ЕЛ: Славља Ефеса и Уникса уз црни рекорд Жалгириса!

Ефес је примио само два поена у првих 10 минута против Жалгириса (66:57).

Кошарка 04.12.2014 | 23:15

Ефес Дуде Ивковића је без већих проблема славио на гостовању Жалгирису у оквиру осмог кола Евролиге - 66:57, а меч ће остати упамћен по томе што су Литванци постигли само два поена у првој четвртини. Руски Уникс је, с друге стране, након Шпаније освојио и Италију савладавши Динамо Сасари - 72:68 након нестварне партије Д’Ора Фишера који је забележио индекс корисности 43!

Најзаслужнији за победу Ефеса био је Донтај Дрејпер са 14 поена, док је Стратос Перпероглу убацио један мање. Жалгирис је, с друге стане, као по правилу предводио Џејмс Андерсон који је постигао 18 поена, али није имао адекватну подршку саиграча пошто је још само Паулиус Јанкунас био ‘’двоцифрен’’ са 13 погодака.

Утакмица је почела онако како је желео српски стратег на клупи Ефеса. Његови играчи били су сјајни у одбрани, напад је солидно функционисао и након првих 10 минута резултат је био 18:2!

Кошаркаши Жалгириса ушли су у историју Евролиге, Литванци су поставили црни рекорд такмичења постигавши само два поена у једној четвртини.

Два минута пре краја првог периода Паулиус Јанкунас је постигао једини кош за Жалгирис у мечу са Анадолу Ефесом на свом паркету.

Жалгирис је ове сезоне трећи најнеефикаснији тим Евролиге, иза њега су само Звездин наредни ривал Валенсија и француски Лимож, иако тим из Каунаса има други најбољи просек у шуту за три поена (40,4%).

У претходних седам кола Жалгирис је забележио четири победе па је први пратилац Реала и Ефеса, главних фаворита у групи А.

Жалгирис је у другом кварталу дошао до какве - такве игра и захваљујући Џејмсу Андерсону успели су да постигну 20 поена до полувремена, али турски тим није испуштао предност и на одмор су ‘’понели’’ плус 16 - 36:20.

Турци нису попуштали ни у трећој деоници која је окончана нерешеним резултатом (16:16), што је савршено одговарало Ивковићевим момцима јер се њихова предност није мењала. Такав развој догађаја одговарао је гостима који су прилику дали играчима са мањом минутажаом, Дони Меграт је погађао и Ефес је рутински привео меч крају - 57:66.

Екипа из Истанбула је овом победом задржала корак са Реалом и са шест победа након осам дуела дели прву позицију групе А са Мадриђанима. Жалгирис је уписао четврти пораз, толико имају и победа и налазе се на деоби тречег места.

Уникс је победио Сасари на гостовању, а убедљиво највеће заслуге за то иду Д’Ору Фишеру који је одиграо без грешке и забележио 23 поена (10/11 из игре), 15 скокова, три асистенције и две блокаде за индекс 43! Испратио га је Џејмс Вајт који се зауставио на 14 погодака. У италијанској екипи највише је показао Дејвид Логан са 17 убачених поена, док је Раким Сендерс уписао пет мање.

Руси су од самог старта доминирали на паркету, одбрана је функционисала одлично и за 20 минута Сасари који је познат по томе што игра на много поена постигао их је само 26! Гости су, с друге стране, убацили 40 и на полувреме отишли са 14 поена предности - 40:26.

Како у првом, тако и у другом полувремену Фишер је био нерешива енигма за одбрану Сасарија и предност Уникса је константно расла, да би Италијани заиграли много боље у последњем кварталу, успели су да смање заостатак, али је тада већ било касно за потпуни преокрет и гости заслужено односе оба бода са Сардиније - 72:68.

Уникс је другом везаном победом стигао до скора 4-4 и деобе другог места у групи А, док Сасари остаје на једном тријумфу из осам утакмица што га чини најлошије пласираним тимом у групи.