Правобранилаштво БиХ је ишло линијом мањег отпора
Суд БиХ одбацио је тужбу Правобранилаштва БиХ против одлуке Управе за индиректно опорезивање којом је као најповољнија за куповину зграде у Бањалуци прихваћена понуда од 100 милиона марака ,,Гранд трејда'', власника Мила Радишића кума Милорада Додика. Шта се тачно десило? Да ли је куповина,,кумове зграде'' за 100 милиона готова ствар?
Босна и Херцеговина 03.09.2025 | 15:43
Афера ,,Кумова зграда'' и даље је актуелна. Са једне стране кумови се ,,упињу'' да узму 100 милиона марака из буџета БиХ а са друге Правобранилаштво БиХ, наводно, то хоће да спријечи.
Међутим, Управно одјељење Суда Бих је одбацило њихову тужбу, због преурањености. Значи Правобранилаштво БиХ је направило процесну грешку.
Бивши правобраникац БиХ Млађен Мандић каже да се таква грешка може направити незнањем или намјерно, али познајући поједнице у Правобранилаштву БиХ, у којем је радио 11 година, он сматра на није у питању незнање.
,,Ради се о намјерној грешци. Правобранилаштво је ишло линијом мањег отпора. Уложили су тужбу а знали су да ће та тужба бити одбачена као пријевремена'', тврди Мандић.
Мандић, иначе доктор правних наука, појашњава да Суд БиХ није могао поступати по жалби Правобранилаштва јер није завршен управни поступак, односно Одбор за жалбе није донио правоснажну одлуку. Мандић подсјећа да је на сваком правоснажном рјешењу Одбора за жалбе јасно назначена поука о правном лијеку у којој пише - против рјешења Одбора за жалбе може се поднијети тужба Суду Бих како би се покренуо управни спор.
,,Није ми јасно зашто је Правобранилаштво овако поступило у овом предмету. Студенти друге године права знају да протесна претпоставка подразумијева да се суд не упушта у меритум спора, него је одбацује као неблаговремену или преурањену. У овом случају је то били преурањено'', појашњава Мандић и додаје да је Правобранилаштво БиХ до сада морало да на купопродајни Уговор купца и продавца спорне зграде да своје мишљење.
,,Они то још нису урадили а требали су одмах на почетку процеса доставити негативно мишљење, мишљење са резервом или позитивно мишљење. Да су то урадили на вријеме све било лакше. Ово сада је ,,врзино коло,,'', тврди Мандић али додаје да Правобранилаштво БиХ, ако жели, може исправити грешку.
,, Када Одбор за жалбе донесе правоснажно рјешење могу покренути управни спор пред Судом БиХ који ће донијети одлуку да ли се , у конкретном случају односно процесу куповине тзв.кумове зграде, ради о превари , погодовању купцу и сл. Значи сад све завису да ли ће се Правобранилаштво понашати у складу са законом или ће ићи линијом мањег отпора'', истиче Мандић и упозоварава да у праву нема средњих рјешења.
,,Или јесте или није по праву. Све остало је криминал.Правобранилштво БиХ се у овом случају показало као најслабија карика. Требали су сачекати одлуку одбора за жалбе да би Суд БиХ тек након тога могао расправљати да ли се у конкретном случају ради о криминалу или не. Овако су направили правну ,,папазјанију'' о којој тек треба дас се одлучује'', каже Мандић.
Правних папазјанија у БиХ нажалост има превише, посебно када је у питању отимање буџетског новца. Осим кумова који планирају да узму 100 милиона марака сјетимо се и недавне исплате 120 милиона Вијадукту, предузећу са најблаже речено сумњивим референцама.
Зашто правосуђе БиХ затвара очи пред овим аферама?
,,Према мојим информацијама правосуђе већ дјелује али вам топло препоручујем да се за више информација обратите главном тужиоцу БиХ'', каже предсједник ВСТС-а БиХ Санин Богунић и истиче да је Високи судски и тужилачки савјет не мијеша у рад Тужилаштва БиХ.
У овој земљи се очити мало ко мијеша у свој посао због чега, они који се мијешају у све, несметано путоше буџете на свим нивоима власти.
(БН)

Коментари / 9
Оставите коментарХм
03.09.2025 16:14Е нашли сте ко ће нам причати о поштењу и спречавању пустошења буџета на свим нивоима како и сам рече..
ОДГОВОРИТЕСрбо
03.09.2025 16:42Многи људи воле паре а и узимају прије него нешто заврше.
ОДГОВОРИТЕБАЛКАНСКО ЧУДО
03.09.2025 16:59Ниста чудно,БиХ није држава, експеримент није успио!!!Не треба више ништа рећи, ко је имало упућен у прилике у БиХ то ће вам потврдити
ОДГОВОРИТЕРе Балканско чудо
03.09.2025 20:35Ти си чудо а живиш у држави БиХ, ти чеш рећи шта је држава а шта није, јадо јадни
Рееее
03.09.2025 17:04То је било за оцекивати... такву греску као сто је рецено не би урадио ни студент права, логицно да у великом кесу има пара и за правобраниластво... провјерите њихову имовину, па цмс се злоупотребљава у суду БиХ, све затаскано, велики кес се ту окреце.
ОДГОВОРИТЕЈасно као дан
03.09.2025 17:17Кадрови на позицијама из СНСД и ХДЗ БиХ су намјерни унистиваци Босне и Хррцеговине као Државе јер краду организовано буџете БиХ и РС и ФБиХ. Читава мрежа по институцијама БиХ ради удрузено у крадји и уништавању Државе и то немилосрдно.
ОДГОВОРИТЕЈа
03.09.2025 18:53Е јесте га више радите шта хоћете ја одлазим из додиног зулум Цао па па бај бај
Драган
03.09.2025 21:02Цему овакав наслов кад се мозе слободно напидсати да и правобраниластво уцествује у овој криминалној радњи. Некад помислим да ви из БН сами припадате бајином клану
ОДГОВОРИТЕПоткивања
03.09.2025 21:54Подмазивања !!! Слатки милиониииии и милијардеее прљавееее! Лопови покривени партијама на власти пихарали дрзаву и народ
ОДГОВОРИТЕ