Нови правилник за одлазак на боловање

Новим Правилником је јасно прецизирано у којим случајевима породични доктор може да сам пропише боловање, за боловања до 30 дана, а у којим је неопходно мишљење љекара специјалисте одговарајуће гране медицине из здравствене установе која има уговор са ФЗО.

Република Српска 31.03.2024 | 10:57
Нови правилник за одлазак на боловање

Управни одбор Фонда здравственог осигурања Републике Српске усвојио је нови Правилник о поступку утврђивања привремене спријечености за рад који је припреман заједно са докторима који прописују ово право, у циљу интегрисања најбољих рјешења из праксе у регулативни оквир, како би се додатно унаприједила област боловања и све евентуалне злоупотребе овог права свеле на минимум.

Први пут доктори запослени у примарној здравственој заштити и комисијама за оцјене боловања били су чланови радне групе која је припремала Правилник, што само потврђује намјеру Фонда да у сва нормативна рјешења укључује и здравствене установе, како би партнерски унаприједили примјену овог права у пракси, саопштено је из овог фонда.

Тако је, између осталог, новим Правилником јасно прецизирано у којим случајевима породични доктор може да сам пропише боловање, за боловања до 30 дана, а у којим је неопходно мишљење љекара специјалисте одговарајуће гране медицине из здравствене установе која има уговор са ФЗО.

Циљ ових измјена је прецизнија одредба у Правилнику како би и породичним докторима олакшали тумачење прописа у пракси.

Фонд је, такође, уважио и сугестије послодаваца која се односи на прецизније остваривање права на боловање за дијагнозе за које је предвиђена максимална дужина боловања у укупном трајању од 28 дана. Наиме, уколико осигураник у периоду од шест мјесеци због ових дијагноза буде на боловању више од 45 дана, код поновног отварања боловања потребно је да породични доктор осигураника упути на првостепену комисију, пише РТРС.

Такође, нови Правилник дефинише да уколико се испостави потреба за даљим лијечењем, по истој дијагнози, након шест дана од закључивања боловања, породични доктор ће осигураника одмах упутити на првостепену комисију ради оцјене потребе за поновном привременом спријеченошћу за рад.

Исто тако, породични доктори могу да прекину боловање и прије истека рока који је утврдила првостепена комисија уколико процијене да се здравствено стање побољшало. То се, такође, односи и на првостепену комисију, која исто може да прекине боловање и прије рока који је предложио љекар специјалиста одговорајуће гране медицине.

Правилник и даље прописује конкретне механизме контроле боловања, попут ванредне оцјене који имају за циљ да спријече покушај било какве злоупотребе овог права у пракси.

Осим тога и даље остаје обавеза која је прописана Законом о обавезном здравственом осигурању о јављању породичном доктору сваких 15 дана док је осигураник на боловању, изузев болничког лијечења. У случају да се осигураник не јави, породични доктор даје оцјену да је способан за рад.

Такође, у новом правилнику и даље је остала одредба да у циљу спречавања погоршања здравственог стања пацијента, осигураник за вријеме боловања не напушта мјесто пребивалишта осим у случају посјете породичном доктору или због обављања дијагностичких претрага на које је упућен ван мјеста пребивалишта.

Исто тако, осигураник има право на жалбу у случају да није задовољан оцјеном првостепене комисије која је надлежна за прописивање боловања дужих од 30 дана.

Поред тога, има и могућност приговора на оцјену породичног доктора када је ријеч о оцјени боловања у року од 24 сата од дате оцјене и то надлежној првостепеној комисији за оцјену боловања.

Дакле, и нови Правилник има за циљ да унаприједи ову област и да се право на боловање које је једно од два основна права из здравственог осигурања користи рационално, односно да га користи онај ко је болестан, односно коме је заиста потребно, наводе из ФЗО.

Суштина свих измјена је да прецизним дефинисањем поједноставе примјену прописа у пракси, али и да свака евентуална злоупотреба права буде уочена правовремено и спријечена.

Фонд ће и даље у креирању свих аката да укључује релевантне учеснике како из здравствених установа, тако и представнике синдиката и послодаваца, јер је најважније да се ово право примјењује на начин који штити интересе и осигураника, али и здравствених установа, послодаваца и Фонда. То би свима требало да буде у интересу, јер се само тако могу осујетити покушаји злоупотреба права на боловање и да ово право користе они којима је заиста потребно, истиче се у саопштењу.

Из ФЗО подсјећају да боловања до 30 дана прописују доктори породичне медицине, а боловања дужа од 30 дана су у надлежности првостепене комисије.

Правилник ступа на снагу осмог дана од објаве у Службеном гласнику Републике Српске.

(Срна / Фото:  Схуттерстоцк)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

ДИЈАСПОРА МУНЦХЕН

31.03.2024 11:08

ЈЕЛИ ТО ДЕМОКРАТИЈА У РС ..ЈЕЛИ ТО НОРМАЛНО..ТО НЕМА НА СВЈЕТУ ...ТО ЈЕ ПАМЕТ КОНОБАРИЦЕ ИЗ ПРЊАВОРА ПИЈАЧАРА ИЗ БАКИНАЦА И ДИСПАЦЕРА ИЗ МИЛИЦА ..ФУЈ...ПОРОДИЦНИ ДОКРОР ПИСЕ БОЛОВАЊЕ КОЛИКО ГОД ..ПАЦИЈЕНТ ТРЕБА...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аска

31.03.2024 15:41

Да ли су новим Правилником предвидјели казну за специјалисте кад до њ8х пацијент не мозе доци? Мозе ако оде приватно, а комисија не призна налаз ако је из приватне амбуланте. А писе га исти љекар. Знају ли ови из Фонда да физикалну терапију ако требас да обавис казу ти немамо слободних термина? Ако требас на ЦТ цекас мјесец, два на термин.

Name

РС борац

31.03.2024 11:09

Све су ово глупости. Здрави људи за 100 км буду на боловању по пола године. А они који су стварно болесни упућују се на посао. Очигледан примјер,болница у Касиндолу. Источно Сарајево.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

31.03.2024 12:49

А многи послодавци су оставили такве раднике који су нон стоп по боловањима али су њихови партијски послусници а отпустили су праве раднике који су само радили нису се бавили марвелзацијама... Овде ми интересантно како породицни не мозе уред ниста али мозе прекинути раднику боловање, мимо комисије, ако ,,утврди" да је досло до побољсања здравља радника...

Name

СРАМОТА

31.03.2024 11:22

ЈАДНИ СТЕ ВИ. ПРВО УПЛАТИТЕ ОСИГУРАЊЕ ДА СЕ ЉУДИ МОГУ ЛИЈЕЦИТИ. 70% РАДНИКА УППСТЕ НЕМА ОСИГУРАЊЕ. УПЛАТА КАСНИ ТАМАН ТОЛИКО ДА НИСИ ОСИГУРАН. СВЕ СМИСЉЕНО. Е ОНДА УВОДИТЕ ПРАВИЛА. ВИ СВЕ И СВАКУ ОДЛУКУ КОЈУ ДОНЕСЕТЕ САМО ОТЕЗАВАТЕ ЗИВОТ ПОСТЕНОМ ЦОВЈЕКУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чича

31.03.2024 11:26

Сви се питају, осим пацијената. И послодавци и фонд, ма сви, осим оних који уплаћују доприносе... занимљиво решење!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др

31.03.2024 11:59

У Кпз Бањалука има радника који су 5 и 6 година на боловању,непрекидно...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Q

31.03.2024 12:00

Фонд здрав. осиг. на бази силидарности је категорија коју је одавно требало укинути и пречи на лично осигурање, што значи категорију исплате бруто износа. Ово из простог разлога што силне филијале прогуташе огроман новац осигураника разним начинима, од прекомјерно политички запослених, преко намјештених тендера, надуваних фактура итд. Фонд се овдје појављује као власник средстава, о чијем располагању одлућује, а што суштински није. Тако долазимо у ситуацију да уплатиоци немају никакав утицај на начин трошења нити увид, а с друге стране ни пружаоц услуге исто. Сваки потез управе фонда је на штету обољелих па тако и овај, јер је и ово изнуђен потез због недостатка новца. Слична ситуација је са фондом ПИО гдје се дошло у ситуацију да сви уплаћујемо под истим условима али се висина пензије не утврђује под једнаким условима, јер је неко тако одлучио, а зна се ко. Тако долазимо у ситуацију да се полицији рачуна пет најповољнијих година, а осталим цио радни стаж. Зашто? Зато што је одређена-повлаштена гарнитура полицајаца у том моменту ишла у пензију. Ако је тај, а зна се ко, одлучио да се полицији врши обрачун на тај начин, нека обезбједи и средства али не из фонда у који сви уплаћујемо, што је коначно на штету осталих уплатиоца.

ОДГОВОРИТЕ