АБА: Побједише Партизан и Цедевита за драму у задњем колу!

Црно-бели преко Задра до 12. победе заредом у АБА лиги, Загрепчани бољи од Будућности. Мало тога је извесно коло пре краја...У утакмици без такмичарског значаја, али са такмичарским набојем, црвено-бели 39 минута стизали вођство Игокее и престигли у последњем, за победу 85:80!

Кошарка 15.03.2015 | 19:40

Џош Акојон на званичном дебију је постигао 16 поена (тројке 4/6), а Партизан декласирао Задар резултатом 87:53 (36:28), захваљујући серији од 23:2 на прелазу друге у трећу четвртину.

Црно-бели су 12. узастопном победом поправили скор на 18-7 и сустигли другопласирану Будућност, коју је Цедевита (17-8) заслужено победила у Загребу - 80:70 (42:30).

То значи да пред мечеве последњег кола, у којима се састају Будућност - Партизан и Солнок - Цедевита (22. март) практично ништа још није сигурно.

Само се зна да Цедевита не може да буде друга, а све остале комбинације и даље су у оптицају.

И Будућност и Партизан могу да буду други, трећи или четврти, а Загрепчани трећи или четврти.

Јасно је да ће победник дербија у Подгорици заузети друго место и изборити предност домаћег терена у полуфиналу плеј-офа.

Ако Цедевита буде славила у Мађарској, сигурно ће бити трећа, јер има бољи међусобни скор од оба ривала, од којих би се са једним бодовно изједначила.

Поражени из меча Будућност - Партизан у том случају би завршио лигашки део сезоне као четврти и на старту доигравања гостовао Црвеној звезди Телеком (скор 23-2).

Црвено-бели су после евролигашке победе у Истанбулу пронашли снагу за преокрет у Лакташима против Игокее - 80:85.

Дакле, драма је загарантована наредне недеље од 19.00!

Партизан је, упркос најавама могућег изостанка неколицине првотимаца, против Задра наступио практично у најјачем саставу. Међу 12 није било Безбрадице и Кузелоглуа, али неко је због Акојона свакако морао да се пресели у "цивилку".

Проблеми црно-белих на овој утакмици трајали су до 14. минута, док до тада незадрживи центар гостију Јосип Собин није добио трећу личну грешку.

Са њим на клупи, без шута споља (тројке 4/20), али и без "побуњеног" плејмејкера Џејмса Флоренса, који није ни допутовао са екипом, Задар није имао шта да тражи у поново дупке пуном Пиониру.

Црно-бели су шест поена заостатка (20:26) до полувремена претворили у "плус осам", а у другом полувремену су играли за навијаче и додатно "пумпање" самопоуздања, повећавши вођство на максималних 81:46 два минута пре краја.

Акојон се представио као сјајан шутер, што је репутација са којом је и дошао, а и сви остали играчи могу бити задовољни пруженим. Једино Саша Павловић није имао своје вече, па га ни тренер Вујошевић није предуго држао на паркету - само 14 минута...

Игокеа је водила од другог до 39. минута. Звезда је победила.

Борбен меч у Лакташима окончан је тријумфом црвено-белих пред 3.000 гледалаца. Играчи Дејана Радоњића нису штедели снагу дуел са Барселоном у четвртак, већ су одиграли такмичарски, борбено до краја и уз велики напор ипак сломили отпор тима Жељка Лукајића.

После 40 минута узбудљиве кошарке:

ИГОКЕА - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 80:85 (25:18, 19:23, 27:21, 9:23)

Иако меч није имао резултатски значај ни за један тим и иако су црвено-бели одавно "оверили" прво место пред АБА плеј-оф, лидер у Лакташима није дозволио домаћину да слави и да му нанесе трећи пораз.

Црвено-бели се враћају у Београд са 23. тријумфом у 25 кола, пре свега захваљујући одличној игри у последњој четвртини, у којој су чврстом одбраном и одличном сарадњом Маркуса Вилијамса и Маика Цирбеса у нападу преузели вођство и сачували га до краја.

Игокеа је у 31. минуту водила и 12 поена разлике (74:62), када је "прорадио" офанзивни скок Звезде и када је Никола Калинић тројком иницирао одлучујућу серију Београђана.

До тог момента, ређали су се промашаји гостију при шуту за три. Међутим, од Калинићеве тројке, Игокеа је била та која је почела да промашује и да, уопште, тешко долази у ситуацију да упути шут.

До последњих пет минута, домаћин је погађао ван линије 6,75 одличних 11/20, али до последњег звука сирене није био прецизан ни у једном од пет преосталих покушаја. За то време, црвено-бели су преузимали контролу својим заштитним знаком - агресивном одбраном.

Цирбес је са 18 поена и 5 скокова апсолутно заслужено понео титулу играча утакмице. На челу са њим, Звезда је у последња два минута креирала серију 10:2 и тако спречила чак и пенал завршницу.

Неколико играча Игокее покушало је да на крају погоди шут из даљине и да тако постане херој велике победе. Канадски шутер Брајан Хеслип убацио је 18 поена (3/8 за три), али је и њему задрхтала и отежала рука када је било најважније, после велике борбе са агресивним Чарлсом Џенкинсом, вечерас више посвећеном дефанзивним задацима.

У последњем колу АБА лиге, Звезда ће за осам дана дочекати МЗТ, у последњој утакмици регионалног такмичења пред почетак плеј-офа. Игокеа ће два дана раније гостовати Мега Лексу у Сремској Митровици.

АБА лига, 25. коло:
Субота:
Крка - Солнок 61:71 (16:20, 20:15, 19:18, 6:18)
Левски - Олимпија 56:78 (6:24, 10:17, 17:20, 23:17)
Металац - Мега 86:83 (22:18, 23:21, 22:20, 19:24)

Недеља:
Игокеа - Црвена звезда 80:85 (25:18, 19:23, 27:21, 9:23)
Партизан - Задар 87:53 (15:20, 21:8, 23:11, 28:14)
Цедевита - Будућност 80:70 (17:20, 25:10, 17:21, 21:19)
21.00 МЗТ - Цибона

Табела: Црвена звезда 23-2, Будућност 18-7, Партизан 18-7, Цедевита 17-8, Олимпија 14-11, Металац 13-12, Крка 12-13, Солнок 12-13, Задар 11-14, Мега Лекс 10-15, Игокеа 9-16, Цибона 9-15, МЗТ 6-18, Левски 2-23