Др Милан Благојевић: Наша биједа

Ноћу 13. марта ове 2025. године, послије 21:30 сати, Народна скупштина Републике Српске усвојила је Закон о заштити уставног уређења Републике Српске. Од укупно 83 посланика сједници скупштине присуствовало је 58 посланика, с тим што је за закон гласало њих 50, а осам посланика је било против.

Република Српска 14.03.2025 | 08:58
Др Милан Благојевић: Наша биједа

Др Милан Благојевић 

Касним сатима у којима је расправљано и гласано о том закону може се објаснити зашто је јавност прилично касно сазнала за амандман који је клуб посланика СНСД-а Милорада Додика предложио на тај закон, што је прихватило оних 50 посланика, па је и тај амандман постао саставни дио усвојеног закона.

И тиме нам је, предвођена СНСД-ом, скупштинска већина попут мало прије тога октроисаног Нацрта устава Републике Српске, октроисала и овај закон.

Није добро када само један дио друштва жели своју вољу и размишљања о организацији и функционисању државе и положају људи у њој да наметне у форми устава другом дијелу друштва, јер је устав и сувише важан правни документ за чије доношење је нужна колика-толика друштвена кохезија, које очигледно нема у Републици Српској.

Исто се може рећи и за синоћ усвојени Закон о заштити уставног уређења Републике Српске, с тим што се у односу на наведени амандман СНСД-а мора примијетити како, све и да постоји кохезија за доношење таквог закона, оно што је предложено тим амандманом и усвојено, није у складу са Уставом БиХ. А ни етички посматрано, то није исправно.

Наиме, чланом 3.3б. Устава БиХ је прописана обавеза ентитета у БиХ да се придржавају закона које су прихватили и изгласали у Парламентарној скупштини БиХ, што значи да након тога, све док Уставни суд БиХ неки од тих закона не укине због неуставности или док Парламент БиХ не изгласа престанак важења закона, правно не може ентитет, а није ни етично, донијети свој закон чије одредбе су супротне закону са нивоа БиХ.

Е управо то се десило са синоћним законским амандманом СНСД-а, јер се њиме уводи служба за заштиту уставног уређења Републике Српске. То је ништа друго до нова обавјештајно-безбједносна агенција у БиХ.

Међутим, проблем је у томе што је Додиков СНСД 2004. године, заједно са осталим странкама из Републике Српске, гласао за Закон о Обавјештајно-безбједносној агенцији БиХ (ОБА БиХ), који је у марту 2004. године усвојила Парламентарна скупштина БиХ. 

Тим законом, који је и данас на снази, прописано је (члан 2) да се на територији БиХ не могу оснивати ни дјеловати никакве друге обавјештајно-безбједносне структуре. 
Стога оваква законска одредба више него јасно забрањује стварање службе за заштиту уставног уређења Републике Српске, коју је синоћ изгласала СНСД-ова већина у Народној скупштини.

Осим што је супротан Закону о ОБА БиХ, а тиме и члану 3.3б. Устава БиХ, овакав чин СНСД-ове већине је и неетичан, јер је и тај СНСД својевремено гласао за наведену законску забрану да се осим ОБА БиХ на територији БиХ не могу оснивати нити дјеловати никакве друге обавјештајно-безбједносне структуре. Другим ријечима, не може се једно радити 2004. године, а онда по томе данас газити.

Осим што у себи садржи и овај етички дефект, наведено понашање СНСД-ове скупштинске већине је и доказ посљедица  наше биједе из 2004. године, која ни до данас није престала.

Биједе за коју је својевремено у својим Знаковима поред пута Иво Андрић записао да: "Кад беда продре у мисли, у говор, у схватања и обичаје, и свак се помири са њом као са сталним и правим обликом постојања, кад расточи и прожме човека до последње ћелије и тако освоји и пороби не само њега него и оне који се још нису родили, тада се може рећи да је беда потпуно и заувек освојила један крај, са људством и свим живим створовима и мртвим стварима на њему, и претворила га у своје царство које јој никад више нико не може отети и које не живи људским животом него бедом и њеним мртвим и дугим, дугим трајањем. Из тог краја нема бежања ни спаса".

Не могу се отети утиску колико све управо цитирано пристаје уз не само нас из 2004. године, већ и нас од синоћ у Народној скупштини Републике Српске. Односно, нема нам данас  бјежања од нас из 2004. године и онога што је тада учињено.

Др Милан Благојевић 

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Оли

14.03.2025 09:10

Биједа нас као народа видимо како нас унистава један изрод на власти и ниста се не подузима.Мали мисеву,никакви небески народ,јад😭

ОДГОВОРИТЕ
Name

..

14.03.2025 10:00

Бас, небески народ, а подрзава овакве сподобетине на власти. Најгори народ икад.

Name

Борац

14.03.2025 11:01

Док су улизице усвајале закон,тада је додиг славио 8 март са бабама у Бјељини. Ето колико је њему ово све вазно.

Name

Да

14.03.2025 09:38

Андриц је све објаснио. Али цовјек који нас води не цита Андрица. Водити друство и управљати људским судбинама могу само људи који имају разум и којима је срце на правом мјесту. Мозес бити Ајнстајн, али ако немас тај осјецај за друство и сваког појединца у друству, немој улазити у политику.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тако је

14.03.2025 12:11

"... Великодусно је родјаце располагати тудјом муком, није мала зајебанција...". Код нас сибицари усли у политику и буквално се писају по нама.

Name

Милица

14.03.2025 09:40

Свака цаст господине Благојевицу! Нема се ту ниста висе додати! Суноврат правне струке, правде и морала!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Добој

14.03.2025 09:54

Браво докторе, ал џаба тупиш зубе, кабадахије су то.

ОДГОВОРИТЕ
Name

срамота

14.03.2025 10:09

Прави Миле Сјеверну Кореју по својој мјери да би му његова младунчад могла наставити владати. Није ми јасно,шта ЕУФОР чека.Хапси сеоског ђилкоша и у прдекану.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

14.03.2025 10:37

Незаконите одлуке и закони лажног високог представника доносе као посљедицу незаконите одлуке Народне скупштине РС. Све је незаконито, лаж и превара. Грађани БиХ плаћају сваког мјесеца Шмита 26000 евра да растура државу БиХ, прогања политичаре и ставља се у службу Бошњака са циљем да унизи Србе и српске политичаре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

хефтач

14.03.2025 11:45

Губи им се мисаони ток, а при том имају документа да нису нормални, али их нажалост то не спријечава да воде државу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зизи

14.03.2025 15:57

Било 83 гласали 58 ста се десило са осталима. 25 у земљу пропало. Да су против гласали било би 50 за и 33 против.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Систем је труо

14.03.2025 16:38

Као бас као на Западу збиг цега су се и урусили....

ОДГОВОРИТЕ