ФРА - Расплет у Француској: Два минута невиђене драме!

Тулуз претекао и опстао, Монако у плеј-офу за ЛШ, Ница извисила, Лил у ЛЕ! Сјајан опроштај Ибрахимовића од ПСЖ-а!

Фудбал 15.05.2016 | 00:00

После Немачке, Италије и Шпаније, дочекасмо расплет и у Француској. Само што је и Лиги 1 било куд и камо напетије него у осталим најјачим лигама Старог континента. Бар кад је у питању борба за опстанак, јер је тек у последњих десет минута првенства решено да у нижи ранг испадају, уз давно оптисану Троу, Газалек Ајачио и Ремс.

Спасао се Тулуз. Иако му је судбина висила о кончићу, тим чији су чланови Павле Нинков (ушао у 72. минту), Александар Пешић и Урош Спајић, дохватио је сламку спаса на епски начин. До 78. минута је губио на гостовању незаинтересованом Анжеу, у то време Ремс је увелико завршио посао са исто тако опуштеним Лионом (водио 4:1 и чекао да не победи ни Тулуз, ни Газалек), а онда је режирана једна од већих драма француског фудбала. Готово једнака оној као кад је Монпеље поред скупоценог ПСЖ-а освојио титулу.

Тулуз, који је у првом полувремену промашио пенал, успео је да у размаку од 120 секунди головима Брајтвајта и, испоставиће се, златне резерве, Јана Бодижеа, стигне до преокрета и тако “поништи” победу Ремса, који је после четири сезоне дружења са елитом испао у Другу лигу. На болан начин.

Што се тиче борбе за еврокупове, Монако се у последњем колу дочепао трећег места које му гарантује пласман у плеј-оф квалификација за Лигу шампиона. Пред завршну рунду Кнежеви су имали “само” два бода више од Нице, која је једина могла да их угрози, али су навијачи на стадиону Луј ИИ могли да одахну већ после три минута. Толико је времена било потребно Португлацу Ивану Кавалеиру да начне Монпеље и утаба пут ка слављу. Средином првог полувремена погодио је и Бразилац Фабињо из пенала и тако омогућио тиму Леонарда Жардима да се стигне на праг елитног купа.

Ница је свој посао на гостовању Генгану обавила беспрекорно и славила 3:2, али мораће да се задовољи пласманом у групну фазу Лиге Европе. У то такмичење ће и Лил. Сјајни тим Фредерика Антоанетија, са Марком Башом у улози штопера, славио је на гостовању Сент Етјену и захваљујући поготку

Сент Етјен може до Лиге Европе ако Пари Сен Жермен освоји Куп Француске. У супротном ће у мање атрактивни европски куп - Марсељ.

Што се тиче Пари Сен Жермена, добрано се постарао да улепша опроштај Златана Ибрахимовћа од Парка принчева. Тачније, сам шведски репрезентативац. Дао је два гола - први на неуобичајан начин - стигао до коте од 113 погодака за Свеце на 122 утакмице и уз емотивне поруке са трибина рекао збогом навијачима. У залог им оставља 11 пехара и привилегију да су гледали једног од најбољих - или бар најатрактивнијих - нападача које је свет икад имао.