Salama jeftinija od tjestenine?

Kilogram salame može da se kupi po cijeni već od 2,80 KM. Za istu količinu tjestenine, po zvaničnim podacima, potrebno je izdvojiti 2,99 maraka.

Republika Srpska 15.02.2016 | 15:13
Salama jeftinija od tjestenine?

Da paradoks bude veći, brašno, osnovna sirovina za makarone ili rezance, košta jednu marku po kilogramu, a nijedna vrsta mesa, od kojeg bi, bar kako vjerujemo, trebalo da se prave parizeri ili viršle, nije jeftinija od 4,70 KM, koliko, po podacima Agencije za statistiku BiH, košta piletina.

Ujedno, živinari se jadaju da neki domaći mesoprerađivači nemaju ni vlastiti tov, ni klaonicu, već se oslanjaju samo na uvoz sirovina. Kako je to moguće? Oni koji se bave kontrolom kvaliteta tvrde da se ne trujemo, nutricionisti uzvraćaju da to nije tačno, poljoprivrednici upozoravaju da jedemo mesne otpatke, a potrošači su, logično, primorani da kupuju u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima.

Ogorčeni su zbog ovakve situacije domaći farmeri, koji ističu da nam prerađivači pakuju "najobičnije smeće, odnosno uvozni otpad".

"Što po Evropi ima smeća - to se ovdje uvozi, pakuje i naš narod to jede. A kod nas je kriza takva da samo cijena prodaje proizvod. Potrošači treba da kupuju samo od provjerenih proizvođača, koji koriste domaće sirovine", naglašava Nedžad Bićo, koordinator Udruženja poljoprivrednika u BiH.

Da iz jelovnika izbace jeftine mesne prerađevine potrošačima savjetuje i Lejla Hatibović, supspecijalista higijene ishrane pri Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, koja potrošače savjetuje da budu na oprezu jer cijena govori i previše.

"Jako je bitno na takvim proizvodima pročitati deklaraciju. Imate aditive koji se stavljaju, što poražavajuće utiče na zdravlje, pogotovo kad vidite cijenu takvih proizvoda koja dovoljno govori", navodi Hatibovićeva.

Kontrole su, tvrde iz Veterinarskog instituta Republike Srpske "Dr Vaso Butozan", pokazale da ovakvi proizvodi odgovaraju postojećem zakonodavstvu, odnosno propisanim normama, ali na pitanje kako je moguće da su tako jeftini sliježu ramenima.

"Ja uopšte nemam odgovor na to pitanje", iskreno odgovara Drago Nedić, direktor Veterinarskog instituta Republike Srpske "Dr Vaso Butozan".

Na kraju, Nebojša Rakić, direktor Zajednice živinara Republike Srpske, ne krije da se sirovine za prerađevine masovno uvoze iz inostranstva i da je riječ o mesu koje dugo stoji i loš mu je kvalitet. "Pored te sirovine, u mnogo prerađevina se stavlja dosta velika količina soje, što ih dodatno pojeftinjuje.

Osim toga, mi imamo i problem što postoje pogoni koji nemaju ni vlastiti tov ni vlastitu klaonicu. Oni su bazirani na preradu uvozne sirovine", upozorava Rakić.

"Nezavisne" su od Spoljnotrgovinske komore BiH dobile i podatke o uvozu pa je tako, kako smo se uvjerili, u državu lani ulazila i piletina čija je cijena iznosila već od 2,10 maraka po kilogramu.

Izvor: NN

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

ja

15.02.2016 14:19

Pitaj svog mesara od cega je to? A vidi hrana za macke i pse je skuplja jer zivotinje ne jedu svasta i razumiju sastavak.

ODGOVORITE
Name

oo7

15.02.2016 17:32

Gorivo jeftinije od mleka!

ODGOVORITE
Name

Da da

15.02.2016 19:21

Tako i treba. Mlijeko našije krava je takozvana organska proizvodnja, mislim ako kupiš direktno od nepismenog seljaka. Ako se imaloopismenio i on je počeo varati odnosno trovati.

Name

goja

15.02.2016 17:52

U salami je najmanje mesa, uglavnom se proizvodi od vezivnih tkiva, masnoca, iznutrica i vode i sve to je povezano polifosfatima i zacinima tako da lijepo izgleda i mirise

ODGOVORITE
Name

Brle

15.02.2016 18:10

Zar nije zanimljivo, iz koje to države može da kupi i tako jeftin otpad kada je naša država među prvim po siromaštvu. Jeli jeftiniji mesni "otpad", u Holandiji, Norveškoj i sl. iz kojih država se navodno uvozi meso.

ODGOVORITE
Name

Ja

15.02.2016 19:34

Mi Turcima junetinu, oni nama iznutricu...

Name

Pero

15.02.2016 20:47

Pilee je 3 marke po kg u marketima,a brasno je po kg 0,50a proizvodjaci hljeba i tjestenine pljackaju narod maximalno a drzava stiti njih

ODGOVORITE