Забрана соларијума у Аустралији

Потпуна забрана коришћења соларијума ступилаје на снагу од четвртка широм Аустралије, једне од земаља где је стопа обољевања од рака коже међу највишим у свету.

Здравље 03.01.2015 | 14:57
Забрана соларијума у Аустралији

Забрана соларијума ступила је на снагу 1. јануара у државама Нови Јужни Велс, Викторија, Јужна Аустралија, Тасманија, Квинсленд и на територији главног града Канбере.

Забрану соларијума ће увести и Западна Аустралија, али датум још није одређен, док само Северна Територија, једини преостали аустралијски регион, још не намерава да забрани кабине за вештачко стицање бронзаног тена. Аустралија ће тако, после Бразила, постати друга земља света која је забранила соларијуме.

„Квинсленд већ има највишу стопу рака коже у свету, и нема сумње да постоји директна веза између редовне употребе соларијума и малигног меланома“, рекао је за АП вршилац дужности министра здравља Марк Мекардл.

Аустралија чији су становници веома изложени сунцу, назива се и „земљом опекотина од сунца“.

Здравствене власти одавно обавештавају јавност о опасностима од излагања сунцу, што је навело становништво да редовно користи заштитне кремове и да носи шешире с великим ободима и наочаре за сунце. Такође одавно, у Аустралији је на снази и упозорење на соларијуме и кућне лампе за сунчање.

По Државном савету за рак, две трећине Аустралијанаца ће добити дијагнозу да има неку врсту рака коже пре навршене 70. године, што је два до три пута више него у Канади, САД и Великој Британији.


Више од 2.000 Аустралијанаца умрло је од рака коже 2011. године, већином од меланома.

Истраживања су показала да коришћење соларијума између 18. и 39. године у просеку за 41 одсто повећава ризик од меланома, најчешћег облика рака коже младих Аустралијанаца.

Неколико европских земаља и САД су малолетницима забраниле употребу соларијума, објавио је часопис Нејчер.

Извор: РТС

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

сарајево

07.01.2015 09:36

Поред солариума, код нас су теретане,чији инвентар личи на инквизиторске справе за мучења, легло су прања мозгова посебно млађе популације, и легло су прања новца, али и низа других порока.О том погубном социјално друстесном расаднику порока и зла, "наши политичари" врло су упућени и према том проблему имају исти став као према свим другим факторима који у овој њиховој прћији "живот" значе.

ОДГОВОРИТЕ