Перчевић пуштен да се брани са слободе

Власник "Интеркомерца" Горан Перчевић пуштен је вечерас из притвора Окружног затвора у Београду да се брани са слободе, сходно одлуци Вишег суда у Београду, речено је Тањугу у Управи за извршење кривичних санкција.

Србија 30.01.2015 | 21:50
Перчевић пуштен да се брани са слободе

Раније данас је Више јавно тужиластво у Београду подигло оптужницу против Перчевића и још петоро окривљених због малверзација са кредитима Универзал банке.

Перчевић је у притвору био два и по месеца, од хапшења у новембру прошле године.

Оптужен је због продуженог кривичног дела злоуптреба положаја одговорног лица извршеног подстрекавањем.

Оптужницом су обухваћени и бивши директор Универзал банке Драган Томић, Љиљана Стојановић, Милован Пузовић, Невена Белић и Драгољуб Перишић, који се терете за продужено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву, наводи се у информацији тужилаштва достављеној Тањугу.

Више тузилаштво је прошле године покренуло истрагу против Томића и других осумњицених због одобравања спорних кредита на штету Универзал банке.

Према писању медија, Томић се терети да је незаконито и без адекватног покрића одобравао вишемилионске кредите компанијама "Фармаком МБ" из Шапца, "Интеркомерц" и "Беохемија", што је оштетило државу за 85 милиона евра.

Универзал банци 31. јануара прошле године одузета је дозвола за рад због несолвентности.

Народна банка Србије утврдила је да је у претходном периоду финансијско стање Универзал банке знатно погоршало, да је она доспела у стање критичне поткапитализованости, као и да је угрожена њена ликвидност и континуитет пословања.

Перчевић је био ухапшен средином новембра прошле године, а осим њега у том процесу су осумњичени и Миливоје Цхосић и Срђан Жујовић, који се бране са слободе.

Перчевић је у том поступку осумњичен за више кривичних дела, односно различите малверзације у привреди када је искорисћавањем свог положаја и овлашћења и прекорачења граница овлашћања непосредно договарао са руководиоцима Универзал банке различито одобравање и обезебђивање кредита фирмама.

Како је након његовог хапшења саопштио министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, одређеним фирмама одобрена су 34 кредита у укупном износу већем од 1,4 милијарде динара, а "који се због кредитне неспособности и неадакватних средства (обезбеђења), што се знало у старту, не могу вратити нити могу бити у целости враћени".

Иначе, Перчевићева фирма "Интеркомерц" једна је од највећих дужника Универзал банке са милијарду динара, поред "Беохемије" са 1,56 милијарди динара, "Фармакома" са милијарду динара, Луке Београд, Ветеринарског завода Земун, "Зекстре" и "Оптике" у власништву Драгана Ðурића.

Перчевић је био оснивач и председник Младих социјалиста Србије, а касније и потпредседник СПС-а.

Новембра 2000. године иступио је из чланства те странке.

Према писању медија, Перчевић поседује вредне некретнине углавном у центру Београда, а ставио их је под хипотеку за добијене зајмове пре четири - пет година, што га није спречило да их и даље користи, на мало другачији начин, као гарант за нове позајмице.

Коментари / 0

Оставите коментар