Poskupljuje kafa i struja, ugostitelji traže sastanak

Privredni subjekti iz sektora trgovine i ugostiteljstva ne prihvataju ponuđeno povećanje cijene električne energije i diskriminatorski odnos prema sektoru usluga, u odnosu na ostale grane privrede, jedan je od zaključaka današnje sjednice privrednih društava iz Udruženja trgovine i Udruženja turizma i ugostiteljstva, koji je održan u Privrednoj komori Republike Srpske.

Republika Srpska 28.12.2021 | 08:45
Poskupljuje kafa i struja, ugostitelji traže sastanak

Od Elektroprivrede Republike Srpske zahtjevaju da hitno preispitaju donesene odluke i da se cijena električne energije za potrošače iz kategorije trgovine i ugostiteljstva koriguje na iznos od 45 eura po megavat času, a od Vlade Republike Srpske, kao vlasnika Elektroprivrede Republike Srpske, očekuju da hitno organizuje sastanak u cilju rješavanjua nastalih problema, kako bi se postigao dogovor između snabdjevača i korisnika iz sektora trgovine i hotelijerstva, te izvršile nužne korekcije predloženih cijena električne energije.

Kako ističu, dostavljeni ugovori o potpunom snabdjevanju električnom energijom subjektima iz navedenih privrednih grana predviđaju povećanje cijene električne energije koje ide i preko 100%, što u ionako složenim ekonomskim uslovima, dodatno i ozbiljno ugrožava njihovo dalje poslovanje.

"Predloženim povećanjem direktno se ugrožava i ispunjavanje svih drugih obaveza, sa velikom izvjesnošću potpunog i trajnog prekida poslovanja za mnoge subjekte, što ima dalekosežne posljedice po društvo u cjelini.

Ovakve nagle promjene cijena na više iznose potpuno su neprihvatljive i sa aspekta planiranja poslova i plasmana proizvoda i usluga za narednu godinu, koju je većina subjekata završila, odnosno većina subjekata je već dogovorila poslovnu saradnju sa partnerima za narednu godinu na bazi projekcija koje su bile moguće u momentu pregovaranja i dogovaranja sa poslovnim partnerima, a te projekcije nikako nisu obuhvatale ogromno povećanje troškova po osnovu povećanja cijene električne energije za preko 100%", naveli su nakon sastanka.

Podsjetimo kako je odlučeno na prošlosedmičnom sastanku predstavnika poslodavaca, vlasti i Elekroprivrede RS nova viša cijena struje za industrijska preduzeća biće 53 eura po megavat času umjesto sadašnjih 38 eura. 

U trgovinama, uslužnim djelatnostima, saobraćaju, rudastvu... nove cijene će se kretati od 50 do 87 eura po megavat-času, pa će trgovci ubuduće plaćati struju po cijeni od 67 evra po megavat času, što je više za 90 odsto u odnosu na cijenu koju sada plaćaju!

I dok se svi pitaju  kako će se sve to odrziti na privredu, a potom i cijene njihovih roba i usluga iz Elektroprivrede RS poručuju da će cijena struje za privredu uprkos poskupljenju i dalje biti najniža u regionu, te da će i ubuduće biti i do pet puta niža za potrošače iz ove kategorije u odnosu na berzanske cijene.

A razloga za poskupljenje struje nema.

A zašto, objasnio je ekonomista Damir Miljević u intervju za BUKU


Prvo je pojasnio razloge zbog kojih je došlo do rasta cijena na evropskom tržišt

Jedan je što vjetra u Zapadnoj Evropi nikada nije bilo manje u zadnjih 50 godina, a 12 posto proizvodnje električne energije  u EU je iz vjetra.

Drugi faktor je što je cijena emisija CO2 u EU porasla sa 30 na 62 eura, što je opet uticalo na rast cijena električne energije koja se proizvodi iz uglja, koji čini oko 18 posto proizvodnje u EU, i puno važnije iz plina, koji čini 25 posto ukupne proizvodnje električne energije u EU.

Treći faktor je manje snabdijevanje plinom EU zbog manje isporuke iz Rusije i rekonstrukcija plinovoda koji ide od Norveške, koja je pored Rusije jedan od glavnih snabdjevača plinom Evropske unije.

Međutim, obzirom da BiH nema proizvodnju plina, da na električnu energiju dobijenu iz uglja ne plaćamo taksu na CO2, te da imamo par vjetroelektrana  koje učestvuju sa manje od dva posto u ukupnoj proizvodnji električne energije, nema ni jednog osnova, kaže Miljević, da u BiH poskupi električna energija za domaću potrošnju:

 “Moje mišljenje je da u Republici Srpskoj nema nekog ozbiljnog osnova da dođe do povećanja cijena električne energije, ni za građane, ni za privredu. RS izvozi jako puno električne energije i elektroprivrede će ostvariti debele pluseve ove godine, za razliku od svih prethodnih godina.

U Federaciji BiH će se vjerovatno desiti da će se sa velikim kupcima naći neka mjera poskupljenja, ali isto tako smatram da  građani i tzv. mala privreda ne bi trebali da dožive nikakvo poskupljenje električne energije. Što se tiče ostalih vrsta energije, nafte i plina, tu se ništa ne može prognozirati, nemamo Robne rezerve i zalihe, tako da smo izloženi na milost i nemilost svjetskog tržišta".

(Buka)

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Gile

28.12.2021 08:25

Cijena kafe 1,50 do 2 KM. Ta ista kafa iz aparata poslodavca izadje oko 0,10 KM. Sto je marza od 1500-2000% i to im je malo.

ODGOVORITE
Name

Nemojte

28.12.2021 08:41

Kafu,stvarno je previse.

Name

0000

28.12.2021 08:50

U tu cijenu kafe nisi uracunao kiriju,struju,vodu,radnike itd

Name

Samo bahato

28.12.2021 09:49

Neka kafa bude 5 KM,opet bi im bilo malo...

Name

Brdar

28.12.2021 10:21

1 kg kafe je 50 KM.125- 130 kafa iz 1 kg.Plus šecer,Šlag,Mlijeko,struja,Voda,Smece,kirija,Zakup javne povrsine,Radnici,porezi ,doprinosi,internet,televizija,kazne.pa ti otvori kafanu sebi i obogati se ako mislis da je to sada unosan posao.

Name

Re Gile

28.12.2021 13:09

Uzeo si mi komentar ,apsolutno tacno ,najveca zarada je upravo na kafi i ne vidim razlog cemu jadikovanje ako je doslo do blagog porasta cijene kafe na berzi .Iz 1kg kafe se proda min.120 soljica kafe x 1.50 km ,koliko je npr.cijena u nekim caffeima u Prijedoru dolazi se do cifre od 180 km ,1 kg kafe u nabavci je 35-40 km !!!Treba li mozda na ovo neki komentar osim,mrš bagro prokleta.

Name

nekoizmase

28.12.2021 08:34

Znam da su troškovi veliki, ali veliki su i apetiti ugostitelja. Ko se iole ozbiljnije bavi ugostiteljstvom, daleko je od siromašnog. Plus, PDV se plaća možda na 30% realnog prometa. Novo poskupljenje mislim da će značajno isprazniti i kafane i restorane.

ODGOVORITE
Name

Ja sam iz mase

28.12.2021 09:55

Pa i nije kafana i restoran za svakoga. Zna se ko moze restorane sebi priustiti.

Name

Gile

28.12.2021 10:19

Pa i drugi djelatnosti imaju troskove kirije,struje,vode,radnika pa nemaju marze po 1000% i opet kukaju.

Name

T

28.12.2021 12:34

90% ugostitelja u republici srpskoj nema mozak samostalnog privrednika niti uopšte poznaje sferu "sve po zakonu" ali im treba skinuti kapu za improvizacije, malverzacije sa robama i tokovima novca.... Održavanje veza sa tzv kontrolnim organima, izbjegavanje obaveza... Podmazivanje.... Tu su majstori.

ODGOVORITE
Name

Neradnik

28.12.2021 15:58

Kafane nisu za sirotinju koja računa koliko zaradi vlasnik već je za bogate i galantne goste koji znaju da uživaju i troše u istima....a sirotinja i bijeda koja komentariše koliko košta kafa u kafani neka pije i jede kod svoje kuće jer kafana nije obaveza i niko nikoga ne tjera da u nju ide.

ODGOVORITE
Name

miso236

28.12.2021 23:07

Tako je miso

Name

Za neradnik

29.12.2021 03:51

Tako je.svaka cast na komentaru.takav je mentalni sklop naseg naroda.umjesto da se bori za svoja prava i svoju egzistenciju on racuna koliko ko zaradjuje. Svako poskupljenje javnost treba da osudjuje her sve to ide po nasim dzepovima na ovaj ili onaj nacin.na zapadu jad namecu neke dodatne namete privatnom sektoru oni odmah u strajk,u tome ih pidrze i oni sa budzeta.jer kako kazu sve se odrazi i na njih kod bas onaj koji nema samo racuna koliko drugi ima.

Name

Peja AJ

29.12.2021 11:10

Samo da ne poskupe droga i alkohol

ODGOVORITE