Tuzla: 34 godine od napada na kolonu JNA
Pod ogromnim mjerama obezbjeđenja, danas je na Brčanskoj malti u Tuzli, služenjem parastosa i polaganjem cvijeća, obilježeno 34 godine od napada na kolonu JNA i ubistva preko 50 vojnika, koji su se iz kasarne “Husinska buna”, u dogovoru sa tadašnjim rukovodstvom grada Tuzla i MUP-om BiH, povlačili put Srbije.
Republika Srpska 15.05.2026 | 19:11
U prisustvu preživjelih učesnika “tuzlanske kolone”, članova porodica ubijenih vojnika, te gradskih, republičkih i vlasti sa novoa BiH, kao i predstavnika Republike Srbije, služen je parastos i održan komemorativni skup na bijeljinskom gradskom groblju Pučile.
“Tuzlanska kolona”, je samo jedan u nizu zločina nad pripadnicima JNA i srpskim narodom u BiH u početkom 1992., kojima je započet rat na ovim prostorima, rečeno je na skupu u Bijeljini.
“Podsjetio bih da je u jednom mirnom povlačenju kolone iz Tuzle, koje je bilo unaprijed dogovoreno, život oduzet 51 licu, a malo nakon toga još 3 pripadnika JNA su preminula od posledica ranjavanja. Ono što su pokazali forenzički izvještaji nakon što je izvršena ekshumacija, bilo je stravično, odnosno da su ljudi, nakon što su bili ranjeni, zarobljeni i na najsurovije načine pogubljeni”, rekao je Viktor Nuždić V. D. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske.

Porodice žrtava su i poslije 34 godine ogorčene na pravosuđe BiH, jer počinioci masakra nad njima, zvanično, još nemaju ime, rekla je Isidora Graorac, iz Organizacije porodica poginulih boraca Republike Srpske.
“Sud i tužilaštvo naprosto nisu radili u korist žrtava, nego, nažalost, po nekoj političkoj procjeni i zbog toga danas imamo, ne samo “tuzlansku kolonu”, nego i sve ostalo, rekla je Graorac.
Danas se, pored stradanja pripadnika JNA, obilježava i egzodus oko 80.000 Srba iz tuzlanske regije, u periodu od ‘92. do ‘95. godine, što je jasan pokazatelj ko je trokom rata vršio etničko čišćenje, rečeno je na današnjem skupu.
(BN) Foto: BN

Komentari / 17
Ostavite komentarMile
15.05.2026 20:45Dokaz da smo kao narod neorganizovani i nesposobni
ODGOVORITEIstine radi
15.05.2026 21:42Kad ste kako kazete krenuli mirno zasto ste onda htjeli presjek kolone napraviti u pozarnici i vratiti se u grad i pobiti neduzni narod . Nicim niste izazvani mjesecima ste boravili na kozlovcu ali djavo vam nije dao mira. Pokupili ste svo napruzanje i htjeli sa njim poboti jedan grad. Sta ste trazili to ste i dobili. Zali boze one omladine koja je izginula na kamionima zbog pojedini pomraceni umova
ODGOVORITESmislov
15.05.2026 23:00Ti sad hoćeš da nas ubjediš da su ljudi u okruženju, duboko u neprijateljskoj teritoriji pucali iz kamiona u pokretu koji su u slučaju borbe obične konzerve i ne predstavljaju nikakav zaklon za ljude i to pucajući po ljudima koji su u objektima i iza zaklona iza kojih mogu viditi borbu satima. Ma važi. Šuplja vam je ta priča u vezi tog zločina u Federaciji BiH povodom tog zločina. Imate li nesto pametnije. Odbranili grad Tuzlu. Od koga? Od vojske koja je jedva čekala da izađe iz grada. I hoćeš da volim Bosnu. Pa sve trčim.
Minhauzen
15.05.2026 23:03Džaba se trudiš. Pobili ste ljude nakon dogovora i počinili zločin. Priča da su oni pucali iz kamiona su obične gluposti u koje niko normalan ne vjeruje. Njih par stotina u kamionima htjeli pobiti ljude i zauzeti grad. Svašta.
Idealno
15.05.2026 23:48Majmune kada su pokupili svo naoruzanje kako ste onda vi i sa cime pobili te vojnike. Ubice su kao slucajno izasli da isprate vojsku i kao slucajno su bili do zuba naoruzanj ali ne znamo otkud im oruzje kad je vojska sve pokupila. Sram da te bude!
Raso
16.05.2026 06:37A sto mislis da je to sto pricas istina? Na cemu je zasnovana ta tvoja istina? Evi ja ti kazem da nista id toga nije ni planirano ni zamisljeno u bilo cijoj glavi. Nisam bio u Tuzli tada ali sam bio u JNA koja je zivila Jugoslaviju u dusi. Svaki srpski vojnik je zalio za njom i za suzivotom ali ste vi ti sto je niste htjeli i zeljeli. Ne mislim pri tom na Jugu kao drzavu nego simbol zajednickog zivota.
Istine radi&@
16.05.2026 08:11A od kud ti znaš Hitlerova šta su oni Htjeli, koga bi oni kako Kažeš Pobili, Već unapred ti znaš šta o i misle, i šta su mislili, Ti si neko Vidovit kao Baba WANGA, Kad su tako Vidovit reci šta ja sad razmišljam o Tebi Smradu smrdljivi, Smrt fašizmu sloboda Narodu,
Jadna je tvoja istina
16.05.2026 08:53Sram te bilo za tu izjavu! Kada je JNA ikada prekršila bilo kakav sporazum??? To su sve bili školovani oficiri za razliku od vas koji ste se na ulici skupili. I uvijek prvo bagra leti da ubija, a vi ste staliiza takvih ljudi i pobili djecu od 19 godina. Malo vam i to bilo pa ne date da roditelji dođu na to mjesto. Ne možete ni na koji način opravdati pokolj golobradih mladića, koliko god izmišljali takve priče. Možda su vas nahuškali vaši, koji su i željeli rat, koji vam i sad stalno govore da mi nismo Republika Srpska, već RS i Republika Šumska pa umjesto da pustite da živimo svojim životom, stalno provocirate, a kao želite mir...
Lasa
15.05.2026 23:06Inače to im je jedna od najvećih pobjeda. Posakrivali se po objektima, napravili zasedu i pobili ljude u vozilima koji nisu imali nikakve šanse. Herojčine.
ODGOVORITERe lasa
16.05.2026 09:43Da da jedina pobjeda.
Jovan
16.05.2026 10:53Imaju i onu u Sarajevu.
Prc.
15.05.2026 23:32Koj te ku.ac tera u Moravu kad neznas da plivas.
ODGOVORITENostradamus
16.05.2026 08:35Posto je vojska imala naoruzanje, bila ja legitiman cilj. Sa druge strane to su bili neduzni momci, pa je tragedija kompletna.
ODGOVORITERe Smislov
16.05.2026 09:39Trći tamo gdje voliš. Ko te šiša.
ODGOVORITERe jadna je tvoja istina
16.05.2026 10:24Pa vidjeli smo u hrvatskoj.
ODGOVORITEMiroslav S.
16.05.2026 12:25Moraju biti stroge mere obezbedjenja, kad su ubice 50 vojnika na slobodi, i ne samo to oni su ugledni ljudi u Tuzli. I to je lazni suzivot, tri naroda u dejtonki o kojem lazu ovi iz Sarajeva. Kad se razidju oni sto su dosli odati pocast stradalim, i dok svece jos gore, "tolerantni" se sve to pobacati u smece. Cini mi se da je svaka prica o pomirenju, uzaludna, jer nije iskrena, zapravo je pogana.
ODGOVORITEBento
17.05.2026 19:52Mi nikako da sadtavimo jednu istinu! Uvjek du dvije( ili tri )! Trema samo hladne glave razmisliti, sadlusati ponude Pracera Beslagicu, imati u vidu aprilska desavanja u Bijeljini i podtupak vojske kad je Arkan ubijao civile po gradu, …itd! Dostupni su podaci o izuzimanju oruzja iz magacina TO i naoruzavanje SDSa, to je sve dokazivo za onoga ko trazi istinu! Zalim svaku zrtvo ovog krvavog besmislenog rata, ali bio sam tu mi smo imali lovacko oruzje, a jedina naoruzana formacija je bila MUP i TO u osnivanju! To je istina…provjetiva…za onoga ko zeli, ali navualost ovo je sve politizacija, jad i bijeda..ponizavajuce za poginule i jjihovu porodicu!
ODGOVORITE