ОИ: Етиопљанка свјетским рекордом до злата!

Почела атлетика, "пао" светски рекорд! Атлетичарка из Етиопије Алмаз Ајана освојила је данас златну медаљу на Олимпијским играма у трци на 10 хиљада метара.

Остали спортови 12.08.2016 | 20:15
За љубитеље атлетике уживање може да почне...

Од данас, па све до завршетка Олимпијских игара у Рију гледаћемо надметања у "краљици спортова" - атлетици. А, старт је био савршен, јер је већ првог дана оборен светски рекорд и то за више од 14 секунди.

Прво атлетско злато у Рио де Жанеиру освојила је Етиопљанка Алмаз Ајана. Она је стазу од 10.000 метара претрчала у времену 29:17,45 минута, што је знатно брже од времена које је до данас било најбоље свих времена, а поставила га је Кинескиња Јунксија Ванг 1993 године (29:31.79).

Пуних 26 година тај резултат је био на снази, а онда га је Ајана супериорно надмашила и вероватно поставила границу која ће дуго, дуго бити актуелна.

Друго место освојила је атлетичарка из Кеније Вивијан Јепкемоји Черијот из Кеније са временом 29:32,53, док је и бронза завршила у Етиопији око врата Тирунеш Дибабе (29.42,56).

Најбоље пласирана такмичарка ван Африке је Американка Моли Хадл на шестом месту (30:13,17).

Од 11 најбољих чак девет дугопруигашица је поставило најбоље личне резултате на 10.000 метара!

Дибаба је била први фаворит, а у Рију је желела да освоји и трећу узастопну златну медаљу на 10.000 метара. Њој није помогло ни то што је у Рију остварила свој најбољи резултат у каријери.

Извор: мондо.рс