Британци би да учествују у приватизацији Телекома

Председник Британско-српске привредне коморе Пол Џаџ изјавио је у интервју Тањугу да су британски експерти веома расположени да буду консултантни приликом продаје Телекома, али није искључио ни могућност да британски улагачи буду и потенцијални инвеститори.

Србија 27.11.2014 | 15:39
Британци би да учествују у приватизацији Телекома

“Добра је идеја владе да се приватизује Телеком и британски експерти би радо помогли влади да буду сигурни да је тај процес завршен у корист Србије, без обзира како желите да продате, да ли све ођедном, или део”, истакао је он и додао да би експерти дали најбоље савете у смислу цене која се може добити и прописа који се морају изменити како би инвеститори дошли.

Упитан да појасни да ли то значи да је Велика Британија више заинтересована да у том процесу буде консултант него инвеститор, он је рекао да је могућа и друга опција.

“Британска мобилна телефонија је јака. Водафон је једна велика британска компанија и било би логично да у том случају то буду они, само немам сазнања о томе да ли су заинтересовани за ту куповину или нису. Има много компанија које су потенцијални купци државне имовине у Србији ако су услови коректни”, навео је он.

Џаџ је истакао да постоји известан број инвеститора у области грађевинарства који су заинтересовани за пројекте у Београду, али и указао да Влада мора да да добре услове како би привукла новац.

Упитан како страни инвеститори гледају на хапшења великих бизнисмена у Србији, осумњичених за малверзације, утају пореза и слична кривична дела, он је рекао да је то јако добар сигнал за стране инвеститоре, јер они не воле када је земља корумпирана.

“Кључ сваке земље је владавина права. Не знамо да ли су ухапшени криви или невини. Ако су криви, влада је у праву што је кренула у хапшења јер корупција дестабилизује читаву економију”, навео је председник Британско-српске привредне коморе.

Земљама у транзицији, како је навео, није довољна једна година да би изашле на крај са корупцијом, али да би за пет година тај проблем прилично могао да се реши.Он је оценио да се ова влада веома труди да спроведе реформе, али да прави ефекти још не могу да дођу до изражаја јер је кратак период њеног мандата.

“Било је значајних корака, попут одлуке да се приватизује висе од 500 предузећа у реструктурирању, то је добар корак. Колико сам разумео, за око 400 компанија су стигла писма о заинтересованости, што је одлично”, рекао је он.

Џаџ је оценио да инвеститори позитивно гледају и на споразум са ММФ-ом, јер овај аранжман гарантује финансијску стабилност тако што се захтева од Владе да предузме одређене кораке како би остварила уштеде.

Он оцењује да британски инвеститори, попут Бритиш Американ Тобака у Србији послују добро, упркос томе што је политичка и економска ситуација у последњих неколико година била тешка.

Многе компаније када размишљају да уложе у неку земљу, према његовим речима, гледају у извештај Светске банке “Дуинг бизнис” који рангира 189 земаља, а на коме је Србија отприлике на половини листе.

“Влада је врло свесна тога, о томе смо причали и они знају и покушавају да кроз законске измене унапреде те ставке, попут издавања грађевинских дозвола, али ово јесу у неку руку препреке, јер компанија која жели да инвестира гледаће у многе земље где би могли да отворе представништво, фабрику..”, категоричан је овај саговорник који истиче да код инвеститора нема мањка новца.

Једну од предности Србије као инвестиционе дестинације, Џаџ наводи ниске трошкове рада.Упитан има ли начина да радници у Србији буду добро плаћени, а да истовремено земља буде атрактвина за инвеститоре, он каже да је одговор у економском расту.

“Када је раст један одсто, потребно је 70 година да се дуплира богатство. А ако је 5 одсто потребно је 14 година да се дуплира, мање од једне генерације. Земља са ресурсима које има Србија, ако се добро организује може да се покрене у том смеру. Тако и радници имају веће користи”, изјавио је он.

Визни систем који постоји између Србије и Британије отежава према његовим речима пословну сарадњу.

“Србија је посебно оштећена оваквим визним режимом јер се одлуке о издавању визе не доносе у Београду већ у Пољској. То јесте незгодна ствар, и не може се бранити из угла бизниса. Много је политике присутно”; истакао је он.

Упитан да ли је већ српским фирмама стављено на располагање око 100 милиона евра о чему се говорило у јавности када је изабран за шерифа лондонског Ситија, он је рекао да је српским фирмама тешко да дођу до новца јер их банке нерадо кредитирају.

“Концепт је да прикупимо око 100 милиона евра у Лондону, па да имамо овде групу која може да искористи тај новац и да га пласира компанијама које би могле да буду успешне и које желе да се шире. Међутим, тешко је српским фирмама да дођу до новца јер их банке нерадо кредитирају”, истакао је Џаџ.

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

хахах

27.11.2014 16:19

Па и ја би уцествовао у тој приватизацији. Ко не би? :Д

ОДГОВОРИТЕ
Name

Никола

27.11.2014 18:46

Енглеске крвопије само да профитирају и ниста друго. Ако су луди нека их пусте. Сацувај ме Бозе све да отму ови властодрсци су проклети за парама а народ гладује. СРАМ ВАС БИЛО БАГРО СРПСКИХ ВЛАСТОДРЗАЦА.

ОДГОВОРИТЕ