Како је Правобранилаштво само срушило своју тужбу и отворило пут Додиковом куму до 100 милиона КМ
Одбачена тужба против одлуке Управе за индиректно опорезивање
Босна и Херцеговина 01.09.2025 | 21:40
Суд Босне и Херцеговине одбацио је тужбу Правобранилаштва БиХ против одлуке Управе за индиректно опорезивање (УИО) којом је као најповољнија за куповину зграде за потребе УИОБиХ по цијени од око 100 милиона КМ прихваћена понуда фирме „Гранд Траде“ , у власништву Миле Радишића, кума Милорада Додика, сазнаје Рапорт.
Тако је у Рјешењу Суда БиХ које је у посједу Рапорта, између осталог наведено:
'Како је у конкретном случају, тужилац (Правобранилаштво БиХ, оп.а) у складу са наведеном одредбом Закона о јавним набавакама, уложио жалбу Канцеларији за разматрање жалби БиХ, а према члану 111. став 13. истог Закона, рјешење или закључак УРЖ-а из овог члана је коначно и извршно, те тендерска документација и Одлука о избору најповољнијег понуђача нису коначни управни акт у смислу одредби Закона о јавним набавакама, а нити у смислу одредби Закона о управном поступку, па стога наведени тужбом оспоравани акт, није коначни управни акт у смислу члана 8. Закона о управним споровима БиХ.

Такође, како у тренутку подношења тужбе, није била донесена одлука по жалби тужиоца против закључка уговорног органа, а што и сам тужилац истиче у тужби, то је наведена тужба и преурањена. Имајући у виду напријед наведено, нису испуњени ни процесни услови за расправљање о захтјеву тужиоца за одгађање извршења оспорене одлуке, сходно члану 18. Закона о управним споровима БиХ. Из наведених разлога, Суд је тужбу тужиоца одбацио као недопуштену, складу са чланом 25. став 1. тачка 2. Закона о управним споровима БиХ '- стоји у Рјешењу Суда БиХ.
Низ погрешних корака и кључне грешке
Рапортови извори тврде да је Суд БиХ тужбу одбацио јер је Правобранилаштво БиХ начинило низ ‘погрешних корака’ и кључних грешака који су довели до одбацивања тужбе.
Чак постоје сумње да су ове грешке начињене намјерно како би Правобранилаштво БиХ с једне стране привидно приказало да је учинило све да заустави потписивање уговора УИОБиХ с Гранд Траде-ом, а с друге стране је у ствари ‘дало вјетар у леђа’ онима који желе што прије да потпишу уговор с Додиковим кумом и пребаце му на рачун око 100 милиона КМ, буџетског, новца грађана БиХ.
Извори Рапорта подсјећају да је Представнички дом ПСБиХ својим закључцима од 29. јула позвао Правобранилаштво БиХ да свим правним средствима побије одлуку о избору најповољнијег понуђача за куповину зграде УИО, али да је Правобранилаштво БиХ у стварној или привидној намјери да поступи по тим закључцима поступало у ‘корист штете БиХ’.
Прва грешка коју је је како тврде наши извори направило Правобранилаштво БиХ је то што није одмах затражило да Суд БиХ привременом мјером обустави активности на закључивању уговора УИОБиХ и фирме Гранд Траде, па да се онда бави другим поступцима у овом предмету.
Умјесто тога, Правобранилаштво БиХ се жалило на одлуку УИОБиХ о избору најповољнијег понуђача и Управа је ту жалбу одбила И наставила ‘свој посао’ на припреми уговора с Додиковим кумом.
Затим се Правобранилаштво БиХ жалило Канцеларији за разматрање жалби на одлуку УИОБиХ да изабере Гранд Траде за најповољнијег понуђача за куповину зграде, иако Правобранилаштво уопште нема право да подноси жалбе тој канцеларији, јер нема тзв. активну легитимацију у поступцима јавних набавки и то су у Правобранилаштву БиХ морали знати.

И то није све. Не чекајући уопште одговор Канцеларије за разматрање жалби , Правобранилаштво БиХ је истовремено поднијело тужбу Суду БиХ против одлуке о избору најповољнијег понуђача, што је, кажу извори Рапорта врхунац или потпуног непознавања правних норми и закона или намјерна грешка у корист оних који желе да 100 милиона КМ што прије заврши на рачуну Миле Радишића.
Тиме је, кажу наши саговорници Правобранилаштво БиХ само себи затворили врата да суд одлучује на основу Закона о управним споровима, гдје би шансе за успјех тужбе биле много веће и по којем је поступање и тражио Представнички дом ПСБиХ,а не примарно по Закону о јавним набавкама БиХ према којем исход тужбе није ни могао бити другачији.
‘Да су тужбу поднијели директно Суду БиХ, без улагања жалбе Канцеларији за разматрање жалби, суд би морао поступати по Закону о управним споровима и било би тешко одбацити тужбу као недопуштену, јер се ради о заштити интереса државе БиХ и јавног новца.’-каже наш извор упућен у овај случај.
Овако, Правобранилаштво је истовременим подношењем жалбе Канцеларији за разматрање жалби и тужбе Суду БиХ о истој ствари за коју код другостепеног органа није била донесена одлука, знало да ће тужба пасти.
Тражити привремену мјеру
‘Државна имовина се не штити тако. То је елементарни пропуст и грешка и само је питање је ли ју Правобранилаштво БиХ направило намјерно или заиста тамо сједе ‘стручњаци’ који немају појма ни о законима, ни процесним и правним стварима. Само се надати да у овом случају не буде ‘појео вук магарца’, јер постоји низ мјера којима се може заштитити и јавни новац и интерес државе у овом случају’- истиче Рапортов саговорник .
Сада, након што је тужба одбачена, опције Правобранилаштва БиХ су знатно сужене,али још није све изгубљено да се спаси 100 милиона КМ у буџету.

'Сад је једино што је преостало јесте да се поднесе захтјев за привремену мјеру по Закону о извршном поступку пред Судом БиХ. У овом случају није ријеч ни о управном, ни о парничном поступку, него с циљем заштите интереса БиХ односно јавних средстава треба тражити обуставу поступка закључења уговора и покренути спор или поступак пред Судом БиХ у којем би се тражило утврђивање ништавости одлуке о најповољнијем понуђачу и забрана закључења уговора , уз захтјев да привремена мјера вриједи до окончања тог поступка. Правобранилаштво БиХ је у обавези да свим правним средствима издејствује одлуку Суда БиХ која налаже УИО заустављање закључивања уговора о куповини зграде док се ствари не рашчисте. Све остало било би погодовање сумњивој купопродаји'- закључује Рапортов извор.
Рапорт сазнаје да ће Комисија за борбу против корупције Представничког дома ПСБиХ засједати у наредни четвртак И да би на тој сједници требало да се појаве и представници Правобранилаштва БиХ који ће морати јавно образложити своје поступке у овом процесу.
(Рапорт)

Коментари / 22
Оставите коментарипе
01.09.2025 22:00Намјештај,фотеље,фоаеји већ монтирани,да се "засједне" након годишњег одмора у нову зграду.Похвално,само да није корупција омастила брке,при избору куповине.
ОДГОВОРИТЕре
02.09.2025 08:17Прије бих повјеровао да је овај правобранилац Бакировац, а Бакир у Додика су дугогодисњи доказани пријатељу за све врсте спасавања...
Луда кућа
01.09.2025 22:06Испаде Додо је сила управља и судом БиХ. Све му се удовољава само да примири. Јадна правичност од Суда .
ОДГОВОРИТЕЛогика
02.09.2025 07:15Пара врти где бургија не може...
Хуго
01.09.2025 22:36Коначно да су вам избили адуте из руку и да више не плацете због људи који имају пословне идеје и знају их остварити
ОДГОВОРИТЕМомо
02.09.2025 05:36Није пословна идеја то што ћеш обичну зграду направљену на отетој земљи продати држави три пута скупље јер имаш своје људе у органима државе који одлучују о набавци зграде.
Горан
02.09.2025 06:11У мом селу се то не зову пословне, већ криминалне идеје.
БЛикаааw
01.09.2025 22:41Баја је показсо да је изнад суда,тузиласзва,устава,правобраниластва, ЕУ нико му ниста неце ради ста хоце
ОДГОВОРИТЕЦимески вук
01.09.2025 23:32Тако је. Правда је увек на страни поштених у великих људи и великих неимара, каква је породица Радишићи и сада и увек била. Само напред и не дамо ми на вас, ко су Буреновић и Вукановић да о вама лају, то су губитници целоживотни
Зна се
01.09.2025 23:51Хрвати преузимају републику српску. Корак по корак. Од руководства Републике српске па до директора Јсхорине. Замислите људи ста нам ради ова власт. Срами се Елеку срамите се сви издајници дрпског рода.
Мирко
02.09.2025 06:48Баја је несто велико обецао док мозе како хоце,невазе висе одлуке ни суда ни правобраниластва, од свију је јаци, вријеме це показати
Ре Зна се
02.09.2025 08:14Можда људи нешто знају што ми не знамо, можда хоће да се привикну.како сам три пута расељен ,могу и четврти пут бити сад исељен и да се зовем избјеглица.
Бијељина
02.09.2025 06:06Није кум дугме .Цеститам куме .
ОДГОВОРИТЕ+
02.09.2025 06:52Сви су неуки. ДОДО, САМО ЛУПА, А ИСПАДЕ ПАМЕТНИЈИ ОД ОСТАЛИХ.
ОДГОВОРИТЕПравобранилаштво
02.09.2025 07:09Све је то урађено намјерно, тужилаштво (које опет неће урадити ништа) би се требало позабавити са њима.
ОДГОВОРИТЕСве
02.09.2025 08:10Је труло до сржи ни једно кривично дјело не застаријева а ово слепац види да се ради о кривичном дјелу има још судова вјерујем ово није крај
ОДГОВОРИТЕПа наравно
02.09.2025 08:28Није без разлога бивши себи додијелио буџет у износу од 77 милиона. Има лове као блата и да се плаћа и подмићује све, ама баш све. Ако не може по закону, онда наступа она стара изрека, "пара буши, тамо гдје бургија неће", тако је и у овом случају. Треба само подсјетити оног љепотана Мазалицу, гдје су вртићи што су изградили он и његов шеф од буџета у износу од 77 милиона. А не би било с горега подсјетити пензионере и борце, који добише силно повећање од неколико КМ, па да се, као награда припреме за којекакве референдуме и такозване изборе и да се обавезно нацртају у 7 часова, како би подржали онога који их пељуши до изнемоглости, ево пуних двадесет и кусур година и све што их овај више уништава, они га све јаче и снажније подржавају. Невјероватно, али истинито. Добро дошли Срби у "лијепу нашу", тражили сте, гледајте.
ОДГОВОРИТЕСвака част
02.09.2025 09:29Тако и треба дери стоку до краја
Жељко
02.09.2025 08:35Зато што сте досадили, и Богу и народу, са Додиком и његовим кумом.
ОДГОВОРИТЕ//
02.09.2025 09:21Па До има 77 милиона. СВЕ СЕ КУПУЈЕ У ОВОЈ НАКАРАДНОЈ, НЕ САМО РС, ВЕЋ ЦИЈЕЛОЈ Б И Х.
ОДГОВОРИТЕРееее
02.09.2025 09:36Гдје има вецег криминала од ,,правобраниластва,, за такве намјерне пропусте у нормалним земљама били би сви похапсени и осудени
ОДГОВОРИТЕПолитика
02.09.2025 10:05Судско образлозење пресуде је сасвим уреду.Политика тј.законодавац скупстина је орган где се креирају разлицити цесто лоси закони.Проблем је висе у томе сто нема квалитетних адвоката који би се ухватили у костац са свиме тиме.Нпр. примаоци сразмерне пензије из Р.Српске су напокон после двадесет година одлуком скупстине Федерације могли да примају пензију из Федерације прихватљиву колико толико за људско достојанство.Споразум је потписан 2002, а ступио на снагу 2022 године и то само ако сам поднесес захтев за пензију из Федерације и од момента подносења захтева.Мозе ли ми неко као правнику објаснити када се нацело дискриминације примењује? Како цовек да ради у једној дрзави дузе, а прима знатно мање од некога ко има мањи радни стаз са истом струцном спремом јер је радио све на територији једног ентитета.Ти људи нису вољно напустали своја радна места, вец ради оцувања свог зивота.Како нико није тузио Федерацију за одуговлацење целе процедуре јер су људи умрли никад не доцекавси правду? Зар једино када законодавац одлуци да промени прописе мозе несто да се деси? Како законодавац изгласава лосе законе крсеци произвиљно основна нацела о људским правима, а да адвокати и остала струцна јавност никада ни не трепне.Политика јаца од права па самим тим и од основних нацела људских права.Ипак статистика и новац из будзета вага када људи имају право.
ОДГОВОРИТЕ