EL: Slavlja Efesa i Uniksa uz crni rekord Žalgirisa!

Efes je primio samo dva poena u prvih 10 minuta protiv Žalgirisa (66:57).

Košarka 04.12.2014 | 23:15

Efes Dude Ivkovića je bez većih problema slavio na gostovanju Žalgirisu u okviru osmog kola Evrolige - 66:57, a meč će ostati upamćen po tome što su Litvanci postigli samo dva poena u prvoj četvrtini. Ruski Uniks je, s druge strane, nakon Španije osvojio i Italiju savladavši Dinamo Sasari - 72:68 nakon nestvarne partije D’Ora Fišera koji je zabeležio indeks korisnosti 43!

Najzaslužniji za pobedu Efesa bio je Dontaj Drejper sa 14 poena, dok je Stratos Perperoglu ubacio jedan manje. Žalgiris je, s druge stane, kao po pravilu predvodio Džejms Anderson koji je postigao 18 poena, ali nije imao adekvatnu podršku saigrača pošto je još samo Paulius Jankunas bio ‘’dvocifren’’ sa 13 pogodaka.

Utakmica je počela onako kako je želeo srpski strateg na klupi Efesa. Njegovi igrači bili su sjajni u odbrani, napad je solidno funkcionisao i nakon prvih 10 minuta rezultat je bio 18:2!

Košarkaši Žalgirisa ušli su u istoriju Evrolige, Litvanci su postavili crni rekord takmičenja postigavši samo dva poena u jednoj četvrtini.

Dva minuta pre kraja prvog perioda Paulius Jankunas je postigao jedini koš za Žalgiris u meču sa Anadolu Efesom na svom parketu.

Žalgiris je ove sezone treći najneefikasniji tim Evrolige, iza njega su samo Zvezdin naredni rival Valensija i francuski Limož, iako tim iz Kaunasa ima drugi najbolji prosek u šutu za tri poena (40,4%).

U prethodnih sedam kola Žalgiris je zabeležio četiri pobede pa je prvi pratilac Reala i Efesa, glavnih favorita u grupi A.

Žalgiris je u drugom kvartalu došao do kakve - takve igra i zahvaljujući Džejmsu Andersonu uspeli su da postignu 20 poena do poluvremena, ali turski tim nije ispuštao prednost i na odmor su ‘’poneli’’ plus 16 - 36:20.

Turci nisu popuštali ni u trećoj deonici koja je okončana nerešenim rezultatom (16:16), što je savršeno odgovaralo Ivkovićevim momcima jer se njihova prednost nije menjala. Takav razvoj događaja odgovarao je gostima koji su priliku dali igračima sa manjom minutažaom, Doni Megrat je pogađao i Efes je rutinski priveo meč kraju - 57:66.

Ekipa iz Istanbula je ovom pobedom zadržala korak sa Realom i sa šest pobeda nakon osam duela deli prvu poziciju grupe A sa Madriđanima. Žalgiris je upisao četvrti poraz, toliko imaju i pobeda i nalaze se na deobi trečeg mesta.

Uniks je pobedio Sasari na gostovanju, a ubedljivo najveće zasluge za to idu D’Oru Fišeru koji je odigrao bez greške i zabeležio 23 poena (10/11 iz igre), 15 skokova, tri asistencije i dve blokade za indeks 43! Ispratio ga je Džejms Vajt koji se zaustavio na 14 pogodaka. U italijanskoj ekipi najviše je pokazao Dejvid Logan sa 17 ubačenih poena, dok je Rakim Senders upisao pet manje.

Rusi su od samog starta dominirali na parketu, odbrana je funkcionisala odlično i za 20 minuta Sasari koji je poznat po tome što igra na mnogo poena postigao ih je samo 26! Gosti su, s druge strane, ubacili 40 i na poluvreme otišli sa 14 poena prednosti - 40:26.

Kako u prvom, tako i u drugom poluvremenu Fišer je bio nerešiva enigma za odbranu Sasarija i prednost Uniksa je konstantno rasla, da bi Italijani zaigrali mnogo bolje u poslednjem kvartalu, uspeli su da smanje zaostatak, ali je tada već bilo kasno za potpuni preokret i gosti zasluženo odnose oba boda sa Sardinije - 72:68.

Uniks je drugom vezanom pobedom stigao do skora 4-4 i deobe drugog mesta u grupi A, dok Sasari ostaje na jednom trijumfu iz osam utakmica što ga čini najlošije plasiranim timom u grupi.