Банко: Стварање антитијела зависи од врсте вакцине

И даље је много већа шанса да се вирус шири, да се људи заражавају, него стицање глобалног колективног имунитета бар у првим месецима од почетка вакцинације, каже за РТС вирусолог Ана Банко. Различит механизам вакцина на којима су произведене повезан је са различитом динамиком стварања имунитета, открива др Банко.

Србија 28.02.2021 | 10:45
Банко: Стварање антитијела зависи од врсте вакцине

Епидемијска ситуација је тешка, имамо опомену током овог викенда да и ми успоримо како би то утицало на спречавање ширења вируса.

Епидемијска ситуација је тешка, имамо опомену током овог викенда да и ми успоримо како би то утицало на спречавање ширења вируса.

Вирусолог Ана Банко рекла је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да смо у овој ситуацији пред великим изазовом – и наша земља и све остале земље, а то смо знали још када смо прву вакцину регистровали крајем 2020. године.

"Дакле, када вакцина буде регистрована, тек предстоји изазов да свест људи и даље буде усмерена на контролу ширења вируса у хуманој полулацији", каже Банко.

Према њеним речима, вирус се брзо шири, велики је број заражених, број вакцина на укупан број људи у свету је мали, вакцине се дају у две дозе па је и даље много већа шанса да се вирус шири, да се људи заражавају, него стицање глобалног колективног имунитета бар у првим месецима од када је вакцинација почела.

"У овом тренутку је с једне стране недовољнио познавање ризика које носи моменат након примања прве и друге дозе, у клиничким испитивањима све вакцине су испитиване у једној и у две дозе у различитим концентрацијама", рекла је Ана Банко.

Доказано је клиничким студијама да се најбољи имунитет стиче након две дозе, у различитим размацима.

Др Банко каже да различит механизам вакцина на којима су произведене повезан са различитом динамиком стварања имунитета, можда је брже стварање антитела након РНК вакцине, што не значи да је њихова ефикасност коначно боља.

"Нарочито након примене друге дозе кинеске вакцине, динамика стварања антитела је спорија, стицање имунитета траје дуже, недеље након друге дозе морамо бити свесни да је период до стицања имунитета подједнако важан за чување себе и свих око нас", каже вирусолог.

Имунитет и антитела

Одговарајући који је најбољи савет после имунизације, каже да антитела нису нужно једино мерило да смо имунизовани, јер осим антитела имамо и меморијски одговор.

"Једино лако и доступно мерило ефикасности вакцине у појединачним случајевима је мерење антитела, али је резултат радозналости", рекла је Банко.

"Не бих волела да се људи након мерења обесхрабре прерано, недељу дана од друге дозе, ако таква радозналост постоји да се измере, минимум након две или три недеље од друге дозе, мере се ИГГ антитела синтетисана на С протеин, то су антитела која ћемо имати у свим вакцинама које су код нас на тржишту", рекла је Банко.

Годину дана од пандемије, нови сојеви вируса

Банко каже да знамо да вируси имају еволутивну моћ развоја и да ће они мењати своје особине, на прављењу грешки у умножавању, 30.000 слова у генетичком материјалу постоји и поновно прекуцавање информација доводиће до грешака.

Велики број заражених доводи и до статистичких грешка које погодују вирусу. Појављују се нови сојеви као калифорнијски – то није необично у вирусологији.

Банко каже да вирус нема изузетно високу моћ мутација.

Препоручује да се контролише трансмисија уз пороцес вакцинације, секвенцирање генома и њихова обавезна пријава у светске базе података, затим тестирање серума оних који су прележали и вакицинисани, да ли реагују на нове варијанте, и коначно модификација вакцина.

"Позивајући се на стручњаке на глобалном нивоу превиђа се да ћемо 2022. моћи да причамо о крају што се тиче контроле над пандемијом", закључила је Ана Банко.

(РТС)

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Xxx

28.02.2021 10:08

Овоме никада краја,има тих њихових сојева колико хоцемо. Сад це Африцки,Британски, па онда креце,Бијељински,Зворницки,Сарајевски и тако у недоглед.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац

28.02.2021 11:13

Нај опаснији је бакинацки вирус. Он све руси пред нама.

Name

Скептик

28.02.2021 10:10

Носите се сви који прицате испразне прице о успијесности вакцина. Не сирите страх и панику сатанисти проклети! Доста нам је и вас"ЉЕКАРА", проданих дуса!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

28.02.2021 13:27

Немој се нервирати кад несто не разумијес није то страсно, многи не разумију. Треба за разумијевање тако комплексних ствари као сто су имунологија и вирусологија да се иде у неку сколу и то мало дузе. Јасно нам је вец да ти за тако несто ниси имао ни стрпљења ни капацитета, па ти сад ријеци струцњака изазивају нелагоду, једноставно прескоци овакве цланке и настави са поједностављеним објасњењима јутјуб теоретицара завјере који су прилагодјени твојим интелектуалним капацитетима и менталном узрасту.

Name

Далеко погубније

28.02.2021 15:13

Је то, сто су ти исли у сколу а благе везе немају, само лупетају тек толико да несто казу,неповезано,недорецено,без икаква смисла....

Name

ре ре

28.02.2021 15:41

Не исмејавај никога ко другације мисли, није лепо. Узми или остави али не понизавај.

Name

Све је ово

28.02.2021 11:06

Нацин борбе птотив неких изопацених вриједности које су створене, док неке изопацене вриједности које конзумирају творци свега тога, рапидно напредују....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дјуро

28.02.2021 12:09

Примис једну дозу,па нако мјесеца дана другу,па се цувас јос 6 недеља послије тога док не стекнес висок ниво антитијела,па хоп,вријеме је за нову вакцину,јер имунитет траје 6 мјесеци.И тако у недоглед.Нека хвала,кад пронадјете лијек против короне који је доступан у апотекама,јавите се...пријатно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Огњен

28.02.2021 13:43

Удај се за мене Докторице прелијепа си.

ОДГОВОРИТЕ