ЕП до 18: Први пораз ''Змајића'', нови тријумф ''Орлића''!

Први пораз "змајића" на Еуробаскету! Летонија прејака за јуниоре Босне и Херцеговине.  Јуниори  Србије од -14 до друге победе на У18 ЕП! Јуниори Србије завршили су прву фазу У18 Европског првенства у Словачкој са скором од две победе и једног пораза.

Кошарка 01.08.2017 | 17:15
Јуниорска репрезентација Босне и Херцеговине није успјела наставити са сјајним издањима на Еуробаскету у Словачкој.

Кошаркаши БиХ до 18 година доживјели су први пораз на ЕП, и то од Летоније.

ЛЕТОНИЈА - БИХ 79:74 (26:20, 22:28, 13:13, 18:13)

У прве три четвртине виђена је поприлично изједначена утакмица. Летонци су боље отворили сусрет и првих 10 минута ријешили су своју корист са шест поена предности, али су "змајићи" у другој четвртини узвратили истом мјером, па се на одмор отишло с резултатом 48:48.

Након егала у трећем периоду, селекција Летоније у одлучујућих 10 минута ушла је боље и тако стигла до друге побједе на првенству Старог континента.

Бх. тим предводио је Сани Чампара са 16 поена, од чега је 13 убацио у првом полувремену. Стефан Аџић сакупио је 12 поена и седам ухваћених лопти. У побједничкој екипи предњачио је Францис Лацис са 18 поена, уз перфектан шут из игре (7/7), док је Никс Висневицс био близу дабл-дабл учинка, са девет поена и чак 13 скокова.

Подсјетимо, БиХ је у прва два кола групе Д савладала актуелног европског шампиона Француску 66:65, а затим и домаћина ЕП Словачку 73:68.

На почетку нокаут фазе, тачније у осмини финала у сриједу, БиХ ће играти против трећепласиране или четвртопласиране екипе из групе Ц, у којој су Грчка, Финска, Литванија и Словенија.

Јуниори Србије завршили су прву фазу У18 Европског првенства у Словачкој са скором од две победе и једног пораза.

Изабраници селектора Владе Јовановића у оквиру трећег кола Групе Б савладали Украјину 72:63 после преокрета након 14 поена заостатка.

Најефикаснији је био Ускоковић са 16 поена, док су по 13 убацили Матић и Пецарски. Украјину је предводио Санон са 22 поена.

Репрезентација Србије заузела је друго место у групи па ће јој противник у 1/8 финала биће јој трећепласирана селекција из Групе А у којој се поредак неће знати до завршетка свих утакмица трећег кола .

Колико се играло тврдо и агресивно на старту меча, са много грешака на обе стране, најбоље говори резултат после првих пет минута игре – 6:5. Уследио кризни период у коме наш млади тим није успевао да поентира, што су Украјинци казнили серијом 9:0 којом су преокренули резултат.

Ипак, у самом финишу прве четвртине Данило Петровић и Стефан Момиров су успели да смање заостатак – 14:16. Тројкама Алексе Матића и Алексе Ускоковића Србија је почела другу деоницу и поново дошла у вођство – 22:19.

Међутим, ривал је експресно узвратио серијом 7:0. Српски јуниори никако нису успевали да пронађу жељени ритам у првих 20 минута, сувише су грешили (15 изгубљених лопти), што је агресивни украјински тим умео да искористи и после првог полувремена стекне двоцифрену предност – 44:32.

Разиграо се Марко Пецарски на почетку другог полувремена што је Србији после тројке Момирова омогућило да преполови заостатак 52:46 (26. минут). Српски репрезентативци су убразли игру у наставку дуела, појачали интензитет у одбрани, доста мање грешили, доминиралу скоку, тако да су успели да до краја треће четвртине дођу до изједначења резултата – 52:52.

Селекција Украјине је ипак успела да се консолидује и поново успостави равнотежу на терену. Уследила је резултатска клацкалица, а последње изједначење збило се у 38. минуту – 63:63. Уследио је сјајан финиш српског тима и фуриозна серија од 9:0. Најпре је капитен Ускоковић био половично успешан са линије слободних бацања.

Уследила је успешна акција Пецарског, а после тројке Николе Мишковића све је било решено. Изабраници селектора Јовановића су повели са 69:63 и рутински привели меч крају за коначних 72:63.

Извор: мондо.ба/Б92