Невесињска пушка у народу пробудила наду у ослобођење
Његово високопреостештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије поручио је данас да је Невесињска пушка у српском народу пробудила наду у ослобођење и обнову државе Немањића.
Република Српска 06.07.2025 | 11:36
У обраћању вјерницима након литургије у порти Храма Вазнесеља Господњег у Невесињу, гдје се обиљежава 150 година од Невесињске пушке, митрополит Јоаникије је истакао да су Херцеговци и Црногорци били заједно и у овом устанку.
"Били су једнодушни и једномислени, нису имали наоружање као турска сила, али су имали срце, спремност и наду да ће њихова борба донијети слободу и уједињење српског народа, који иако расцјепкан и разједињен од Косовског боја, није престајао да буде државтворан народ", нагласио је владика Јоаникије.
Митрополит је нагласио да је Херцеговина, као и Шумадија и Црна Гора, била носилац слободарске мисли.
"Рат није донио резултате какве је народ желио, али је донио велике промјене и на овом подручју и у Европи, а резултати те јуначке борбе боли су много већи од тадашњих наших могућности, јер смо били поробљен и осиромашен народ", подсјетио је митрополит Јоаникије.
Владика Јоаникије је истакао да "бој не бије љуто оружје, већ бој бије срце у јунака", те навео да је примјер за то и Вучедолска битка, која је показала надљудску храброст и јунаштво у борби за слободу.
"Ратовали су заједно Црногорци и Херцеговци, јер је то један српски наро, једна вјера, једна нада. И велики су Петровићи поријеклом из Старе Херцеговине", рекао је митрополит Јоаникије.
Он је подсјетио да је кнез Никола кренуо у ослобођење, те из благодарсности подигао Саборну цркву Светога Василија Острошког у Никшићу за покој душа свих оних који су пострадали у Херцеговачком устанку и њихова имена уписао на зидове храма.
"Нека нам Господ да мудрости да превазиђемо све наше подјеле, да добро ближњега ставимо испред свога добра и све ће доћи на своје мјесто. Нека нам Бог да мира и да идемо путем Сетог Саве и Светог Василија Острошког", поручио је митрополит Јоаникије.
Прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Крекови код Невесиња 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе.
То је временом прерасло у српско-турски рат. На Берлинском конгресу 1878. године Србија и Црна Гора добиле су независност и територијално проширење, док је Аустро-Угарска на 30 година окупирала БиХ.
(Срна) Фото: Срна
Коментари / 6
Оставите коментарМирела Младјеновиц
06.07.2025 11:51До када цемо зивјети од митова и клањати се непостојецем? Када цемо окупити способне и паметне људе, који су у стању да изграде несто ново?
ОДГОВОРИТЕРе
06.07.2025 12:51Дал це дезертер таминдзија опет добити орден?
Раде
06.07.2025 15:01Они то све наплате зато ста год им наумоадне сад обиљежавају! Ста каква невесињска пушка а виадукт а милијарде које смо дужни ко ће то враћати ми наравно!
Ре
06.07.2025 15:18Докле год то одговара накоме за лагодан зивот створен пљацком, а некима не, јер постено раде.
Како
06.07.2025 15:04...никад није било српске буде у Хрватској кроз вијекове, вћ само тамо гдје су Бошњаци били већина!
ОДГОВОРИТЕМи
06.07.2025 16:25Сваки други дан несто славе
ОДГОВОРИТЕ