Пентагон у тајности развија убитачно оружје

Главне америчке компаније из сектора одбране такмиче се за добијање војног уговора, вриједног готово пола милијарде долара, за производњу компјутерског кода и сајбер оружја које би могло да нанесе повреде људима у стварном свијету.

Свијет 07.11.2015 | 17:40
Пентагон у тајности развија убитачно оружје

Америчке трупе могле би ускоро да бацају такозване „паметне бомбе“, умјесто традиционалних експлозивних направа, које би могле да наведу главну непријатељску инфраструктуру да се самоуништи, и то уз губитак људских живота, тврди „Некстгов“, интернет портал који извјештава о технологијама које користи америчка власт.

Очекује се да ће компјутерски код који може да убије непријатеља бити развијен и употребљен у скорој будућности.

Дигитално оружје које је дизајнирано да убије забрањено је доктрином Пентагона у приручнику објављеном у јуну.

Међутим, у приручнику постоји посебни дио, „Сајбер операције“, који објашњава на који се начин „закон о ратовању“ примјењује када је ријеч о сајбер операцијама.

То значи да ће сајбер напади, баш као и када је ријеч о традиционалним бомбама и наоружању, бити дозвољени само уколико имају одговарајући правни основ, са циљем да не прекрше забране предвиђене начелима „иус ад белум“ (латински израз за „право на ратовање“) када је ријеч о примјени силе.

То су, у суштини, иста правила за нападе у којима се користе традиционалне бомбе и меци.

„Сајбер операције могу под одређеним околностима имати правни основ за употребу силе у оквиру значења Члана 2 Повеље Уједињених нација и обичајног међународног права“, пише у приручнику који је издао Пентагон.

„На примјер, ако сајбер операције изазивају ефекте који би, да су изазвани физичким оружјем, били третирани као примјена силе под ’иус ад беллум‘ критеријумима, такве сајбер операције биле би третиране као употреба силе“.

Слично томе, сајбер операције које могу да обогаље војни логистички систем, а тиме и способност војске да изводи војне операције, такође би могле бити сматране употребом силе под „правом на рат“.

Америчка сајбер команда „Сајберком“, одговорна за развој смртоносног сајбер оружја, намјерава да обједини све активности за подршку својих мисија, укључујући планирање „сајбер пожара“, као и процјене „сајберспејс заједничке муниције“.

„Рајтеон“, „Норторп Груман“ и „Локид Мартин“ — главни произвођачи америчког одбрамбеног наоружања — налазе се међу компанијама које ће се такмичити за уговор вриједан 460 милиона долара.

Извор: Спутник / Независне

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Михаило Микић

07.11.2015 16:54

Све државе које држе до себе и слободе свог народа у цијелом свијету улажу милионе долара за куповину и развој новог оружја а "Паметни" СРБи су своје тенкове и топове на предлог Међународне заједнице претопила у старо гвожђе. Најгоре од свега тога јесте чињеница да нико од "политичара" за ту издају земље није одговарао, а како стање сада стоји у СРБским државама без СРБства у себи највјероватније да нико никада и неће одговарати!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ВРС РВИ

08.11.2015 14:59

Значи на помолу је још једна огромна пљачка пореских обавезника и још један у низу пропалих војних пројеката УСА. Требали сте се мање бавити видеоигрцама. Толико је занимљив пост да сам га једва успио прочитати до половине.

ОДГОВОРИТЕ