Медитеранска паника: Да ли ће туристи ипак доћи?

Власници апартмана и хотела широм Медитерана пролазе кроз драму - хоће ли туристи ипак доћи? Треба ли почети с припремама, шта је алтернатива и како иначе зарадити новац, поставља питање Деутсцхе Wелле (ДW).

Регион 10.05.2020 | 12:50
Медитеранска паника: Да ли ће туристи ипак доћи?

Јоргос Катикас заједно са родитељима води мали хотел у родном граду Ретимно, на острву Крит. Посао се иначе захуктава већ почетком маја, када стижу прве резервације за љето.

Али, ове године он још размишља да ли се овог љета уопште исплати отворити хотел за госте.

"Како сада ствари стоје, мислим да не", каже Катикас за ДW.

Због ограничења путовања, гости из иностранства можда уопште неће моћи да дођу. Истовремено, ту су строги хигијенски прописи, а притом нико не говори које мјере су заиста неопходне.

"Свашта се прича - рецимо да простор у коме се доручкује мора да остане затворен и да из хигијенских разлога доручак гостима треба да се достави у собе. Али то значи да би само због доручка морао да запослим нове раднике, а то себи не могу да приуштим", жали се Катикас.

"Економски гледано хотелијерство готово да више нема смисла", жали се Александрос Ангелопулос, директор реномираног хотелског ланца Алдемар и генерални секретар Удружења хотелијера у Ираклиону, главном граду Крита.

Он за каже да су најтеже погођени луксузни хотели јер су многи остали без новца.

"Многи хотели се преко зиме интензивно реновирају. Радови су већ 90 одсто готови и сада треба да се плате, али очекивани приходи за ово лето изостају", рекао је.

А онда је ту и други, још већи проблем: "Ако се сви хотели у Ираклиону отворе и понуде 4.000 кревата, а дође само 1.000 гостију, онда би могло да дође до рата са ценама који би нас све економски уништио", додао је.

Стране туристичке агенције ће онда покушати да спусте цијене, а то не би смјело да се деси. Ријеч је о усаглашавању понуде и потражње, објашњава Ангелопулос.

Док Европска унија покушава да се избори за заједничку линију када је реч о укидању тренутних ограничења за путовање, Аустрија планира да крене својим путем. Поједине земље чланице ЕУ би могле билатерално да се договоре и отворе своје границе и ако слобода кретања у Европи током лета остане ограничена", објашњава аустријска министарка туризма Елизабет Кестингер.

У Грчкој су подијељене реакције када је ријеч о том приједлогу.

Лисандрос Цилидис, предсједник удружења грчких туристичких агенција (ФЕДХАТТА), такав прИЈедлог критикује, јер сматра да он подрива заједничко европско тржиште.

"У том случају, туризам би био попут Евровизије, јер бисмо фаворизовали само нама пријатељске земље", рекао је Цилидис.

Са друге стране, Ангелопулос је отворен према аустријском предлогу. Он сматра да је изгубљено драгоцено време и да још много времена може да прође док све земље ЕУ не постигну договор. Зато закључује да су билатерални договори најбржи и најсигурнији начин како би се барем нешто постигло.

Туризам је у Грчкој главни мотор привреде, чини 24 одсто бруто домаћег производа (БДП) и у великој мЈери је заслужан што је земља успешно преживела дужничку кризу и што је 2018. године завршила са спасилачким програмом партнера уз ЕУ.

На острвима попут Крита и Родоса, 80 одсто прихода је од туризма. Ако љетња сезона падне у воду, 900.000 радних места биће доведено у опасност, упозорава Ангелопулос.

(ДW)

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Лида

10.05.2020 11:55

Далматински фасисти подигли су цијене просјецног апартмана на 100е и све остало.Сад нек луфтају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

10.05.2020 12:03

И Црна Гора нека се расири ове године није нико луд да ризикује своје и здравље својих тамо гдје долазе људи из разних земаља. Таман да убудуце смисле реалне цијене и висе пазе туристе.

Name

Дзоо

10.05.2020 12:41

Ја не идем у Цро вец дуго и дуго. Само Турска ниједна туристицка дестинација не пруза као Турци свидјало се коме или не али су најбољи!

Name

Па

10.05.2020 13:02

Ко це коме ици него свој своме хахах

Name

Ре

10.05.2020 13:22

Па...провјери температуру..теби ће бити боље на Сјеверном полу...поздрави успут медвједе.

Name

ре дзоо

10.05.2020 21:05

Потпуно се слазем са вама.Обисао сам многе свјетске дестинације, као и Анталију прије 15 год. Оно сто они нуде,то нема нигдје.Србин сам,као прво цовјек и искрен.Са услугом у Грцкој нбих се похвалио....!! А Јадран је посебна прица,од Улциња до Медулина.

Name

Крко

10.05.2020 12:14

Коме је у свему овоме до туризма, тај је за озбиљно посматрање психо струке. Таквим путарањима и тумарањима је ова куга и стигла у сав свијет!

ОДГОВОРИТЕ
Name

О ЉЕТОВАЊУ...

10.05.2020 15:33

Знам само једно: ко год је након Јадрана отишао у Грчку нс љетовање - никад више није отишао на Јадран. У Грчкој су вишеструко веће плаже, чистије море, дупло јефтинија услуга, готово сви говоре српски, јачи провод сваке врсте а Грци нас дочекују као браћу...

ОДГОВОРИТЕ
Name

КОНТРА

10.05.2020 16:55

Па, вјероватно је свијет ишао у контра смјеру и неко се добро побринуо да то све мијења.

ОДГОВОРИТЕ