4 ствари које су биле обавезне у школама у СФРЈ

Детињство у некадашњој Југославији у много чему се разликује од данашњег. У новије време технологија је узела маха, а самим тим и деца се васпитавају на другачији начин. Некада су деца припремана за живот различитим методама, а неке вештине су изгледа биле веома корисне. Ипак, многа данашња деца немају предмете и навике које су се некада подразумевале.

Србија 28.10.2024 | 14:35
4 ствари које су биле обавезне у школама у СФРЈ

Деца у бившој Југославији научила су ствари које су неопходне за живот, а које су данас обезвређене. Док једни сматрају да је некада било много боље и лакше, други сматрају да су данас родитељи информисанији и професионалнији. Оба приступа имају своје предности и мане, а када је у питању образовање, ево 4 велике разлике:

1. Домац́инство

Многи сматрају да је штета што домац́инство више не постоји у основним школама. Ученици су на овом часу стицали разне вештине, као што су како да кувају, постављају сто, шију, спремају колаче, поправљају, уче како да одржавају дом… Данас се често истиче да деци недостају практична знања због њихова преокупација технологијом.

2. Деца су се слично облачила

Данас многа деца у школу носе брендирану одец́у, нека имају јефтиније, а нека изузетно скупе патике које рекламирају популарни јутјубери и инфлуенсери. У школи у Југославији деца су се облачила слично. Наравно, било је неких разлика, али не тако видљивих као данас.

3. Физичко васпитање је било један од најважнијих предмета

Због повећања процента деце која имају проблем са гојазношћу, и данас се сматра да физичка активност треба да буде што више присутна у школама. Некада је физичко васпитање било један од важних предмета у школи и када му се приступало са великом озбиљношћу. Опрема за час је била веома важна. Девојчице су носиле црне трикое, а дечаци спортске шортсеве и беле мајице. На часовима је било доста гимнастике и то је била једна од омиљених активности, али се трчало, пливало, играло фудбал – ђаци би из сале излазили уморни, али задовољни, пише Yумама.

4. Улога учитеља је била важна

Школска правила су захтевала устајање сваки пут када би наставник дошао на час. Тако су јој указивали поштовање. У школским правилима је такође наглашено да је наставник у праву и да се дисциплина мора поштовати. Ако ученици нису поштовали упутства наставника, следиле су казне. Родитељи и наставници нису једни другима урушавали ауторитет, а у многим школама била је пракса да наставник свакодневно у књижицу уписује шта је ученик радио како би родитељи могли да прате активности и понашање.

(Блиц) Фото: дреwандјонатхан

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Носталгија

28.10.2024 14:55

Кад помислим на сколу коју сам заврсила1989 године осјетим велику насталгију за тим временом.Колико смо постовања имали према насим професорима и како смо се медјусобно постовали то је данас незамисливо .Кад сретнем неког од својих колега из те генерације среца ме обузме.Данас нема таквих људи у средини гдје сад зивим.Знам да су нове технологије донијеле напредак у друству али су људе исквариле до срзи.Залим сто моја дјеца која су видпкообразовани људи нису осјетила дасак тог времена.Понекад кад им то казем као да не вјерују у истинитост мојих ријечи иако знају да се ја тако осјецам. ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цобра

28.10.2024 22:28

Насталгија, браво за коментар

Name

ФВ

28.10.2024 14:57

Народу и политици је битно да су срушили просвту.Уживајте.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалука

28.10.2024 15:18

Просвету је требало унистити, да би се могло владати. У сколама су се поред знања, уциле моралне, културне и друге вријрдности. Када погледате данасњу власт, од њих висе зна сваки основац из СФРЈ, а да помињемо људе са мало висе сколе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Било је пуно

28.10.2024 22:53

...добрих ствари, али данас је 10x боље. Јбг, али тако је. Људи тог времна су маштали да имају боље и више и да побјегну из социјализма по сваку цијену. Након ратова 90-их, они који су били на дну у социјализму из разнорqзних разлога су "испливали" и постали властодршци који су се обогатили на разне начине и окуслили сласт нестанка социјализма! На жалост и већина поштених ће рећи да је данас боље него некада у вријеме социјализма. Има се више него у она времена. На жалост, али они који су боли ватрени анти комунисти су профитирали...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Перо

29.10.2024 10:09

А,зар данас постени људи не бјезе на запад да зараде,а фукара се обогатила,јер паметни су засутили,будале проговорили,а фукаре се обогатиле.

Name

Ре Било

29.10.2024 13:50

Боље је мафији, сељацинама и криминалцима, то се потпуно слазем. Нормалним и образованим људима, сигурно није. Из бивсе дрзаве су одлазили нкв радници, баустелци, цистацице итд. а данас одлазе љекари и инзењери. С данасњом платом, постен цовјек, не мозе ни пола мјесеца саставити а накада си могао зивјети као лорд. Исло се на љетовања, зимовања, примале се 13` плате, људи били милијарду пута културнији и нормалнији. Има тога јос пуно, али да не дузим. Паметном доста.