Proljećna sjetva, poljoprivrednici bez podsticaja
Dok kalendar otkucava optimalne rokove za ulazak u njive, poljoprivrednici se suočavaju sa drastičnim poskupljenjem goriva i repromaterijala. Zemlja ne zna za inflaciju i poskupljenje, nego traži obradu. Posljednja slamka spasa mogli bi da budu poljoprivredni podsticaji koji uveliko kasne.
Republika Srpska 22.03.2026 | 17:35Sezona sjetve samo što nije počela, a cijene goriva rastu, ne iz dana u dan, nego iz sata u sat. Cijene gnojiva rastu baš poput neželjenog korova u kukuruzu.
Poljoprivrednik iz Ostojićeva Slaviša Božić kaže da je teško s obzirom na ova poskupljenja, na ovo sve što se dešava u svijetu, a i kod nas.
"Otprilike kod nas jedva čekaju da se nešto desi da bi poskupili ii gorivo ii repromaterijali...ali teško će sve da se radi bez goriva", kaže on.
Štednja na agrotehnici svakako da može da se odrazi na količinu prinosa, ali poljoprivrednici kažu da im je to jedna od mjera koja mogu da preduzmu. U trenutku kada je svaka marka presudna, podsticaji na koje su računali poljoprivrednici uveliko kasne.
Darko Živković, poljoprivrednik iz Ostojićeva, uvjerava da zemlja neće ostati neobrađena.
"Narod će se snaći, posijaće nekako, zadužiće se, banke, krediti, prodaće nešto, nešto stoke, uglavnom, zemlja će se posijati, kako, to najbolje seljaci znaju", navodi on.
Pogledajte prilog o problemima poljoprivrednika:
(BN)

Komentari / 0
Ostavite komentar