Milorad Dodik od miljenika Zapada do nepoželjnog partnera

Od biznismena, preko reformatora koji teži ka Evropi i daška svježeg vjetra, do američke crne liste i optuženičke klupe. Kako je Milorad Dodik, od miljenika Zapada postao nepoželjni politički partner.

Republika Srpska 22.03.2025 | 15:11
Milorad Dodik od miljenika Zapada do nepoželjnog partnera

Milorad Dodik je rođen u zemljoradničkoj porodici u Laktašima, blizu Banjaluke, u Bosni i Hercegovini.

Studirao je političke nauke u Beogradu i do 1990. radio u lokalnoj upravi svog grada.

Na prvim višestranačkim izborima 1990. godine, uoči raspada SFR Jugoslavije, izabran je za poslanik u Skupštini Bosne i Hercegovine.

Zalagao se za suživot i evropsku budućnost, što mu je među nekim Srbima donijelo etiketu “izdajnika”.

Istovremeno je pokrenuo fabriku namještaja, koja je kasnije propala, dok su ga tokom rata i poslije njega politički protivnici optuživali za učestvovanje u aferama šverca cigareta i goriva, iako dokazi nikad nisu bili potpuno potvrđeni.

Milošević: “Razarač koji se zove Dodik”

Nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995., kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, Dodik je 1996. osnovao Stranku nezavisnih socijaldemokrata, iz koje je nastao Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranka kojom i danas rukovodi.

U početku se isticao kao reformator, suprotstavljajući se nacionalističkoj politici Srpske demokratske stranke (SDS) koja je tada dominirala među Srbima u BiH.

Zalagao se za multietničku BiH i javno tražio hapšenje Radovana Karadžića i Ratka Mladića, što je bila neviđena rijetkost među srpskim političarima tog vremena.

“Bio je hrabar i pragmatičan, omiljen među Amerikancima”, kaže politička analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić, te dodaje:

“Ali danas slavi iste te zločince kao nacionalne heroje i opisuje BiH kao neprirodnu tvorevinu međunarodne zajednice.”

Godine 1998., uz podršku Zapada, postao je premijer Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta Bosne i Hercegovine.

Sa samo dva poslanika u parlamentu, njegov izbor omogućila je dramatična sjednica u Bijeljini, gdje su mirovne snage SFOR-a dovele ključnog poslanika za potreban glas.

Tom prilikom, 1998. godine, tadašnji predsjednik Narodne skupštine RS Dragan Kalinić i srpski član Predsjedništva BiH Momčilo Krajišnik, dolaze u Beograd na poziv predsjednika tadašnje Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića.

“Sačekajte ovdje, sada će doći vaš novi predsjednik vlade”, rekao je Milošević, otkrivši im da se radi o profesoru Mladenu Ivaniću, što su oni odbili, nazvavši ga “britanskim špijunom”.

Ivanić je tada predlagao vladu nacionalnog jedinstva, ali je SDS to odbio.

“E onda ćete umjesto jednog finog profesora sada dobiti jednog razarača koji se zove Dodik”, prisjetio se Ivanić Miloševićevih riječi.

“Dašak svježeg vjetra”

Profesor na Univerzitetu u Banjaluci Miodrag Živanović sjeća se razgovora sa tadašnjim njemačkim ministrom Klausom Kinkelom u Bonnu 1998. godine.

“Pita me Kinkel, kako je moguće da je Dodik s dva poslanika sastavio vladu. A ja sam mu rekao da bi, i da je kojim slučajem imao samo jednog, dobio odmah više njih”, priča Živanović, aludirajući na svemoć i snagu međunarodne zajednice koja je tada podržavala Dodika.

Američka državna sekretarka Madlen Olbrajt hvalila je Dodika kao “dašak svježeg vjetra”, videći u njemu partnera za stabilnost i provedbu Dejtonskog sporazuma.

“Mudro je vodio Republiku Srpsku kroz teška vremena, radeći na ekonomskom razvoju”, rekla je, naglašavajući njegovu ulogu u pomirenju i napretku.

“Ta 1997. i 1998., i sve do 2007., period je obilježeno strašnim međunarodnim intervencionizmom u Bosni i Hercegovini, a Dodik je bio dovoljno lud da se prihvati funkcije premijera u tom haosu.

Ta vrsta ludosti, uz ogromnu dozu pragmatizma, obilježiće njegovu vladavinu do danas”, zaključuje novinar Žarko Marković iz Banjaluke.

Dodik je tada uživao povjerenje međunarodne zajednice, uključujući podršku nekadašnje predsjednice Republike Srpske Biljane Plavšić koja mu je dala mandat za sastavljanje vlade te prelomne 1998. godine.

Međutim, od 2006., kada osvaja apsolutnu vlast na izborima, Dodik mijenja kurs i počinje zagovarati nezavisnost Republike Srpske. Prijetnje referendumom postaju njegovo glavno političko oružje, donoseći mu široku podršku među biračima.

“Od internacionalista postao je nacionalist – kada mu je to koristilo”, kaže Mladen Ivanić.

Godine 2016., proveo je referendum o Danu Republike Srpske, iako ga je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.

Iako nije pravno obavezujući, taj čin učvrstio je njegov autoritet i pokazao sposobnost prilagođavanja političkim okolnostima. Uništio je opoziciju, stvorio mrežu političkih saveznika i ovladao institucijama, gradeći imidž neprikosnovenog lidera.

Referendumi o secesiji i optužnica

Njegova karijera na političkim funkcijama obilježena je transformacijama i kontroverzama. Nakon premijerskog mandata u Republici Srpskojdo 2001., ponovno je bio premijer od 2006., zatim predsjednik Republike Srpske od 2010. do 2018., član Predsjedništva Bosne i Hercegovine od 2018. do 2022., a od 2022. opet predsjednik Republike Srpske.

2011. godine Dodik je zaprijetio referendumom zbog rada državnih pravosudnih organa koji, prema Dodikovom tumačenju, presuđuju samo Srbima, što je izazvalo reakciju međunarodne zajednice.

Ketrin Ešton, tadašnja visoka predstavnica EU-a za spoljnu politiku, posjetila je Banjaluku i sastala se s njim.

“Poštovani predsjedniče, dijelim Vašu viziju da BiH treba biti članica EU-a. Put do punopravnog članstva je težak. Spremni smo pomoći”, rekla je Ešton nakon sastanka, dogovorivši pregovore o reformi pravosuđa nakon čega je Dodik odustao od referenduma.

Tadašnji visoki predstavnik Valentin Incko rekao je da bi Dodiku i njegovim saradnicima bile nametnute sankcije da nije odustao od referenduma.

Pregovori o pravosuđu BiH su propali, a njegova politika dovela je do sankcija SAD-a i Velike Britanije zbog prijetnji Dejonskom sporazumu i secesionističkih izjava.

Istovremeno, ojačao je veze s Rusijom, Mađarskom i Srbijom, gubeći podršku Evropske unije koja sada traži oštrije mjere protiv njega.

Dodik se danas suočava s pravosudnim istragama u Bosni i Hercegovini zbog napada na ustavni poredak, uključujući nepravomoćnu presudu na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu javnih funkcija.

“Neću napustiti Republiku Srpsku”, poručuje Dodik, dok međunarodna zajednica razmatra intervenciju

Njegov put – od reformista podržanog od strane Zapada do kontroverznog lidera optuženog za destabilizaciju – ostavlja pitanje: ko je pravi Dodik i kakvu političku baštinu ostavlja iza sebe?

(DW) Foto: Arhiv

Komentari / 40

Ostavite komentar
Name

Dodik

22.03.2025 15:41

je iskoristio zapad samo da "uleti" a kasnije samo podilazio narodu i pričao mu priče koje narod hoće da čuje, srbovanje, čojstvo, herojstvo, mitologija, bogovi, svetosavlje, najpametniji, najsavršeniji, čisti geni... i sad cucla i njemu i narodu

ODGOVORITE
Name

Potpuno

22.03.2025 17:43

Tačno. Skontao da je narod 🐑 koja to želi. I on im to daje. Zauzvrat uzima 💵 od istog tog naroda, tako što mu dere kožu sa leđa.

Name

re

22.03.2025 18:38

Svaka vam čast na komentarima (Dodik, Potpuno) . Odavno nisam pročitao nešto tačnije obrazloženo. Pozdrav.

Name

Rade

22.03.2025 19:00

I dok njegova djeca multimiloneri i unuci nasa u njemackoj i sto nam posalju zavrsi u njivovim dzepovima dosta je vise!!!

Name

Re

22.03.2025 19:01

Dobar komentar sve si objasnio.. tacno tako, kasnije samo nacionalizam sto godi narodu a njemu je donosilo vlast.

Name

Amer

22.03.2025 15:42

Potrošen

ODGOVORITE
Name

Uciteljica

26.03.2025 22:41

Nije to - covjek se uci dok je ziv!

Name

Z

22.03.2025 16:02

Zato što se nije povinovao stranim uticajem i pritiscima nego je branio nacionalne interese svoga naroda. Nije im ispunio očekivanja. E to je to.

ODGOVORITE
Name

G....

22.03.2025 16:40

Ma 'ajde.

Name

Repl Z

22.03.2025 17:20

Citavo vrijeme je radio da se obogati sto vise i sad bih dao sve da se ponova dokopa litija dao bi ga bud zasto i ne interesuje ga niti jedan srb. Kockar Mile na kocku mece sve sto nije njegovo...

Name

Cvorak

22.03.2025 18:16

@Z Branio nacionalne interese tako što je već donešene zakone na nivou BiH samovoljno pokušao ukinuti, ma daj

Name

Realno@Z

22.03.2025 20:51

Neka podjeli svoju imovinu svom narodu i pokaže tako da mu je narod nacionalni interes¨!

Name

Od

23.03.2025 12:35

zavrsetka rata samo se sirila mrznja na BALKANU, kroz medije je to dosta odradjeno. SVAKA STRANA JE U DOGOVORU TO KORISTILA , JEDNI PROTIV DRUGIH - POLITICARI SU TO SVE ISPUNILI DO MAX. Samo to vise ne pali kod naroda na BALKANU ! Oni narod obmanjuju, a' politicari zajedno saradjuju u pozadini ili imaji istog gazdu, gdje svi na vlasti profitiraju od ovog zacaranog zla. Dok se ovi na vlasti politicari na Balkanu ne ociste, nema napredka !!! RESET PROGRAMA na BALKANU je neizbezan. Samo mirnim putem kao "S T U D E N T I" !!! OMLADINA i NAROD su drzava !!! Ser*mo se na vasu pokvarenu vlast, pokvareni politicari nemaju pravu buducnost - mali je rok trajanja.

Name

100 MILIJARDI

22.03.2025 16:07

SACE ON NJIMA DATU NASIH 100 MILIJARDI DA PLATI SVOJU FOTELJU PA CE BITI BOLJE.

ODGOVORITE
Name

Gile

22.03.2025 17:00

Koji nacionalni interesi ; jel oni kad su ga ti stranci doveli ili ovi kad ga ti stranci odvode....jel nacionalni interes kad ga sad nečija djeca štite noseći duge cijevi a njegov Igor sjedi negdje u kancelariji i brine o milionima....ne bi se ja bunio da ga njegovo dijete ( Igor ) štiti noseći pušku a ne naša djeca ....

Name

Dragan B.

22.03.2025 16:15

Kontao je da moze svtavljat sebe vise para u dzepa kad ne bude iskren nego kad bude iskren.

ODGOVORITE
Name

Nabrajate

22.03.2025 16:16

Samo, nije isto nekada ni sada ni u buducnost. Nije ni Zapad ni politicari Zapada sto su nekada odnisni tada bili ni su sada ni ti ce buduci biti kao ovi sto su sada. Neki sti sastanve opako kaskaju u novim geopolitickim okolnostima,desavanja ih neutralisu svakako....

ODGOVORITE
Name

💯%propast srpska

22.03.2025 16:21

да смо ми срби сретан народ,никад милорада додика и његов снсд не би очима видјели.све што је јада,непотизма,лоповлука,мобинга,корупције,лажи,преварс крађа избора,куповина папака,све је то његово дјело.диде пеја унука није требсла никад бити председник РС,а ања љубојевић,денис шулић,кошарац,сенка јујић,сања вулић,љубиша ћосић,нешић,бањац,ђокић,селак, џајић,чавић су брука и срамога српског народа

ODGOVORITE
Name

re100%srpska

22.03.2025 17:02

Treba nastaviti nabrajati Radmanović,Špirić,Nedelko Kesić,Sreto Aničić,vrh MUPa Stanislav Čađo,Lukač,Gojko Vasić su još veća bruka srpskog naroda.

Name

Rambo

22.03.2025 16:24

Ma podmukli Lstin, sa njim nikad nisi na cisto. Njemu je sad frka, ovi iz Hrvatske HDZ mu ne daju vise sa kriminalcem i diktatorom iz RS. A opet boji se ako Vukan bude ministar sigurnosti i on kao okorjeli kriminalac i njegova mafija ne mogu mirno spavati. Pa samo onaj njegov sto je bio direktor za indirektno oporezivanje je opljacko stotine miliona km. Ljudi kazu ranije imo u Capljini neku malu prodavnicu i kad je usao u HDZ sve je opustosio po nalogu sefa mafije. Zato ovaj prefrigani ne smije. On i ne zna koliko je opljackao

ODGOVORITE
Name

MM

22.03.2025 16:43

Sada kmece , kukaju i osporavaju opoziciji vlast u bih , izgleda da ce kmecati jos jace kad opozicija preuzme vlast i u RS... Stvarno su nezajazljivi i nerazumni .

ODGOVORITE
Name

Kosmički

22.03.2025 17:05

Možda bolje ovako od seljaka na traktoru, švercera u ratu, kriminalca i pljačkaša narodnih para u miru do osuđenog političkog bjegunca!

ODGOVORITE
Name

On je sticena licnost

22.03.2025 17:52

Po svim zakonima a ne bjegunac,osim po nezakonitim odlukama faraona ili ti nekim pravilima koja se smisljaju kako kome na um padne,znaci legalno demokratski izabrani predsjednik.

Name

Dolijanin

22.03.2025 17:13

Njegova politika je prepuna kontradiktornosti, on sam sebe demantuje u jednom te istom govoru, okrene ploču u pet minuta, njegovo vrijeme je prošlo, a kada bude ćorkiran mislim da će se slaviti na ulicama i to će biti jedno oslobođenje

ODGOVORITE
Name

550

22.03.2025 17:28

Da bi posto dobar politicar moras znati dobro da lazes a dodik to odlicno zna da radi

ODGOVORITE
Name

Moras

22.03.2025 18:17

Upoznatu iznutra samu strukturu njihovog opakog djelovanja...

Name

Arsić

22.03.2025 17:46

Ako je taj mesar i traktorista završio FPN-a u Beogradu legalno pitam se ko su bili ti profesori da tako neotesanom dripcu daju prolazne ocjene,jer on nema ni znanja ni ponašanja kao jedan čovjek dostojan te diplome koju je navodno stekao legalno.Prije će biti da je kupio diplomu jer se i u to vrijeme mogla kupiti diploma fakulteta,a SSS-i da ne govorim.

ODGOVORITE
Name

To je čovjek štetočina

22.03.2025 18:54

Beskrupulozns varalica i kalkulant. Sve što radi mora primarno donijeti ličnu korist. Društveni ciljevi su mu sekundarni. Činjenica da on i porodica imaju preko 60 firmi koje svakodnevno sisaju budžet sve govori.

ODGOVORITE
Name

xxxx

23.03.2025 17:30

Štetočina Jole

Name

SveSkupa

22.03.2025 19:07

Umjesto da ga dočekujemo sa cvijećem i da mu mašemo, on je izabrao ovo današnje stanje. Loše si izabrao Mile, jako loše. Mogao si mnogo bolje, ali nisi htio.

ODGOVORITE
Name

Deba

22.03.2025 19:17

I na priči o srpstvu uzeo milijardu.

ODGOVORITE
Name

Jaca

22.03.2025 19:19

Mozda ipak i nije do njega, vec upravo do naroda. Usao je u vlast kao neko ko nije nacionalista, ali je lopov koji voli novac s lake strane. Medutim, ocigledno da je narod voli srbovanje i zivi u paralelnom univerzumu, pa je on okrenuo ploču da bi zadovoljio narodne apetite i ostao na vlasti. Sta god daje, bolestina je teska. Jer nacionalizam i radikalizam nikada nikome dobro nije donio.

ODGOVORITE
Name

Re

22.03.2025 19:44

Kad smo prebolili veličine kao sto su bili Milosevic,Karadzic,Mladić i ovoga će mo preboliti za dva dana.

Name

Od svezeg daska

22.03.2025 19:49

Do upitne crne liste

ODGOVORITE
Name

Đole

22.03.2025 19:55

Doveden je na vlast na silu da preko USAID pere pare strancima i uživa u piksli. U međuvremenu je postao toliko gramziv da su ga počeli izbjegavati i Istok i Zapad. Čudi me da ga ovo stado trpi toliko godina. Od političkih ubistava do očigledne pljačke i tendera... I sada se nalazi u ulozi "prijatelja" koji preko Bečke i Londonske berze daje kredite Republici Srpskoj "veoma povoljno" parama koje je godinama pljačkao istoj. Pa ima li kraja tom patriotizmu?! Nadam se skorom hapšenju i normalizaciji života, mislim da 90% građana Srpske želi nastavak života bez tog zlotvora.

ODGOVORITE
Name

Dodik

22.03.2025 20:15

Uspio je ono sto rijetko ko moze, sam sebe gurnuti u provaliju. Nevjerojatno ali istina. A sada kada izgubi vlast, izgubit ce i sve ljude oko sebe. Oni ce mu doci glave, ne neko iz Sarajeva.

ODGOVORITE
Name

Marko

22.03.2025 21:58

Nisu Mila izdali zapadnjaci nego Srbi koji su se udomili u zajedničkom bih organima. Oni su izdali i Mila i ostale Srbe i nisu dorasli sadašnjem trenutku. Suviše je Mile njih udomio u bih organima i sad su ga prodali.

ODGOVORITE
Name

Mitar

23.03.2025 08:11

Meni nije jasan ovaj narod sto masovno dhecu salje u policiju da zavrse da ih Mile salje da ginu za njegovu guzicu.Nisu ovdje ona vremena ovdje je bezvlasce i korupcija.

ODGOVORITE
Name

Војо

23.03.2025 15:46

Тешка времена за Српску су од њеног настанка. Ово је још само један период борбе овај пут за одузете надлежности на које Република Српска има право по Дејтону.

ODGOVORITE
Name

Re Bojo

23.03.2025 19:56

Jesi li ti siguran da su otete nadležnosti,ili je neko ko fol bio "naivan"?!