Лов на Дејтонски споразум

Када је нестао оригинални примјерак Дејтонског мировног споразума који припада Републици Српској и како је он завршио у посједу возача Драгана Калинића? На ова питања данас покушава да одговори цијела Република Српска.

Босна и Херцеговина 01.11.2017 | 19:50
Лов на Дејтонски споразум
Жељко Кунтош, некадашњи члан обезбјеђења Драгана Калића садашњег савјетника Милорада Додика, ухапшен је након што је претресом његове куће у Палама код њега пронађен оригинални докумет Дејтонског мировног споразума. Кунтош је након саслушања пуштен да се брани са слободе јер Републичко јавно тужилаштво у Бањалуци сматра да не постоје законски разлози за притвор.

У МУП-у Српске тврде да се наставља истрага против њега, а саслушаће и сваког ко буде доведен у везу са тим документом.

,,Од када се докумет код њега налази и на који је начин он до њега дошао? Ми смо у претресу дошли до тог документа за који сматрамо да је оригинална верзија, на енглском језику, која припада Републици Српској'', каже директор полиције Републике Српске Дарко Ћулум.

Незванично Кунтош, који је још увијек запослен у МУП-у Републике Српске, ''пао'' је када је покушао продати украдени документ за 50 хиљада евра, али адвокат Жељка Кунтоша Миљкан Пуцар то негира.

Пуцар каже да његов клијент није ни знао шта се налази у фасцикли коју му је полиција одузела те да је ту фасциклу добио прије 17-18 година од једне службенице, али пошто је видио да је нешто на енглеском оставио је и то је код њега стајало од тада.

Овом изјавом потврђују се информације да је оригинални примјерак Дејтонског митовног споразума нестао из архиве Народне скупштине у вријеме када је власт у Српској уз помоћ СФОР-а преузео Милорад Додик, мада он и његови коалициони партнери то покушавају да сакрију тврдећи да је документ нестао још 95-те.

,,То само показује неодговорност људи који су у том периоду управљали тим важним пословима и имали власт у Републици Српској када је Дејтонски споразум потписан'', истиче предсједник Социјалистиче Партије Петар Ђокић.

Милорад Додик је отишао и корак даље па је за РТРС изјавио како је Жељко Кунтош у вријеме потписивања Дејтонског мировног споразума био возач Алексе Бухе, тадашњег министра спољних послова Републике Српске.

,,Лаже'' одговара у свом стилу министар безбједности у Савјету министара БиХ Драган Мектић.

,,Никад Жељко Кунтош није био возач Алексе Бухе али јесте Дтагана Калинића који је сада савјетник Милорада Додика. Нека он сада види са својим савјетником шта је и како је било. Нека му каже куда ј све тај документ ношен, код чије је љубавнице био, ко је коме давао'', савјетује Мектић.

Информацију да је Кунтош био његов возач демантовао је и Алекса Буха.

Да Кунтош није био Бухин већ Калинићев возач знају сви који су у рату имали контакт са Владом и Скупштином Републике Српске, па би требао знати и Додик који често истиче да му је ратни распоред био посланик у Народној скупштини.

У сваком случају сви трагови воде до Драгана Калинића, који уз то што савјетује Додика на режимским медијима ради и као дежурни коментарор актуеалних политичких дешавања, али се по овом питању не оглашава. Није на радном мјесту у Палати Републике, а не јавља се ни на телефонски број у Београду гдје иначе живи и борави што се може видјети на фејсбук профилу његове најновије супруге.

Прича о оригиналном Дејтонском споразуму очито још није завршена. Одговор ће можда дати Жељко Кунтош јер за кривично дјело крађе тако важног документа предвиђена је затворска казна до 10 година.

Да ли ће Кунтош пристати да буде жртвено јагње поготово сада када му је, након хапшења, пропало за сутра предвиђено именовања на мјешто шефа обезбјеђења Административног центра Владе Републике Српске у Источном Сарајеву.



БН телевизија

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

каква лакрдија

01.11.2017 19:03

Након 25 година тразимо мировни споразум? Па он нама никада изгледа није ни требао јер иза свега тога стоји велики блеф!

ОДГОВОРИТЕ
Name

дупе-глава

01.11.2017 19:48

А када цемо спровести Дејтонски споразум? Јел га ико процитао, мислим разумио?

Name

освит

01.11.2017 19:05

Е Боже сачувај.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Посавина

01.11.2017 19:16

И ја сам нашао свој уговор. У њему стоји да ми је РС све покрала и уништила.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

01.11.2017 20:19

Потразите рјесење од Задра преко Сибеника,Лике,Баније и Кордуна,мзда несто надјете.......????

Name

Ре Посавина

01.11.2017 22:28

Код Цермака и оног на гробљу у загребу трази они су тебе продали за јефтине скуде и продали

Name

Хрсуз

01.11.2017 20:07

хттп://аваз.ба/вијести/бих/317241/у-свијету-има-осам-примјерака-дејтонског-споразума-ево-које-их-дрзаве-све-треба-да-имају хттп://аваз.ба/вијести/бих/317167/крајисник-никада-нисам-видио-оригинални-дејтонски-споразум-радили-смо-са-копијама

ОДГОВОРИТЕ
Name

'ре хрсуз

02.11.2017 06:09

Е нек си им рекао да знају .

Name

Анте

01.11.2017 22:29

Ова 3 ована су требала бити прије 30 г дису сада

ОДГОВОРИТЕ
Name

Оскаровац

01.11.2017 22:58

Цовјек је у рату имао тјесну козу па је зато морао бити дио обезбедјења калиница, министра здравља

ОДГОВОРИТЕ
Name

пеги

02.11.2017 02:39

Цетири примјерка су потписали Алија Изетбеговић, Фрањо Туђман и Слободан Милошевић, те остали који "свједоче" у име Европске уније, Сједињених Америчких Држава, Републике Француске, Савезне Републике Њемачке и Руске Федерације.Бх. ентитет Република Српска (РС) није била потписник Дејтонског споразума и тај примјерак тог документа,ако се ради о оргиналу није намијењен РС-у.Једина могуцност ако се ради о оргиналном документу тај примјерак припада само Републици Србији или је тај докуменат фалсфикат?

ОДГОВОРИТЕ