Лоше управљање ЕРС-ом стигло на наплату грађанима: Струје све мање, цијена све већа
Још прије нолико година, стручњак за енергетску транзицију Дамир Миљевић је упозоравао да домаће електропривреде нису у стању да проведу енергетску транзицију у БиХ, како би се више струје производило из обновљивих извора и како би она била јефтинија. Вријеме је показало да је био у праву. Струје је све мање, цијена је све већа, а плаћају је грађани и привреда.
Република Српска 03.03.2025 | 20:03
Досадашње поскупљење струје за привреду од 15 и за грађане од 10 одсто, није помогло Електропривреди Републике Српске да ријеши горуће проблеме, па је најавила још једно поскупљење од чак 20 одсто. Народ би рекао да у подерану врећу не вриједи сипати, а ни стручњаци нису далеко од таквог закључка.
"Основни разлози су што се није улагало у даљи развој капацитета у задњих 30 година, што је основни концепт улагање у хидроцентрале, што није лоше, само траје дуго и што је улагање у остале секторе обновљивих извора енергије препуштено такозваним инвеститорима, који немају обавезу продаје електричне енергије на домаћем тржишту, него ту електричну енергију извоте", истиче Миљевић.
Деценијски немар и лоше управљање Електропривредом Републике Српске, вишемилионски одштетни захтјев Словеније због улагања у ТЕ Угљевик, недостатак угља, надолазећи ремонт ТЕ Гацко, неконтролисане јавне набавке, само су неки од разлога што је домаће струје све мање и што нам пријети ново поскупљење.
"Кад све то саберете, плус јавне набавке, прављење конгресног центра у Требињу, улагања у неке тотално непотребне ствари, онда долазимо у ситуацију да, с обзиром да је Електропривреда Републике Српске приморана да увози електричну енергију, чија је тренутна цијена на берзи преко 150 ЕУР по МWХ, онда је неминовно поскупљење за грађане, а вјероватно и за привреду", наводи Миљевић.
Рјешење постоји, каже Миљевић, јер купци-произвођачи, а то су грађани и привреда, могу да производе струју из соларне енергије и на тај начин обезбиједе дио енергије за властите потребе.
Струка каже да би уз адекватну подршку и стимулацију, купци – произвођачи у року од 2 до 3 године могли би да произведу чак трећину електричне енергије потребне за становништво и привреду Републике Српске.
(БН) Фото: БН
Коментари / 14
Оставите коментарЕххх
03.03.2025 20:18У првој реченици мина.Струја из обновљивих извора је све само не јефтина и лако достзпна.На примјер, један мотор за једну вјетрењацу коста око 5 милиона евра.Опрема је скупа, то мора бити дрзавни пројекат свугдје је..Нигдје се то није препустало клептоманима Нели и Војину..Како дрзаве нема..дзаба се кречи..
ОДГОВОРИТЕОвца
04.03.2025 07:43Докле ћемо бити овце. Погледајте извештаје на РЕРСу, однос производње и потрошње у РС поготово када искључимо приватна предузећа. РС има капацитете да сопственом струјом снабдијева сву потрошњу и остаје за извоз близу 2000 ГWх. Ок "зезнули" су нас Словенци, мада дајем главу да и међу Словенцима има наших тајкунима и политичара (мирођија, у све се мијеша). Продаје се прича, да би се струја поскупила, не због нас радника у систему и радничких плата (незаситенпатке како нас описа директор), него како би они имали више за стављање у џепове разно разним лезилебовићима, тј инвеститорима, те новоформираним ИТ компанијама којима је једина референца фамилијарни однос са битним људима из врха политичког корпуса и наравно мирођији. Судбина ЕРСа је извесна, завршиће као Алумина, док синдикални борци као што је Кораљка, обављају посао за управу уз јефтину представу бораца за радничка права, кроз коју чисте праве борце као што је Пикула, коме није помогло и то што је члан Вуканове партије. Сви све знамо, али изгледа да најбоље знамо да блејимо.
Источна РС
03.03.2025 20:23Свака част Дамиру и предлогу да грађани сами производе струју али ту су врата затворена. ЕП и даље не да уговоре за поврат произведене струје у систем. Фол није ријесено за пдв па права ово оно. Ко ће им плаћати изборну (1дан) а осталих 364 неупотребљиву машинерију.
ОДГОВОРИТЕВесна Бајич
03.03.2025 20:54Има ли икаква ИНСТИТУЦИЈА, да може доћи у Републику Српску, похапсити читаву Владу, Преминера, Скупштинску већину и предсједника. Испитати њихов рад и поријекло милионске имовине, коју посједују. Провјерити СУКОБ ИНТЕРЕСА. Оваква мафија се не памти нигдје у свијету. Њих народ не подржава. Краду и плаћају изборе. Спаŝвајте овај јадни народ, ако Бога знате.
ОДГОВОРИТЕБорко
03.03.2025 21:47Народ то може да уради.
ЛОПОВЛУК
04.03.2025 07:23Народ бирао народ добио и ћути и трпи. Докле видјећемо. И треба нам. Догод се не дигнемо у цијелој БиХ и изађемо на улице и лопове не протјерамо нема нам боље. Не живи се од натјецања ко је Бошњак ко Србин ко Хрват. Треба дјецу хранити школовати. Лијечимо се на хуманитарне бројеве. А лоповима никад доста.
МеНАГЕР
03.03.2025 20:58С обзиром да је ситуација са електрицнон енергијом код нас веома слицна оној у Србији неце бити друге него звати Французе да додју и направе једну нуклеарну електрану и тако рјесити настале проблеме
ОДГОВОРИТЕБиља
03.03.2025 21:53Да ли неко мозе да реагује на ово да се похапсе сви који су довели до овог.
ОДГОВОРИТЕНема струје
03.03.2025 22:09Кад ће се кренути са хапшењем те организоване банде: Пера, Луке и осталих?
ОДГОВОРИТЕКако мислис
03.03.2025 22:32Струје све мање? Боље реци гдје иде струја без накнаде а за политицку подрску!
ОДГОВОРИТЕБетовен
03.03.2025 22:58Стратегија је промашена 15 година. сада се исти људи који су главни кривци за то копрцају и они хоће да рјешавају проблеме које су створили.
ОДГОВОРИТЕБања Лука
04.03.2025 07:22Странци долазите и хапсити ово смеће у Републици српској..Нама се живот смучио с њима...Да имам гдје у Федерацији сутра би преселили...
ОДГОВОРИТЕРус
04.03.2025 07:24Много се струја краде. Дистрибуција пале хаос. Фингирају резултат. Крцко на Сокоцу упетљан у многе крађе. Изврсити контроле.губици велики.
ОДГОВОРИТЕНешићи ...
04.03.2025 08:44и њихова банда, као и многи други моћници из тог круга рударе крипто валуте, за које су потребне машине које буквално усисавају струју, а да би било исплативо не исплати се плаћати јер више троше него што доносе зараде. Такав један рудник од око 100 и више машина у просјеку троши 300 киловата по сату. Питање је колико таквих има и ето гдје је силна струја а ми то плаћамо.
ОДГОВОРИТЕ