Милорад Додик од миљеника Запада до непожељног партнера
Од бизнисмена, преко реформатора који тежи ка Европи и дашка свјежег вјетра, до америчке црне листе и оптуженичке клупе. Како је Милорад Додик, од миљеника Запада постао непожељни политички партнер.
Република Српска 22.03.2025 | 15:11Милорад Додик је рођен у земљорадничкој породици у Лакташима, близу Бањалуке, у Босни и Херцеговини.
Студирао је политичке науке у Београду и до 1990. радио у локалној управи свог града.
На првим вишестраначким изборима 1990. године, уочи распада СФР Југославије, изабран је за посланик у Скупштини Босне и Херцеговине.
Залагао се за суживот и европску будућност, што му је међу неким Србима донијело етикету “издајника”.
Истовремено је покренуо фабрику намјештаја, која је касније пропала, док су га током рата и послије њега политички противници оптуживали за учествовање у аферама шверца цигарета и горива, иако докази никад нису били потпуно потврђени.
Милошевић: “Разарач који се зове Додик”
Након Дејтонског мировног споразума 1995., којим је окончан рат у Босни и Херцеговини, Додик је 1996. основао Странку независних социјалдемократа, из које је настао Савез независних социјалдемократа (СНСД), странка којом и данас руководи.
У почетку се истицао као реформатор, супротстављајући се националистичкој политици Српске демократске странке (СДС) која је тада доминирала међу Србима у БиХ.
Залагао се за мултиетничку БиХ и јавно тражио хапшење Радована Караџића и Ратка Младића, што је била невиђена ријеткост међу српским политичарима тог времена.
“Био је храбар и прагматичан, омиљен међу Американцима”, каже политичка аналитичарка из Бањалуке Тања Топић, те додаје:
“Али данас слави исте те злочинце као националне хероје и описује БиХ као неприродну творевину међународне заједнице.”
Године 1998., уз подршку Запада, постао је премијер Републике Српске (РС), једног од два ентитета Босне и Херцеговине.
Са само два посланика у парламенту, његов избор омогућила је драматична сједница у Бијељини, гдје су мировне снаге СФОР-а довеле кључног посланика за потребан глас.
Том приликом, 1998. године, тадашњи предсједник Народне скупштине РС Драган Калинић и српски члан Предсједништва БиХ Момчило Крајишник, долазе у Београд на позив предсједника тадашње Савезне Републике Југославије Слободана Милошевића.
“Сачекајте овдје, сада ће доћи ваш нови предсједник владе”, рекао је Милошевић, откривши им да се ради о професору Младену Иванићу, што су они одбили, назвавши га “британским шпијуном”.
Иванић је тада предлагао владу националног јединства, али је СДС то одбио.
“Е онда ћете умјесто једног финог професора сада добити једног разарача који се зове Додик”, присјетио се Иванић Милошевићевих ријечи.
“Дашак свјежег вјетра”
Професор на Универзитету у Бањалуци Миодраг Живановић сјећа се разговора са тадашњим њемачким министром Клаусом Кинкелом у Бонну 1998. године.
“Пита ме Кинкел, како је могуће да је Додик с два посланика саставио владу. А ја сам му рекао да би, и да је којим случајем имао само једног, добио одмах више њих”, прича Живановић, алудирајући на свемоћ и снагу међународне заједнице која је тада подржавала Додика.
Америчка државна секретарка Мадлен Олбрајт хвалила је Додика као “дашак свјежег вјетра”, видећи у њему партнера за стабилност и проведбу Дејтонског споразума.
“Мудро је водио Републику Српску кроз тешка времена, радећи на економском развоју”, рекла је, наглашавајући његову улогу у помирењу и напретку.
“Та 1997. и 1998., и све до 2007., период је обиљежено страшним међународним интервенционизмом у Босни и Херцеговини, а Додик је био довољно луд да се прихвати функције премијера у том хаосу.
Та врста лудости, уз огромну дозу прагматизма, обиљежиће његову владавину до данас”, закључује новинар Жарко Марковић из Бањалуке.
Додик је тада уживао повјерење међународне заједнице, укључујући подршку некадашње предсједнице Републике Српске Биљане Плавшић која му је дала мандат за састављање владе те преломне 1998. године.
Међутим, од 2006., када осваја апсолутну власт на изборима, Додик мијења курс и почиње заговарати независност Републике Српске. Пријетње референдумом постају његово главно политичко оружје, доносећи му широку подршку међу бирачима.
“Од интернационалиста постао је националист – када му је то користило”, каже Младен Иванић.
Године 2016., провео је референдум о Дану Републике Српске, иако га је Уставни суд Босне и Херцеговине прогласио неуставним.
Иако није правно обавезујући, тај чин учврстио је његов ауторитет и показао способност прилагођавања политичким околностима. Уништио је опозицију, створио мрежу политичких савезника и овладао институцијама, градећи имиџ неприкосновеног лидера.
Референдуми о сецесији и оптужница
Његова каријера на политичким функцијама обиљежена је трансформацијама и контроверзама. Након премијерског мандата у Републици Српскојдо 2001., поновно је био премијер од 2006., затим предсједник Републике Српске од 2010. до 2018., члан Предсједништва Босне и Херцеговине од 2018. до 2022., а од 2022. опет предсједник Републике Српске.
2011. године Додик је запријетио референдумом због рада државних правосудних органа који, према Додиковом тумачењу, пресуђују само Србима, што је изазвало реакцију међународне заједнице.
Кетрин Ештон, тадашња висока представница ЕУ-а за спољну политику, посјетила је Бањалуку и састала се с њим.
“Поштовани предсједниче, дијелим Вашу визију да БиХ треба бити чланица ЕУ-а. Пут до пуноправног чланства је тежак. Спремни смо помоћи”, рекла је Ештон након састанка, договоривши преговоре о реформи правосуђа након чега је Додик одустао од референдума.
Тадашњи високи представник Валентин Инцко рекао је да би Додику и његовим сарадницима биле наметнуте санкције да није одустао од референдума.
Преговори о правосуђу БиХ су пропали, а његова политика довела је до санкција САД-а и Велике Британије због пријетњи Дејонском споразуму и сецесионистичких изјава.
Истовремено, ојачао је везе с Русијом, Мађарском и Србијом, губећи подршку Европске уније која сада тражи оштрије мјере против њега.
Додик се данас суочава с правосудним истрагама у Босни и Херцеговини због напада на уставни поредак, укључујући неправомоћну пресуду на годину дана затвора и шестогодишњу забрану јавних функција.
“Нећу напустити Републику Српску”, поручује Додик, док међународна заједница разматра интервенцију
Његов пут – од реформиста подржаног од стране Запада до контроверзног лидера оптуженог за дестабилизацију – оставља питање: ко је прави Додик и какву политичку баштину оставља иза себе?
(ДW) Фото: Архив
Коментари / 40
Оставите коментарДодик
22.03.2025 15:41је искористио запад само да "улети" а касније само подилазио народу и причао му приче које народ хоће да чује, србовање, чојство, херојство, митологија, богови, светосавље, најпаметнији, најсавршенији, чисти гени... и сад цуцла и њему и народу
ОДГОВОРИТЕПотпуно
22.03.2025 17:43Тачно. Сконтао да је народ 🐑 која то жели. И он им то даје. Заузврат узима 💵 од истог тог народа, тако што му дере кожу са леђа.
ре
22.03.2025 18:38Свака вам част на коментарима (Додик, Потпуно) . Одавно нисам прочитао нешто тачније образложено. Поздрав.
Раде
22.03.2025 19:00И док његова дјеца мултимилонери и унуци наса у њемацкој и сто нам посаљу заврси у њивовим дзеповима доста је висе!!!
Ре
22.03.2025 19:01Добар коментар све си објаснио.. тацно тако, касније само национализам сто годи народу а њему је доносило власт.
Амер
22.03.2025 15:42Потрошен
ОДГОВОРИТЕУцитељица
26.03.2025 22:41Није то - цовјек се уци док је зив!
З
22.03.2025 16:02Зато што се није повиновао страним утицајем и притисцима него је бранио националне интересе свога народа. Није им испунио очекивања. Е то је то.
ОДГОВОРИТЕГ....
22.03.2025 16:40Ма 'ајде.
Репл З
22.03.2025 17:20Цитаво вријеме је радио да се обогати сто висе и сад бих дао све да се понова докопа литија дао би га буд засто и не интересује га нити један срб. Коцкар Миле на коцку меце све сто није његово...
Цворак
22.03.2025 18:16@З Бранио националне интересе тако што је већ донешене законе на нивоу БиХ самовољно покушао укинути, ма дај
Реално@З
22.03.2025 20:51Нека подјели своју имовину свом народу и покаже тако да му је народ национални интерес¨!
Од
23.03.2025 12:35заврсетка рата само се сирила мрзња на БАЛКАНУ, кроз медије је то доста одрадјено. СВАКА СТРАНА ЈЕ У ДОГОВОРУ ТО КОРИСТИЛА , ЈЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИХ - ПОЛИТИЦАРИ СУ ТО СВЕ ИСПУНИЛИ ДО МАX. Само то висе не пали код народа на БАЛКАНУ ! Они народ обмањују, а' политицари заједно сарадјују у позадини или имаји истог газду, гдје сви на власти профитирају од овог зацараног зла. Док се ови на власти политицари на Балкану не оцисте, нема напредка !!! РЕСЕТ ПРОГРАМА на БАЛКАНУ је неизбезан. Само мирним путем као "С Т У Д Е Н Т И" !!! ОМЛАДИНА и НАРОД су дрзава !!! Сер*мо се на васу покварену власт, покварени политицари немају праву будуцност - мали је рок трајања.
100 МИЛИЈАРДИ
22.03.2025 16:07САЦЕ ОН ЊИМА ДАТУ НАСИХ 100 МИЛИЈАРДИ ДА ПЛАТИ СВОЈУ ФОТЕЉУ ПА ЦЕ БИТИ БОЉЕ.
ОДГОВОРИТЕГиле
22.03.2025 17:00Који национални интереси ; јел они кад су га ти странци довели или ови кад га ти странци одводе....јел национални интерес кад га сад нечија дјеца штите носећи дуге цијеви а његов Игор сједи негдје у канцеларији и брине о милионима....не би се ја бунио да га његово дијете ( Игор ) штити носећи пушку а не наша дјеца ....
Драган Б.
22.03.2025 16:15Контао је да мозе свтављат себе висе пара у дзепа кад не буде искрен него кад буде искрен.
ОДГОВОРИТЕНабрајате
22.03.2025 16:16Само, није исто некада ни сада ни у будуцност. Није ни Запад ни политицари Запада сто су некада однисни тада били ни су сада ни ти це будуци бити као ови сто су сада. Неки сти састанве опако каскају у новим геополитицким околностима,десавања их неутралису свакако....
ОДГОВОРИТЕ💯%пропаст српска
22.03.2025 16:21да смо ми срби сретан народ,никад милорада додика и његов снсд не би очима видјели.све што је јада,непотизма,лоповлука,мобинга,корупције,лажи,преварс крађа избора,куповина папака,све је то његово дјело.диде пеја унука није требсла никад бити председник РС,а ања љубојевић,денис шулић,кошарац,сенка јујић,сања вулић,љубиша ћосић,нешић,бањац,ђокић,селак, џајић,чавић су брука и срамога српског народа
ОДГОВОРИТЕре100%српска
22.03.2025 17:02Треба наставити набрајати Радмановић,Шпирић,Неделко Кесић,Срето Аничић,врх МУПа Станислав Чађо,Лукач,Гојко Васић су још већа брука српског народа.
Рамбо
22.03.2025 16:24Ма подмукли Лстин, са њим никад ниси на цисто. Њему је сад фрка, ови из Хрватске ХДЗ му не дају висе са криминалцем и диктатором из РС. А опет боји се ако Вукан буде министар сигурности и он као окорјели криминалац и његова мафија не могу мирно спавати. Па само онај његов сто је био директор за индиректно опорезивање је опљацко стотине милиона км. Људи казу раније имо у Цапљини неку малу продавницу и кад је усао у ХДЗ све је опустосио по налогу сефа мафије. Зато овај префригани не смије. Он и не зна колико је опљацкао
ОДГОВОРИТЕММ
22.03.2025 16:43Сада кмеце , кукају и оспоравају опозицији власт у бих , изгледа да це кмецати јос јаце кад опозиција преузме власт и у РС... Стварно су незајазљиви и неразумни .
ОДГОВОРИТЕКосмички
22.03.2025 17:05Можда боље овако од сељака на трактору, шверцера у рату, криминалца и пљачкаша народних пара у миру до осуђеног политичког бјегунца!
ОДГОВОРИТЕОн је стицена лицност
22.03.2025 17:52По свим законима а не бјегунац,осим по незаконитим одлукама фараона или ти неким правилима која се смисљају како коме на ум падне,знаци легално демократски изабрани предсједник.
Долијанин
22.03.2025 17:13Његова политика је препуна контрадикторности, он сам себе демантује у једном те истом говору, окрене плочу у пет минута, његово вријеме је прошло, а када буде ћоркиран мислим да ће се славити на улицама и то ће бити једно ослобођење
ОДГОВОРИТЕ550
22.03.2025 17:28Да би посто добар политицар морас знати добро да лазес а додик то одлицно зна да ради
ОДГОВОРИТЕМорас
22.03.2025 18:17Упознату изнутра саму структуру њиховог опаког дјеловања...
Арсић
22.03.2025 17:46Ако је тај месар и тракториста завршио ФПН-а у Београду легално питам се ко су били ти професори да тако неотесаном дрипцу дају пролазне оцјене,јер он нема ни знања ни понашања као један човјек достојан те дипломе коју је наводно стекао легално.Прије ће бити да је купио диплому јер се и у то вријеме могла купити диплома факултета,а ССС-и да не говорим.
ОДГОВОРИТЕТо је човјек штеточина
22.03.2025 18:54Бескрупулознс варалица и калкулант. Све што ради мора примарно донијети личну корист. Друштвени циљеви су му секундарни. Чињеница да он и породица имају преко 60 фирми које свакодневно сисају буџет све говори.
ОДГОВОРИТЕxxxx
23.03.2025 17:30Штеточина Јоле
СвеСкупа
22.03.2025 19:07Умјесто да га дочекујемо са цвијећем и да му машемо, он је изабрао ово данашње стање. Лоше си изабрао Миле, јако лоше. Могао си много боље, али ниси хтио.
ОДГОВОРИТЕДеба
22.03.2025 19:17И на причи о српству узео милијарду.
ОДГОВОРИТЕЈаца
22.03.2025 19:19Мозда ипак и није до њега, вец управо до народа. Усао је у власт као неко ко није националиста, али је лопов који воли новац с лаке стране. Медутим, оцигледно да је народ воли србовање и зиви у паралелном универзуму, па је он окренуо плочу да би задовољио народне апетите и остао на власти. Ста год даје, болестина је теска. Јер национализам и радикализам никада никоме добро није донио.
ОДГОВОРИТЕРе
22.03.2025 19:44Кад смо преболили величине као сто су били Милосевиц,Карадзиц,Младић и овога ће мо преболити за два дана.
Од свезег даска
22.03.2025 19:49До упитне црне листе
ОДГОВОРИТЕЂоле
22.03.2025 19:55Доведен је на власт на силу да преко УСАИД пере паре странцима и ужива у пиксли. У међувремену је постао толико грамзив да су га почели избјегавати и Исток и Запад. Чуди ме да га ово стадо трпи толико година. Од политичких убистава до очигледне пљачке и тендера... И сада се налази у улози "пријатеља" који преко Бечке и Лондонске берзе даје кредите Републици Српској "веома повољно" парама које је годинама пљачкао истој. Па има ли краја том патриотизму?! Надам се скором хапшењу и нормализацији живота, мислим да 90% грађана Српске жели наставак живота без тог злотвора.
ОДГОВОРИТЕДодик
22.03.2025 20:15Успио је оно сто ријетко ко мозе, сам себе гурнути у провалију. Невјеројатно али истина. А сада када изгуби власт, изгубит це и све људе око себе. Они це му доци главе, не неко из Сарајева.
ОДГОВОРИТЕМарко
22.03.2025 21:58Нису Мила издали западњаци него Срби који су се удомили у заједничком бих органима. Они су издали и Мила и остале Србе и нису дорасли садашњем тренутку. Сувише је Миле њих удомио у бих органима и сад су га продали.
ОДГОВОРИТЕМитар
23.03.2025 08:11Мени није јасан овај народ сто масовно дхецу саље у полицију да заврсе да их Миле саље да гину за његову гузицу.Нису овдје она времена овдје је безвласце и корупција.
ОДГОВОРИТЕВојо
23.03.2025 15:46Тешка времена за Српску су од њеног настанка. Ово је још само један период борбе овај пут за одузете надлежности на које Република Српска има право по Дејтону.
ОДГОВОРИТЕРе Бојо
23.03.2025 19:56Јеси ли ти сигуран да су отете надлежности,или је неко ко фол био "наиван"?!