ABA: Pobjediše Partizan i Cedevita za dramu u zadnjem kolu!

Crno-beli preko Zadra do 12. pobede zaredom u ABA ligi, Zagrepčani bolji od Budućnosti. Malo toga je izvesno kolo pre kraja...U utakmici bez takmičarskog značaja, ali sa takmičarskim nabojem, crveno-beli 39 minuta stizali vođstvo Igokee i prestigli u poslednjem, za pobedu 85:80!

Košarka 15.03.2015 | 19:40

Džoš Akojon na zvaničnom debiju je postigao 16 poena (trojke 4/6), a Partizan deklasirao Zadar rezultatom 87:53 (36:28), zahvaljujući seriji od 23:2 na prelazu druge u treću četvrtinu.

Crno-beli su 12. uzastopnom pobedom popravili skor na 18-7 i sustigli drugoplasiranu Budućnost, koju je Cedevita (17-8) zasluženo pobedila u Zagrebu - 80:70 (42:30).

To znači da pred mečeve poslednjeg kola, u kojima se sastaju Budućnost - Partizan i Solnok - Cedevita (22. mart) praktično ništa još nije sigurno.

Samo se zna da Cedevita ne može da bude druga, a sve ostale kombinacije i dalje su u opticaju.

I Budućnost i Partizan mogu da budu drugi, treći ili četvrti, a Zagrepčani treći ili četvrti.

Jasno je da će pobednik derbija u Podgorici zauzeti drugo mesto i izboriti prednost domaćeg terena u polufinalu plej-ofa.

Ako Cedevita bude slavila u Mađarskoj, sigurno će biti treća, jer ima bolji međusobni skor od oba rivala, od kojih bi se sa jednim bodovno izjednačila.

Poraženi iz meča Budućnost - Partizan u tom slučaju bi završio ligaški deo sezone kao četvrti i na startu doigravanja gostovao Crvenoj zvezdi Telekom (skor 23-2).

Crveno-beli su posle evroligaške pobede u Istanbulu pronašli snagu za preokret u Laktašima protiv Igokee - 80:85.

Dakle, drama je zagarantovana naredne nedelje od 19.00!

Partizan je, uprkos najavama mogućeg izostanka nekolicine prvotimaca, protiv Zadra nastupio praktično u najjačem sastavu. Među 12 nije bilo Bezbradice i Kuzeloglua, ali neko je zbog Akojona svakako morao da se preseli u "civilku".

Problemi crno-belih na ovoj utakmici trajali su do 14. minuta, dok do tada nezadrživi centar gostiju Josip Sobin nije dobio treću ličnu grešku.

Sa njim na klupi, bez šuta spolja (trojke 4/20), ali i bez "pobunjenog" plejmejkera Džejmsa Florensa, koji nije ni doputovao sa ekipom, Zadar nije imao šta da traži u ponovo dupke punom Pioniru.

Crno-beli su šest poena zaostatka (20:26) do poluvremena pretvorili u "plus osam", a u drugom poluvremenu su igrali za navijače i dodatno "pumpanje" samopouzdanja, povećavši vođstvo na maksimalnih 81:46 dva minuta pre kraja.

Akojon se predstavio kao sjajan šuter, što je reputacija sa kojom je i došao, a i svi ostali igrači mogu biti zadovoljni pruženim. Jedino Saša Pavlović nije imao svoje veče, pa ga ni trener Vujošević nije predugo držao na parketu - samo 14 minuta...

Igokea je vodila od drugog do 39. minuta. Zvezda je pobedila.

Borben meč u Laktašima okončan je trijumfom crveno-belih pred 3.000 gledalaca. Igrači Dejana Radonjića nisu štedeli snagu duel sa Barselonom u četvrtak, već su odigrali takmičarski, borbeno do kraja i uz veliki napor ipak slomili otpor tima Željka Lukajića.

Posle 40 minuta uzbudljive košarke:

IGOKEA - CRVENA ZVEZDA 80:85 (25:18, 19:23, 27:21, 9:23)

Iako meč nije imao rezultatski značaj ni za jedan tim i iako su crveno-beli odavno "overili" prvo mesto pred ABA plej-of, lider u Laktašima nije dozvolio domaćinu da slavi i da mu nanese treći poraz.

Crveno-beli se vraćaju u Beograd sa 23. trijumfom u 25 kola, pre svega zahvaljujući odličnoj igri u poslednjoj četvrtini, u kojoj su čvrstom odbranom i odličnom saradnjom Markusa Vilijamsa i Maika Cirbesa u napadu preuzeli vođstvo i sačuvali ga do kraja.

Igokea je u 31. minutu vodila i 12 poena razlike (74:62), kada je "proradio" ofanzivni skok Zvezde i kada je Nikola Kalinić trojkom inicirao odlučujuću seriju Beograđana.

Do tog momenta, ređali su se promašaji gostiju pri šutu za tri. Međutim, od Kalinićeve trojke, Igokea je bila ta koja je počela da promašuje i da, uopšte, teško dolazi u situaciju da uputi šut.

Do poslednjih pet minuta, domaćin je pogađao van linije 6,75 odličnih 11/20, ali do poslednjeg zvuka sirene nije bio precizan ni u jednom od pet preostalih pokušaja. Za to vreme, crveno-beli su preuzimali kontrolu svojim zaštitnim znakom - agresivnom odbranom.

Cirbes je sa 18 poena i 5 skokova apsolutno zasluženo poneo titulu igrača utakmice. Na čelu sa njim, Zvezda je u poslednja dva minuta kreirala seriju 10:2 i tako sprečila čak i penal završnicu.

Nekoliko igrača Igokee pokušalo je da na kraju pogodi šut iz daljine i da tako postane heroj velike pobede. Kanadski šuter Brajan Heslip ubacio je 18 poena (3/8 za tri), ali je i njemu zadrhtala i otežala ruka kada je bilo najvažnije, posle velike borbe sa agresivnim Čarlsom Dženkinsom, večeras više posvećenom defanzivnim zadacima.

U poslednjem kolu ABA lige, Zvezda će za osam dana dočekati MZT, u poslednjoj utakmici regionalnog takmičenja pred početak plej-ofa. Igokea će dva dana ranije gostovati Mega Leksu u Sremskoj Mitrovici.

ABA liga, 25. kolo:
Subota:
Krka - Solnok 61:71 (16:20, 20:15, 19:18, 6:18)
Levski - Olimpija 56:78 (6:24, 10:17, 17:20, 23:17)
Metalac - Mega 86:83 (22:18, 23:21, 22:20, 19:24)

Nedelja:
Igokea - Crvena zvezda 80:85 (25:18, 19:23, 27:21, 9:23)
Partizan - Zadar 87:53 (15:20, 21:8, 23:11, 28:14)
Cedevita - Budućnost 80:70 (17:20, 25:10, 17:21, 21:19)
21.00 MZT - Cibona

Tabela: Crvena zvezda 23-2, Budućnost 18-7, Partizan 18-7, Cedevita 17-8, Olimpija 14-11, Metalac 13-12, Krka 12-13, Solnok 12-13, Zadar 11-14, Mega Leks 10-15, Igokea 9-16, Cibona 9-15, MZT 6-18, Levski 2-23