradničke zadruge Podnovlje Novak Danilović kaže da presuda Vrhovnog suda pokazuje da je istina ono što mještani tvrde godinama, da je zemlja nelegalno prepisana na grad:
"Jasna je odluka, Vrhovni sud je rekao svoje, vidi se baš, nema ništa sporno i naredio da se Zadruzi vrati zemljište i gotovo i da oni snesu troškove ove. Mi ćemo ih poslije goniti da ovo što su porušili da poslije naprave."
Mještani kažu da su preko 20 institucija obavjestili o presudi Vrhovnog suda RS, a pokrenuli su i niz drugih inicijativa.
"Pokrenuti su od strane Pravobranilaštva BiH i od tužilaštva BiH. Kada je u pitanju rad advokata i pravnog tima Mjesne boračke organizacije mi smo preko advokata koji je angažovan kao zastupnik Zemljoradničke zadruge pokrenuli niz krivičnih prijava protiv lica koja se pokazalo da su odgovorna. To su prije svega gradonačelnik Doboja, njegove određene službe, kako je to advokat rekao i niza još NN lica za koja mi jednim dijelom znamo ko su, a sa druge strane tužilaštvo Republike Srpske potrebno da ispita."
Mještani poručuju da od pravde ne odustaju i pozivaju sve institucije da samo postupe prema Ustavu i zakonima Republike Srpske.
(BN) Foto: BN

Komentari / 24
Ostavite komentarSavo
13.05.2026 09:45Boze mili,, pa nas je SNSD I DODIK doveli do totalnog kokapsq. Niko ni odluke Vrhovnog suda ne priznqje, rqdi ko sta hoce. Pljackajz, otimaju, kradu, varaju , pa dokle vise? Hoce li vam ikada biti dosta? Ima li kraja unistavanju i pljacki RS? Srbi, borci, narode do kada cemo sve ovo trpjeti? Do kada da nas lazu i kradu?
ODGOVORITEДобој
13.05.2026 12:16А баш доле снсд однио убједљиву побједу, знали сте ви за то и прије избора. Свакоме по заслугама
Re
13.05.2026 12:36Sta se sad bunite , pa Derventa i Doboj su glasali za ovo stanje sto im se desava . Sad uzivajte u svojim djelima .
Idealno
13.05.2026 14:57Dobro...nemojte kritikovati ovu grupu mjestana oni su tu da iskazu bunt. A to sto ste vi napisali i opisali su oni ostali a to je na zalost velika vecina. U ratu heroji sad obicni papci i borci pritiv sebe, sela, sopstvenog interesa i postenja...
Jaranika
13.05.2026 09:54Sta se bunite glasali ste za to,sad treba da uberete plodove tog glasanja.
ODGOVORITEre
13.05.2026 12:27U pravu si drug.Svi oni glasaju za SNSD e i sad se bune.Šta hoće.
Uh
13.05.2026 19:41Na žalost ova grupa ljudi nisu glasali za snsd ali 90% mještana jesu.E ti drugi za 100 km i Dodika bi prodali rođenu mater..
11903
13.05.2026 21:49Da't glas snsd-u je isto kao da gladan čovjek upadne u septičku jamu.
re
13.05.2026 09:58Ovi kriminalci na vlasti sa podržkom svih institucija kriminalni sve kontaju da je njihovo u ovoj zemlji sve na što kriminalci upru prstom u RS.
ODGOVORITEZLOCINAC DODIG
13.05.2026 10:04SVE KRIMINSLNE RADNJE JE POD VODSTVOM MILORADA I IGORA DODIGA .2 ZLOCINCA
ODGOVORITESta reci?
13.05.2026 10:16Podrška za Podnovljane. Guba dabogda razgubala sektaše, maskotu londonca i ostale gladne hulje...
ODGOVORITEVuk Branković
13.05.2026 12:01Isti slučaj u Gacku. Na poljoprivrednom zemljištu, tajkun pravi solarnu elektranu. Jedinu korist ima tajkun i onaj koji ima tal. A što lokalno stanivništvo nema uslova da se bavi poljoprivredom i što iseljava, kog briga za to. Jer volimo Srpsku.
ODGOVORITEKomentar
13.05.2026 12:57Kako solarni paneli ugrozavaju izvore vode koji nisu ni blizu? Bice da je nesto drugo tu u pitanju...
ODGOVORITEDrugar
13.05.2026 18:33Ispratite malo bolje informacije. Odmah iza leđa tih ljudi nalaze se dva vodna izvorišta Vodovoda Podnovlje a plan je Etmax-a da ovo proda hrvatskoj firmi Green Energy Umag iz Zagreba. Pročitajte malo više informacija kao i drugi koji ne poznaju stanje, pronađite u objavama za Podnovlje. Na liniji se nalaze ljudi koji ne podržavaju Omera iz Doboja i njegove sluge iz Podnovlja: Marić, Kovačević i Okolića + drugi!
Marko
13.05.2026 12:57To su čiste laži, zadruge nemaju nikakvu imovinu u svom vlasništvu i to je imovina lokalne zajednice sa kojom opštine i gradovi slobodno mogu raspolagati!
ODGOVORITEIdealno
13.05.2026 17:41Cuti magarce, sta ti znas...
Marko za Idealno
13.05.2026 20:58Po Zakonu o poljoprivrednim zadrugama nepokretna imovina pripada opštinama i gradovima! Možešcli sad krme jedno razumjeti da ovi što protestuju su samo zlouporijebljeni!
Za Marka
13.05.2026 23:56Magarce ne lazi vise.
ozrenac
13.05.2026 13:00Imate poslanika Jošića,javite se njemu da vam pomogne.On je čovjek od reda i zakona.
ODGOVORITEDa da
14.05.2026 12:29Jošić je iz Majevca,i gore ima zadružne zemlje čudim se da i ono nisu prodali..
Smislov
13.05.2026 13:31Zemlju vode kriminalci kojima je bavljenje politikom samo paravan za kriminal i krađu. Još kada tome dodamo lažni patriotizam i lažnu vjeru, to je tek da se ispovraćaš. Niko Srbiju i Srpsku ne voli kao lopovi u politici. Njima je država plijen i ako su na vlasti misle da im je sve dozvoljeno. Na žalost i jeste.
ODGOVORITEObućinske Bare
13.05.2026 15:02iza svega stoji Milenkov sin iz Majevca.
Miro
13.05.2026 16:18Pa zar niste vi svi iz podnovlja u SNSD i glasali ste za iste,pa i firma ETMAX je u vlasništvu jednog od njih.Dobio čovjek zemlju vašu zemlju da dođe da vam se zahvali na podršci
ODGOVORITEMitar
26.05.2026 16:57ETMax je zemlju platio skuplje nego što je AL Dahra platila PKB u Beogradu zajedno sa mašinama i objektima, nije ništa dobio.Kad neko nešto dobije onda je to besplatno a kada nešto plati onda je to kupljeno.Da te nešto naučim.