Loše upravljanje ERS-om stiglo na naplatu građanima: Struje sve manje, cijena sve veća
Još prije noliko godina, stručnjak za energetsku tranziciju Damir Miljević je upozoravao da domaće elektroprivrede nisu u stanju da provedu energetsku tranziciju u BiH, kako bi se više struje proizvodilo iz obnovljivih izvora i kako bi ona bila jeftinija. Vrijeme je pokazalo da je bio u pravu. Struje je sve manje, cijena je sve veća, a plaćaju je građani i privreda.
Republika Srpska 03.03.2025 | 20:03
Dosadašnje poskupljenje struje za privredu od 15 i za građane od 10 odsto, nije pomoglo Elektroprivredi Republike Srpske da riješi goruće probleme, pa je najavila još jedno poskupljenje od čak 20 odsto. Narod bi rekao da u poderanu vreću ne vrijedi sipati, a ni stručnjaci nisu daleko od takvog zaključka.
"Osnovni razlozi su što se nije ulagalo u dalji razvoj kapaciteta u zadnjih 30 godina, što je osnovni koncept ulaganje u hidrocentrale, što nije loše, samo traje dugo i što je ulaganje u ostale sektore obnovljivih izvora energije prepušteno takozvanim investitorima, koji nemaju obavezu prodaje električne energije na domaćem tržištu, nego tu električnu energiju izvote", ističe Miljević.
Decenijski nemar i loše upravljanje Elektroprivredom Republike Srpske, višemilionski odštetni zahtjev Slovenije zbog ulaganja u TE Ugljevik, nedostatak uglja, nadolazeći remont TE Gacko, nekontrolisane javne nabavke, samo su neki od razloga što je domaće struje sve manje i što nam prijeti novo poskupljenje.
"Kad sve to saberete, plus javne nabavke, pravljenje kongresnog centra u Trebinju, ulaganja u neke totalno nepotrebne stvari, onda dolazimo u situaciju da, s obzirom da je Elektroprivreda Republike Srpske primorana da uvozi električnu energiju, čija je trenutna cijena na berzi preko 150 EUR po MWH, onda je neminovno poskupljenje za građane, a vjerovatno i za privredu", navodi Miljević.
Rješenje postoji, kaže Miljević, jer kupci-proizvođači, a to su građani i privreda, mogu da proizvode struju iz solarne energije i na taj način obezbijede dio energije za vlastite potrebe.
Struka kaže da bi uz adekvatnu podršku i stimulaciju, kupci – proizvođači u roku od 2 do 3 godine mogli bi da proizvedu čak trećinu električne energije potrebne za stanovništvo i privredu Republike Srpske.
(BN) Foto: BN
Komentari / 14
Ostavite komentarEhhh
03.03.2025 20:18U prvoj rečenici mina.Struja iz obnovljivih izvora je sve samo ne jeftina i lako dostzpna.Na primjer, jedan motor za jednu vjetrenjacu kosta oko 5 miliona evra.Oprema je skupa, to mora biti drzavni projekat svugdje je..Nigdje se to nije prepustalo kleptomanima Neli i Vojinu..Kako drzave nema..dzaba se kreči..
ODGOVORITEOvca
04.03.2025 07:43Dokle ćemo biti ovce. Pogledajte izveštaje na RERSu, odnos proizvodnje i potrošnje u RS pogotovo kada isključimo privatna preduzeća. RS ima kapacitete da sopstvenom strujom snabdijeva svu potrošnju i ostaje za izvoz blizu 2000 GWh. Ok "zeznuli" su nas Slovenci, mada dajem glavu da i među Slovencima ima naših tajkunima i političara (mirođija, u sve se miješa). Prodaje se priča, da bi se struja poskupila, ne zbog nas radnika u sistemu i radničkih plata (nezasitenpatke kako nas opisa direktor), nego kako bi oni imali više za stavljanje u džepove razno raznim lezilebovićima, tj investitorima, te novoformiranim IT kompanijama kojima je jedina referenca familijarni odnos sa bitnim ljudima iz vrha političkog korpusa i naravno mirođiji. Sudbina ERSa je izvesna, završiće kao Alumina, dok sindikalni borci kao što je Koraljka, obavljaju posao za upravu uz jeftinu predstavu boraca za radnička prava, kroz koju čiste prave borce kao što je Pikula, kome nije pomoglo i to što je član Vukanove partije. Svi sve znamo, ali izgleda da najbolje znamo da blejimo.
Istočna RS
03.03.2025 20:23Svaka čast Damiru i predlogu da građani sami proizvode struju ali tu su vrata zatvorena. EP i dalje ne da ugovore za povrat proizvedene struje u sistem. Fol nije rijeseno za pdv pa prava ovo ono. Ko će im plaćati izbornu (1dan) a ostalih 364 neupotrebljivu mašineriju.
ODGOVORITEVesna Bajič
03.03.2025 20:54Ima li ikakva INSTITUCIJA, da može doći u Republiku Srpsku, pohapsiti čitavu Vladu, Preminera, Skupštinsku većinu i predsjednika. Ispitati njihov rad i porijeklo milionske imovine, koju posjeduju. Provjeriti SUKOB INTERESA. Ovakva mafija se ne pamti nigdje u svijetu. Njih narod ne podržava. Kradu i plaćaju izbore. Spaŝvajte ovaj jadni narod, ako Boga znate.
ODGOVORITEBorko
03.03.2025 21:47Narod to može da uradi.
LOPOVLUK
04.03.2025 07:23Narod birao narod dobio i ćuti i trpi. Dokle vidjećemo. I treba nam. Dogod se ne dignemo u cijeloj BiH i izađemo na ulice i lopove ne protjeramo nema nam bolje. Ne živi se od natjecanja ko je Bošnjak ko Srbin ko Hrvat. Treba djecu hraniti školovati. Liječimo se na humanitarne brojeve. A lopovima nikad dosta.
MeNAGER
03.03.2025 20:58S obzirom da je situacija sa elektricnon energijom kod nas veoma slicna onoj u Srbiji nece biti druge nego zvati Francuze da dodju i naprave jednu nuklearnu elektranu i tako rjesiti nastale probleme
ODGOVORITEBilja
03.03.2025 21:53Da li neko moze da reaguje na ovo da se pohapse svi koji su doveli do ovog.
ODGOVORITENema struje
03.03.2025 22:09Kad će se krenuti sa hapšenjem te organizovane bande: Pera, Luke i ostalih?
ODGOVORITEKako mislis
03.03.2025 22:32Struje sve manje? Bolje reci gdje ide struja bez naknade a za politicku podrsku!
ODGOVORITEBetoven
03.03.2025 22:58Strategija je promašena 15 godina. sada se isti ljudi koji su glavni krivci za to koprcaju i oni hoće da rješavaju probleme koje su stvorili.
ODGOVORITEBanja Luka
04.03.2025 07:22Stranci dolazite i hapsiti ovo smeće u Republici srpskoj..Nama se život smučio s njima...Da imam gdje u Federaciji sutra bi preselili...
ODGOVORITERus
04.03.2025 07:24Mnogo se struja krade. Distribucija pale haos. Fingiraju rezultat. Krcko na Sokocu upetljan u mnoge krađe. Izvrsiti kontrole.gubici veliki.
ODGOVORITENešići ...
04.03.2025 08:44i njihova banda, kao i mnogi drugi moćnici iz tog kruga rudare kripto valute, za koje su potrebne mašine koje bukvalno usisavaju struju, a da bi bilo isplativo ne isplati se plaćati jer više troše nego što donose zarade. Takav jedan rudnik od oko 100 i više mašina u prosjeku troši 300 kilovata po satu. Pitanje je koliko takvih ima i eto gdje je silna struja a mi to plaćamo.
ODGOVORITE