Режим ућуткао академике, декане, професоре и студенте
У свакој цивилизованој земљи, универзитетски професори, студенти и академици су најбољи чувар демократског друштва и владавине права и први се побуне ако се појави било каква девијација у друштву. Републику Српску потресају бројни проблеми, од угрожавања институција до бројних афера у које су умијешани представници власти, међутим из академске заједнице ни ријечи. Ријетки су они који јавно о томе говоре.
Република Српска 09.11.2025 | 20:03
Ћути Академија, ћуте универзитетски професори, чак и на директна угрожавања статуса Републике Српске. Нису се јављали да упозоре власт ни када су доношени спорни закони, а ни онда када су исте поништавали и тиме учврстили институције БиХ, на штету Републике Српске.
О ударима на Републику Српску, Не оглашава се ни Академија наука и умјетности Републике Српске. На наше питање предсједник Академије без одговора:
"Извините, овдје је ријеч о госту предсједнику Српске академије. За неке нове теме јавите се па ћемо разговарати", каже предсједник АНУРС Драгољуб Мирјанић.
Јавна предузећа од Шума до Електропривреде и Жељезница су на кољенима. Стотине милиона губитака због сумњивих арбитража и контроверзних уговора са руским тајкунима и словеначким фирмама. Вео тишине који прекрива академску заједницу међутим није од јуче – власт годинама на све начине склања оне који проговарају тоном који њима не одговара.
"То је нажалост све логична посљедица самог пуча који је извршен када је ректор бањалучког Универзитета био проф. др Милан Матаруга. Човјек који је по свим референцама и категоријама неко кога се ни академска заједница ни друштво неће стидјети и баш као такав сметао је власти јер је био неко ко се залагао за напредак стручне и научне заједнице, а с друге стране није био довољно политички погодан", сматра посланик ПДП-а Бојан Кресојевић.
Кресојевић, који је дипломирао на бањалучком Економском факултет као најбољи студент каже да власт годинама и формално смањује тон академској заједници и дисциплинује студенстске организације које такође краси ћутање. Од посљедњег већег студентског протеста преко 10 година.
"Власт је у наставку 2020 године и прилагодила себи Закон о високом образовању како би на одговарајући начин успоставила директну политичку контролу када се бирају ректори, а посљедично и декани и данас за резултат имамо такву атмосферу да академска заједница како професори руководство универзитета, а тако и студенти не реагују на било каква питања релевантна за стручну и научну заједницу. Крајњи резултат је губитак за цјелокупно друштво", каже Кресојевић.
Један од ријетких који јавно коментарише проблеме посебно у енергетици је професор бањалучког Електротехничког факултета Бранко Блануша.
"Има реално и оних који се боје да би неки њихов јавни иступ, посебно који није у складу са оним што је званична политика у Републици Српској и како власт дјелује, да би то могло утицати чак и на нека за њих битна дешавања као што су комисије, избори у звања и слично. Тако да има доста тога што је утицало да чланови академске заједнице буде пасивна", сматра професор на бањалучком Електротехничком факултету Бранко Блануша.
Политика незамјерања, затвореност у круговима сопствених интереса, као омча око врата гуши једну од најважнијих мисија постојања универзитета.
"Што се тиче академске заједнице, она је на одређен начин доста затворена у смислу борбе за стручна и научна напредовања од асистената до редовних професора. Међутим то није оправдање да не дјелује у јавном животу; оно може бити деполитизовано, професионално, изнад свега морално и то ми који се бавимо науком зовемо трећа мисија развоја факултета и универзитета", сматра универзитетски професор Душко Вејновић.
Од кога очекивати да критикује власт кад је већина професора, посебно руководећих у Академији наука и умјетности Републике Српске – у редовима СНСД-а. Тако имамо дугогодишњу праксу гдје чланови академске заједнице представљају нијеме посматраче свих криза и сумњивих радњи власти у Републици Српској.
(БН) Фото: Архива

Коментари / 44
Оставите коментарреалност
09.11.2025 20:14Стара гарда из социјализма воли фотеље и оно доказано: усе, насе и подасе!
ОДГОВОРИТЕАа
09.11.2025 21:42Ови млађи су још гори, вјеруј
реа
09.11.2025 22:12Па ни овај проф декан се док ње почела предоизбона кампање за њега није смио јавити а и кад прође кампања се исто неће смети јавити. Према томе и он је ућуткан.
Ре реалност
09.11.2025 23:48Гарда? Ове сељацине у фотељама називас гардом? Сто се тице социјализма и Југе, много је бољи зивот био за све нас, без обзира на нацију и религију. Сад узивај са гардом и њиховим сељаклуком.
ЖИКАЖ
10.11.2025 06:27То су све професори и декани са купљеним дипломама.
гастарбеитер
10.11.2025 09:22Гдјесу ријеци милеП? ми имамо струцњаке: ми немамо никога??+ Нити има науцити гдје нити од кога! Коло се одмотавааааааааааааа,
Гру
09.11.2025 20:16Која академска заједница? То је заједница корумпираних плагијатора усидрених за катедру црвеним партиским ланцима. Част ријетким изузецима.
ОДГОВОРИТЕФеникс
10.11.2025 08:59Управо тако, 80 посто сакупљеним дипломама.
Управо зато!
09.11.2025 20:21Странацки послусници где год били и чији да су раде за газду.Увек било и бице.Глас критике,право на свој глас правде,реда и рада - угусена,плацена и зато је :ЦУТАЊЕ -избор.А дипломе се могу наци и купити.
ОДГОВОРИТЕЈаффа
10.11.2025 06:40Док политичари одлучују о свему нема среће, они су стручнији и паметнији од свих. Заузели буџете, ресурсе, правосуђе, полицију, медије и онда као нешто паметују. Чиста тиранија над народом.
Хм
09.11.2025 20:33Ма баш, а шта ли су то они требали да освоје можда на улици власт за вашу тзв опозицији. Као наши су то требали а опет као буните се за те исте што су се АВ натоварили на врат ево више од годину дана. Били и остали сте лицемјери.
ОДГОВОРИТЕ11903
09.11.2025 20:46Ај'д што је борачка организација претворена у друштво добро организованих, ничему потребних климоглаваца, ал зашто исто себи дозволи академија наука?
ОДГОВОРИТЕБорац 16
10.11.2025 09:09Ко је у Борачкој зна добро што је тамо
САТРО АКАДЕМИЦИ
09.11.2025 20:52ТО ЈЕ ГРПА ПОЛТРОНА, ЉУДИ БЕЗ ОБРАЗА КОЈА СЕ ПОВЕЗАЛА СА ВЛАСТИ ЗБОГ ВЛАСТИТИХ ИНТЕРЕСА.
ОДГОВОРИТЕЖељко
09.11.2025 20:54Зато БН не ћути!
ОДГОВОРИТЕСоколац
09.11.2025 20:58Све тупан до тупана
ОДГОВОРИТЕБоки
09.11.2025 20:58Жалосно је само што су се некада ти удбашко-комунистички кадрови претворили у лоповско-фашистичке кадрове под окриљем лоповске секте назови странке, а све за наводну и лажну борбу за народ и Р.Српску.
ОДГОВОРИТЕXxxxxx
09.11.2025 20:58Професор И треба да уце студенте да заврсе студије да не студирају десет И висе година, нико о томе да проговори. Ако це бити политицар И нека иди у политику, то је скип бараба умисљени. Ста ако је професор ста треба да знаци. Студенти су сви са индексом има И будала И паметни па ста .
ОДГОВОРИТЕМилко
09.11.2025 21:03Космичка је правда да су школовани људи пристали да буду слуге дипломираног месара и да морају да сеагињу до земље пред њим. Мени је посебно задовољство гледати све те ликове како помно слушају мудре мисли великог вође јер он о свему зна боље него они.
ОДГОВОРИТЕБоро
09.11.2025 21:07Није режим њих ућуткао, него су професори, академици, студенти, сами процијенили да је најтоплије у Бурлоњином дебелом цријеву, па су се завукли тамо и уживају у научно-истраживачком раду, на тему, "Академци у шупк. бившег Предсједника".
ОДГОВОРИТЕре
09.11.2025 21:10Боље живјети у бурлином режиму један дан поштено, него годину и више лоповски.
ОДГОВОРИТЕмрга
09.11.2025 21:11Разлог лежи у доминацији неписмених, што је преседан у свијету, да се нешколован сматра паметним и да се уопште нешто пита. Пошто су код нас неписмени већина, свијет ће их згазити ако се потпуно не прилагоде бетону и престану да се боре против непрекидне промјене, на коју су алергични само људи ниске интелигенције.
ОДГОВОРИТЕМеНАГЕР
09.11.2025 21:51То је пројекат како поробити једно друство у демократском систему Вероватно це ови младји имати прилику да некада цују за то (несто као у данасње време преко Викиликса) Наравно то није слуцај само код нас него их има висе а један је посебан у насем региону Ту се сваста испитује Ево тренутно се бас у региону испитује до којих граница се мозе ици Да ли се друство мозе окренути против једне зиве националне легенде
Не
09.11.2025 21:36него се академици, професори, декани и студенти нису хтјели продати опозицији и њима наклоњеним медијима, и зато се о њима идмах трачара!
ОДГОВОРИТЕРе не
09.11.2025 22:35За које паре, шта опозиција може да понуди за трговину? И ту је разлика између професора и тебе: професор зна код кога су паре а ти си и даље глуп јер мислиш да су паре код опозиције.
Ало
10.11.2025 00:08Какви су то декани плацени супци али по природи су цланови снсд.
Не за Ре не
10.11.2025 14:25Не брини се ти јер опозиција има сасвим довољно пара, да нема неби могли одржати ниједан обични скуп, али добијају од својих спонзора, али џаба им то јер нико нормалан неће са фукарама!
Арсиц
09.11.2025 22:59Нису се хтјели продати опозицији кажеш али су се прикрпили уз власт и цуте као дијете на тути кад се укаки то је права истина ако ти видиш другачије значи да си слијеп код очију.
ОДГОВОРИТЕК..... професори
09.11.2025 23:07Пола их лијечени алкохоличари, пола пропали политицари! Треба увести провјере здравствених картона!
ОДГОВОРИТЕЦрни Груја
09.11.2025 23:17Немамо ми академску заједницу. То је заједница обичних јајара и фукара.
ОДГОВОРИТЕАло
10.11.2025 07:42Ти наси академици су помрли има неких али то су болесни људи. Пустите то, нихе то стбија која има доста паметних људи.
Милојко
10.11.2025 03:41Ма сви видимо како влада Додиков режим, системом куповине папака, запослењем преко везе и уцјенама таквих људи и њихових породица, држечи у шаци судство и тужитељство да би могао радити шта хочеш. А многи ти академици имају запослене чланове својих породица у институцијама режимске власти, па ти писни ако смијеш.
ОДГОВОРИТЕXxxxx
10.11.2025 03:51Какви професор И јад И беда ако Мосес купити диплому о цему прицате .
ОДГОВОРИТЕТихомир
10.11.2025 05:42Ући ће у историју као Обилић ,као посматрачи.Јадне су им фамилије због мрље а изњедрили академика са лабавим учкуром.Јадно😢
ОДГОВОРИТЕТихомир
10.11.2025 05:52Разумијем нешколоване кад их власт заведе али завести академике- крем сваког друштва.Или није заводјење него комодитет и интерес.Љеп примјер дјеци коју уче каква требају бити.Гаће на кољена да би наплатио школовање.Јадно😥
ОДГОВОРИТЕборац
10.11.2025 06:03Све су то корумпирани љигавци.Који академици бивси удбаси.
ОДГОВОРИТЕЧаруга
10.11.2025 06:40Политицари су као дјечије пелене или су упишани или усрани. Зато их треба често мијењати!
ОДГОВОРИТЕСТУДЕНТ
10.11.2025 06:47То говори о њима, академици декани и професори нису просли тест. То су исто преливоде и лопузе који не заслузују титуле које имају, обицни пуноглавци умисљени инсекти без карактера и без муда, најобицнији лицемјери , укратко стока на нивоу.
ОДГОВОРИТЕСРЕБРЕНИК
10.11.2025 07:50које декане и професоре,оне са приватних факултета као што је европски у брчком,продају дипломе као чарапе на пијаци,све сами шљам од професора,све то треба затворити
ОДГОВОРИТЕ+
10.11.2025 09:10Многи су олош. Али мањина је добрих и без Народа не могу ПОБИЈЕДИТИ. ЗАТО 23.11. ЗА БЛАНУШУ САМО. ДА СЕ СПАСИ РС.
ОДГОВОРИТЕВук Бранковић
10.11.2025 09:56Од универзитетских професора из Републике Српске нећете никада чути критике садашње власти и политике коју води. Полтрони који гледају само свој интерес. Погледајте колико је политичара и њихових потомака који су професори на Економском факултету. И они да критикују поражавајуће економско стање ?
ОДГОВОРИТЕСлавица
10.11.2025 12:09Стари зиве од старе славе, а млади на основу купљених диплома на бензинским станицама и кафанама.Зато цуте, њима је супер.Ниста не раде .
ОДГОВОРИТЕТитуле са пијаце
10.11.2025 12:20Нема ту струке. То су све академици црвене секте, а зна се и како су стекли титулу, ПОДАНИШТВОМ. У том друштву нећете наћи истинске академике НИСУ ПОДОБНИ!
ОДГОВОРИТЕЦекајте мало
10.11.2025 16:01Академија је уствари скуп демагога цланова И присталица СНСД а ,тако су И бирани. Академија ницему не слузи треба је одмах укинути. Професирцици се бирају опет из редова СНСД а И то само тако. Има неких од прије И они се јављању Али их ректор Гајанин тјера са Унибл а. Гајанин је академик хееееехе И као такав је СНСД ха ха ха. Ови професирцици Који имају став добице отказ убрзо тај послао врло Добро ради Гајанин са својом секретатом Дјордјом Маркиз их како доро. Све рестатовати од те сулуде академија до универзитета. Ено примјер Драго Бранковиц академик Али не знам засто главни је уза Целинацку регију испред СНСД а за изборе црвених.
ОДГОВОРИТЕ