OI: Etiopljanka svjetskim rekordom do zlata!

Počela atletika, "pao" svetski rekord! Atletičarka iz Etiopije Almaz Ajana osvojila je danas zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u trci na 10 hiljada metara.

Ostali sportovi 12.08.2016 | 20:15
Za ljubitelje atletike uživanje može da počne...

Od danas, pa sve do završetka Olimpijskih igara u Riju gledaćemo nadmetanja u "kraljici sportova" - atletici. A, start je bio savršen, jer je već prvog dana oboren svetski rekord i to za više od 14 sekundi.

Prvo atletsko zlato u Rio de Žaneiru osvojila je Etiopljanka Almaz Ajana. Ona je stazu od 10.000 metara pretrčala u vremenu 29:17,45 minuta, što je znatno brže od vremena koje je do danas bilo najbolje svih vremena, a postavila ga je Kineskinja Junksija Vang 1993 godine (29:31.79).

Punih 26 godina taj rezultat je bio na snazi, a onda ga je Ajana superiorno nadmašila i verovatno postavila granicu koja će dugo, dugo biti aktuelna.

Drugo mesto osvojila je atletičarka iz Kenije Vivijan Jepkemoji Čerijot iz Kenije sa vremenom 29:32,53, dok je i bronza završila u Etiopiji oko vrata Tiruneš Dibabe (29.42,56).

Najbolje plasirana takmičarka van Afrike je Amerikanka Moli Hadl na šestom mestu (30:13,17).

Od 11 najboljih čak devet dugopruigašica je postavilo najbolje lične rezultate na 10.000 metara!

Dibaba je bila prvi favorit, a u Riju je želela da osvoji i treću uzastopnu zlatnu medalju na 10.000 metara. Njoj nije pomoglo ni to što je u Riju ostvarila svoj najbolji rezultat u karijeri.

Izvor: mondo.rs