Zdravlje u Republici Srpskoj postaje luksuz: Moći će da se liječe samo oni koji imaju pare (VIDEO)
Pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske u utorak, 19. maja, naći će se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Novi zakon briše limite participacije i prebacuje teret neuplaćenih doprinosa na radnike. Za struku neustavno, a za građane uvod u preskupo liječenje. Da li zdravstvena zaštita u Srpskoj prestaje biti pravo, a postaje privilegija?
Republika Srpska 11.05.2026 | 20:00
Zdravlje u Srpskoj postaje luksuz. Vlast mijenja zakon i briše limit participacije od 370 maraka, pa će se učešće pacijenata u troškovima kretati od pet do čak 50 odsto cijene usluge. To znači da bi operacija od deset hiljada maraka, umjesto dosadašnjih par stotina, mogla koštati pet hiljada KM, navodi profesor doktor Milan Blagojević.
“Nema finansijski dostupne zdravstvene zaštite ako se ukine ovaj iznos od 370 KM maksimlane participacije. Tako da ćemo imati u koliziji jednu odredbu zakona o zdravstvenom osiguranju sa drugom. Osim toga, ukidanjem maksimalnog iznosa participacije biće povrijeđeno i načelo socijalne pravde na kome počiva ustavno uređenje Republike Srpske”, navodi prof. dr Milan Blagojević, sudija i profesor ustavnog prava.
Novi namet prisiliće građane da ogroman dio troškova liječenja plaćaju iz sopstvenog džepa, kaže narodni poslanik Tomica Stojanović.
“Vlast kad nema više sredstava u budžetu ona pribjegava ili novim kreditnim zaduženjima ili guranjem ruku u džepove naroda. Ovo je direktno guranje ruku u džepove naroda. Svakako da ćemo svojim djelovanjem i amandamanima pokušati da urazumimo vlast da se ovo ne treba činiti”, ističe Tomica Stojanović, poslanik SDS u NS Republike Srpske.
Prijedlog zakona koji predviđa da radnici sami finansiraju svoje liječenje, a zatim novac potražuje od poslodavca sudskim putem, takođe je sporan narodni poslanik Bojan Kresojecvić.
“Na ovaj način mi imamo situaciju da trudnica koja treba odeđenu zdravstvenu zaštitu ili usluge zato što njen poslodavac nije uplatio doprinose neće moći da ostvari o trošku države odnosno Fonda zdravstvenog osiguranja to liječenje iako bi trebalo da upravo država bude taj garant. 90% običnih ljudi nažalost na ovaj način dobijaju poruku da moraju da se štite i od nesavjesnih poslodavaca, ali i od ove vlasti koja ne brine o njima, a trebalo bi”, naglašava Bojan Kresojević, poslanik PDP u NS Republike Srpske.
U Helsinškom odboru za ljudska prava naglašavaju da su ove izmjene ogledalo lošeg vođenja zdravstvenog sistema.
“Ako građani Republike Srpske 20 i više godina biraju iste ljude koji nas vode u propast u siromaštvo u bijedu u odsustvo vladavine prava onda moramo platiti tu cijenu. Dakle nećeš više plaćati participaciju za neke stvari 50, 100 ili 300 maraka sad ćeš plaćati 1.000, 2.000, 3.000 ili 5.000 KM, prema tome moći će da se liječe oni koji imaju pare”, priča Branko Todorović iz Helsinškog odbora za ljudska prava.
O sudbini Zakona o zdravstvenom osiguranju odlučivaće se na sjednici Narodne skupštine u utorak, 19. maja. Ukoliko ovaj prijedlog bude usvojen, profesor Blagojević jedini izlaz vidi u zahtjevu za ocjenu ustavnosti ili ukidanju zakona odmah nakon oktobarskih izbora. Do tada, građani Srpske ostaju pred surovim izborom: ili skupo liječenje ili borba za osnovna prava pred sudovima.
(BN) Foto: BN

Komentari / 55
Ostavite komentarEee
11.05.2026 20:11Bome ste vi bezobrezni. Treba. Izaći na. Ulici. I sviju istjerati van. Stoko kradljivac.
ODGOVORITE+++
11.05.2026 21:01Seranic je skroz unistio zdravsto.
re+++
11.05.2026 21:42Zar stvarno mislite da Šeranića neko nešto pita? Zna se ko ovdje o SVEMU odlučuje.
.
12.05.2026 00:23Pravi potez, tako je u Njemackoj i Americi vijekovima! Kad moze narod da za telefon daa 3000 maraka i da svaka porodica ima 2-3 auta , neka se i zdravlje plaća , ono je najvaznije, ali i da se uvede kontrola i odgovornost doktora i sestara i kazne.
Borac
12.05.2026 07:35Prodajte opet glas za malo sljunka ili 50 km. Dok papak stevanduc placa za nocenje 13 000 km.
Penzioner
12.05.2026 09:01Mozemo se lijeciti u Srbiji kao sto to radi Burle! U RS se koristi samo tehnicki kiseonik!
Helsana Svicarska Banka
12.05.2026 09:36Gospodo SNSD Minic ,Dodik i ostsli...svi ste isti. Izjava iz Svicarske : Svi koji su u penziji i pred penzijom vas jadni prostacki kriminslisticki pristup prema narodu koji su RS izgradili i grade ne prihvtaju. Svi povlace ugovore sa koruptim bankama.Vi nas novac nemozete i necete nikad vidjeti. To sto ste pokrali i zaduzili se pa izmisljate zakon kako cete narod pobiti na jedan drugi nacin bez oruzja prevarili ste se.Ljudi u Svajcarskoj otvore konto u sigurnoj drzavi a ne kod vas da vi radite sta hocete i kradete. Vec su aktivni prekidaju se ugovori dole.A ima pametnijih od Minica i Dodika nikad to nisu ni uradili pare su nase u Svicarskoj. Krali ste kuce zemlju novac i sada krivite Sarajevo i Schmidta taj zlocin ste vi podcinili i cinite to cinjenice pokazuju. Vas jadni pristup i prljavi postupci prema narodu su egoisticki.Mi vas nezelimo i necemo! Sa vama nemoze i nece niko da radi. Da bar imate zdravstvo ko ode u bolnicu u bluku jeftinije vam je morfijum spricati ubijati narod nego da fond placa .Ovo je samo otvorena izjava koja je istinita .U Oktobru mozete da se kupite i trazite ko ce vas slusati.
Aska
12.05.2026 17:16Koliko naši doktori imaju znanja, a i volje da rade super je sto ce nam zdravstvene usluge postati nedostupne. Vjerujem, da ako prestanemo ici doktoru da cemo biti zdraviji.
Protest
11.05.2026 20:13Organizovati ispred Skupštine RS!
ODGOVORITEŠeranić
11.05.2026 21:54Je jedan klimoglavac, niti ga ko šta pita,niti radi, sjedi u Skupštini kao panj i puni džepove. Šta će može mu se.
Miroslav S.
12.05.2026 00:00Sto trositi vreme pred skupstinom. Mogu oni nametati namete i od 5000 KM, ali ko ce im to platiti, kad najpotrebniji imaju penziju oko 700 KM. Ko se seti ove pljacke, ko je hice legalizirati? Nskacili su se na strane penzjonere, pa im i to malo, sad hoce sirotinju dovesti na prosjacki stap. Sasava je to politika.
Rade
12.05.2026 07:06Samo usrane motke u rastjerati lopove.
Lola
12.05.2026 07:19Jadniče jeb. m i tebe i Njemačku i Ameriku reci to majmunima iz vlasti za vozni park i telefone jeb. ti Dodik mamu.
Seranic
12.05.2026 13:34Seranica treba poslati kod logopeda previse brzo mu mozak i jezik rade.Pa neka preglede placa sam 😂
Pero
11.05.2026 20:16Grobari i penzioni fond več trljaju ruke Bit če posla i para.Tražili ste gledajteNiko ne smije na ulici ni glas progovoriti ko u Sjevernoj Koreji.Na izborima opet za Dodika i SSND obavezno.
ODGOVORITEMinhauzen
12.05.2026 06:50I to bez onih 100 KM, jer sada ste dresirani i nema više ni potrebe da vas kupuje. Znači pod obavezno zaokružiti, pod tim i tim brojem MILORAD DODIK-SNSD-SRPSKA NAŠA KUĆA. Nemoj da vas sanjam. Zaposlili ste kćer, zamijeniće vam sijalicu na banderi ispred kuće, asfalt ste dobili pre 12 godina, raspao se ali nema veze, da nebi novi možda, dobiće te olovku i upaljač i u 4.oktobra u 07,30 najkasnije, da ste na glasačkom mjestu.
TEŠKO NAMA
11.05.2026 20:16Ako moram plaćati onda se sigurno neću liječiti u RS. Ako znaju uredno skidati od plate za zdravstveno osiguranje onda mi i pruži uslugu. Nemoj mi skidati od plate i nemoraš me ni liječiti, moje zdravlje moja stvar.
ODGOVORITEabc
12.05.2026 06:03Tačno. Neka isplate bruto platu, doprinos zs zdravstvo i PIO, a ja ću tražiti privatni penzioni fond,ili neću uopšte, moja stvar. Isto i sa doprinosom za zdravstvo. Isplati ga, a ja biram privatnu ordinaciju, bolnicu.
TheProvocateur
11.05.2026 20:17Dzaba, opet ce to za crvene kmere glasati
ODGOVORITESIZOFRENIJA
11.05.2026 20:18VELIKA DRZAVA MALOG MESARA. TAJ PO KABINETU PUTINA MEDI I OBJASNJAVA KAKO JE MAG SVJETSKIH RELACUJA A U KVAZI DRZAVI LOPOVLUK,KORUPCIJA,SVEOPSTA PLJACKA...
ODGOVORITEMILENA
11.05.2026 20:26TO NIJE POPULARNA MJERA POSEBNO PRED IZBORE. BILO KO KO BUDE GLASAO ZA OVU NEPOPULARNU VIJEST ATAKUJE NA SOCIJALNI MOMENAT I PRAVA OSIGURANIKA. TIME BI SE DALE ODRIJESENE RUKE I POSLODAVCIMA DA UGROZE RADNICKA PRAVA. AKO OVO PRODJE NA SKUPSTINI TEPUBLIKE SRPSKE ONAJ KO BUDE GLASAO ZA OVE IZMJENE IZGUBICE GLASOVE NA IZBORIMA. A, O TOME ODLUCIJU GLASOVI SVIH I POSLODAVACA I OSTALIH !!!
ODGOVORITE5 do 12
11.05.2026 20:34Ako im ovo prodje i usvoje a narod ne reaguje onda stvarno treba da nestanemo
ODGOVORITEDrug Crveni
11.05.2026 20:41Treba svi da ustanu i da polome sve kao sto to Francuzi rade! Nije Vam ovo djedovina!
ODGOVORITERe Drug Crveni
11.05.2026 21:44Svaka ti čast ljudino za ovaj komentar!
Marko
11.05.2026 20:43Najvećim dijelom krivci za takvo stanje su zdravstveni radnici, a pogotovo ljekari, koji su od javnog zdravstva napravili privatno zdravstvo! Pola njih je u politici umjesto da liječi narod, i čim je on u politici nema on vremena da liječi pacijente većih liječe početnici a onda kada oni pogriješe svi kukamo! Sramota i bruka! I to će biti još gore!
ODGOVORITERe Marko
11.05.2026 22:43Malo je reći privatno već svi rade po privatnim ordinacijama samo tezgare od N.Grada,Trebinja , Ribnika ,Dervante Prnjavora. JADNI SMO A I KAKVI SMO NE TREBAMO NI PUSTOJATI. PA OPET U OKTOBRU GLASAJMO ZA SNSD I BAJU.
Marko za Re Marko
12.05.2026 06:31Ti odmah okrećeš na stranačku pripadnost a znaš dobro da su ljekari u svim strankama i da se svi kvartaju za poslanike, ministre, direktore i slično! Prema tome nema tu razlike ni SDS, ni SNSD ni PDP ni bilo koja druga stranka!
Re Marko
12.05.2026 18:37Ma da Za to što su skupa auta krivi su mehaničari Koji si ti glupan pa u politici obzirom na broj nema ni 0,0000001% zaposlenih u zdravstvu Sram te bilo S privatno rade samo neke specijalnosti a hiljade njih obespravljenih rade za manje od policajca lipara prašinara polupismenog Fuj
Zasto
11.05.2026 20:49Ona hoce penzionerima uzimati 10% kao besplatno lijecenje.
ODGOVORITEX2
11.05.2026 21:02Ovim udaraju na starije i penzionere da ne mogu da se leĉe da sto pre rasterete penzionu fond. Jedine troskove ima porodica koja sahranjuje. A penzija ostaje fondu i drzavi.
ODGOVORITERule
11.05.2026 21:08Ma divno ee sad je ova bijeda nadrljala neka se lijeci travama.a ovi nasi skorojevici parajlije sto su ih na brzinu xaradili neka se lijece u skupim klinikama i jos skupljim lijekovima.do kraja zivota .
ODGOVORITERe Rule
11.05.2026 22:46Sirotinja će da se liječi travama a njima eno nove Onkologije sa palijativom, tamo će po zasluzi.Bog sve vidi , SLAVA MU!
Zvezda
11.05.2026 21:12Samo na ulicu.Oni svaki dan smisle kako uvući ruke u džepove građana.Netreba uplaćivati doprinose za zdravstvo,ta sredstva u ladicu čuvati za liječenje.
ODGOVORITEBokili
11.05.2026 21:18I opet glasajte za vašeg spasioca Dodika ovce jedne....
ODGOVORITEGru
11.05.2026 21:21U oktobru svi 50 KM u đep i glas za SNSD mafiju.
ODGOVORITERe Gru
11.05.2026 21:50Bukvalno, zato sdravstvenim radnicim / medicinarima digli plate 5% i linijarno 250 KM na ime toplog obroka a nemedecinarima koijih je 30% u UKC BL samo plata 5% PA TA RAZLIKA JE ZA KUPOVANJE SENDVIČA PRNZIONERIMA ZA GLAS ZA SNSD. SAMO GRU, ULICA DOSTA JE!!!
Patriota
12.05.2026 13:13Dodik ide u Hag bice slobodno mjesto brzo! Glasamo za Dodika za Hag dozivotna Robija
Ovo je van
11.05.2026 21:28Svake pameti,šta treba još da uradi ova lopovska vlast da bi je narod smjenuo na oktobarskim izborima i poslao direkt u ćorku?!
ODGOVORITEAna Marija
11.05.2026 21:32E druze kasnis dobrano.Vidise da si i ti jedan od njih.Od korone lijece se samo oni koji imaju pare.Ovo se ne moze nazvati lijecenje.Korona vam je bila test za mnoge stvari.Sad znate kako sa stokom.
ODGOVORITERe Marko
11.05.2026 21:51Kako nestizu svi imaju vremena poslije podne.Skoro dr na Paprikovcu izmislila bebici sjenu na mozgu.I mora kod dr u poslije podnevnim casovima.Srecom roditelji pametni odu kod drugog dr ni pojma.Dobro je prosla uz samo ocitanu lekciju od oca djeteta.
ODGOVORITENina
11.05.2026 21:55Svakim danom se sve vise pitam sta mlade ljude uopste zadrzava ovdje. Nisu ni drzavne firme uvijek redovne platise, znaju i oni kasniti, a plate i nisu neke. Kako trudnica na bolovanju od plate da placa porodjaj ili onkoloski bolesnik da plati lijekove, od cega, kad nam svakodnevno sve poskupljuje, a plate to ne prate.
ODGOVORITELord
11.05.2026 22:08Bijeljina nema radiologa. Sram vas bilo sve!!!
ODGOVORITEDodikistan
11.05.2026 22:15U papakland-u ima svega za lovu..
ODGOVORITEКацељ
11.05.2026 23:22Они који имају паре не лијече се у Српској. Оне који немају паре не желе лијечити у Српској. Наравоученије, укинути здравствену заштиту у Републици Српској.
ODGOVORITESeka
11.05.2026 23:58Hahaha, tako I treba. Nekada ste imali sve besplatno ali vam nije bilo dobro. Sto ste trazili, to ste I dobili.
ODGOVORITEŽeljko
12.05.2026 03:44A vi gospodo lijepo, kad dođete na vlast, poništite ovaj zakon i "mirna Bosna".
ODGOVORITEMore neka
12.05.2026 05:50Samo glasaj te stoko za vladajuće i Dodika i SNSD kruha nećete imati sa njima. Imate li oči sta cete djeci ostaviti iza sebe stoko glupa!?
ODGOVORITEBOBA
12.05.2026 07:08Šta je tu novo i do sada su se liječili oni koji imaju pare i to u privatnim ordinacijama.Oni ogromne novce daju njima a nikakve razlike nema samo je razlika u novcu koje bacaju misleći da će im biti bolje a ono sve gore.
ODGOVORITEMaja
12.05.2026 07:28Boze sveti , da li su normalni,?!, i ovako ko ima pare ide za bg. a ovde treba sve da bude besplatno i drzava sve da placa.
ODGOVORITEОно
12.05.2026 07:35Је уништио давно ,митом доктора да би нешто завршио. Свакако не лијече скоро па ништа
ODGOVORITE.Ggg
12.05.2026 08:02zasto drzava sad da uzima gradjanima sto je njihovo.zasto nisu prije donijeli zakon da se radnicima isplacuje bruto plata,pa neka svako bira sta ce da placa ,koje zdravstveno osiguranjekoje ljekare,kad su kroz doprinose uzimali novac u zdravstveni fond,nisu ga racionalno koristili,pojeli su sve,sta je sa radnicima i oenzionerima koji su radili trideset godina,uplacivali redovno sdravstveno osiguranje,a nisu nikad koristili zdravstvenu zastitu,gdje je taj novac.ova gamad je sve pojela,sad gaze do kraja,a ako je neko miskio da dodik voli srpski narod,grdno se prevario,galama i pogled iz ociju sve govori.gazi do unistenja.
ODGOVORITERepublika
12.05.2026 11:12To sad ako izglasaju 20.5 odma treba na ulice sve demolirati njih isterati iz skupstine i svakoga ko misli da udara narodni djep dosta sto nas zaduzuju a ovaj dole sto oise da se to naplata zdrastva u americi vrsi po djepu naroda jeste istina ali taj u americi sedmicno dobi needje par hiljada dolara a i ako je skupo zrdastvo ima pravo na kredit sa naj nizom kamatnom stopom i vrati ga za par meseci a ti dignj 5000 km pre ces crci na stolu nego ga vratiti sad treba zube pokazati taman da je moj caca a ne dodik i bagra okolo
ODGOVORITESl
12.05.2026 12:18Samo glasajjte za iste kriminalce ko vas JB.lecite se sami tako cete jedino i moci uskoro.
ODGOVORITEISTORIČAR
12.05.2026 17:36Nista bolje nismo ni zaslužili glasajući uporno za mesara iz Bakinaca i njegovu tiraniju i neograničenu vlast
ODGOVORITE+
13.05.2026 07:43Са о Народе бирајте СНСД. И КОЖУ ЋЕ ДА НАМ ОГУЛЕ.. ЈЕР КРАЈ ЈЕ ДОШАО.
ODGOVORITE