БиХ међу земљама са најстаријим становништвом

БиХ у ријетким приликама може да се нађе на врху неке листе са најбогатијим земљама Европе. Кад се на тој листи и нађе, прича која иза тога стоји увијек је дио негативне статистике. Овај пут се налазимо у друштву земаља са најстаријим становништом у Европи и свијету. Демографска катастрофа у БиХ све је извјеснија.

Босна и Херцеговина 10.03.2024 | 21:08
БиХ међу земљама са најстаријим становништвом

Демографска зима оковала је Европу. Европа данас с разлогом може да носи епитет старог континента. Становништо је све старије па су тако у врху неславне листе са најстаријим становништвом  Њемачка у којој је просјечна старост 46,1 годину, Италија 44,5, Аустрија са 44,3 године и Швајцарска 42 године. Раме уз раме са тим земљама стоји и БиХ.

“Просјечна старост становништва у БиХ према попису из 2013. године била је 39,5 година. Данас све процјене говоре, а потврђују међународне организације, да нам је просјечна старост између 44 и 45 година”, каже доцент др Амер Осмић са Одсјека за социологију Факултета политичких наука у Сарајеву.

Ако упоредмо број умрлих и рођених у БиХ, резултат нас оставља без даха. Само у току једне године на тој разлици губимо један град величине нпр. Невесиња или Фојнице, каже даље Осмић.

“БиХ је у посљедњих 10 година изгубила од 300.000 до 350.000 становника. Исти подаци показују да је БиХ у току прошле године остала без око 16.000 становника када је ријеч о природном прираштају. Наглашавам да нису узета у обзир механичка кретања становништва, одлазак који је проблем број два, а уствари је проблем број један у земљу”, истиче Осмић.  

Један од основних разлога што нас је све мање је што млади људи све касније ступају у брак и рађају дјецу, објашњава др Дарко Марковић, специјалиста гинекологије и акушерства из Бијељине.

“Код нас се жене за прво дијете одлучују просјечно у 29. години, а знамо да је најидеалнији период и најздравије по сваку женску особу да рађа дијете између 20 и 24 године. Ја у својој пракси све више срећем жене које рађају после 35, а често и са 40, 41, 42 године”, каже Марковић.

Демограф мр Биљана Спасић износи забрињавајућу чињеницу да млади чине 13-14 одсто становништва, док је старијих од 65 два и по пута више.

“Зато се код нас сад отварају старачки домови, а породилишта су нам празна, породилишта нам се затварају. Ако се народ не рађа, он нестаје, држава се празни”, истиче Спасићева.

Навикли смо да политичари у БиХ народ плаше говорећи да је један народ угрожен од осталих. У овом случају, каже стручњаци, сви смо ми у истом проблему. Потребно је свим снагама борити се за оне који су остали и још немају намјеру да оду, а које систем као да упорно тјера одавде.

“Сада се то рјеђе дешава али још имамо проблем са код мене дође брачни пар, кажу ми да је жена у другом стању па ће зато изгубити посао јер није запослена за стално. Због тога ме труднице моле да не пријављујем да су трудне да би прво покушала да добију уговор за стални радни однос”, каже Марковић.

Како бисмо зауставили демографски суноврат потребан нам је системски приступ на нивоу БиХ који би имао три димензије, а који би требало да ублажи пројекције да ће до 2070. године у БиХ живјети мање од милион и по људи, сматра Осмић.

“Прва димезнија су мјере који би врло брзо уредиле плодом, најчешчеће финансијске. Онда долазе средњорочне гдје би требало да се фокусирамо на начин вођења бриге о дјеци након породиљског одсуства мајке, поготово у мањим срединама ”, наводи Осмић.

“Ми смо прошли црвену линију и бојим се да послије тога било које мјере које државе предузима неће донијети резултате у демографском смислу”, мишљења је Спасићева.

Док се Европа бори са проблемом старог становништва, афричке земље немају тај проблем. Поређења ради, богата Њемачка има најстарије становништво у Европи, док је просјек у сиромашном Нигеру, Уганди или Малију између 15 и 16 година. То објашњава помјерање људи из тих земаља у богате европске земље, али и зашто је за многе од њих чак и БиХ обећани рај.  

(БН) Фото: Илустрација/БН

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Отисла младост у Европуууу

10.03.2024 22:43

А ово сто остало сиротиња болесни пензионерии радници надницари заробљени и гласацкy масинерија натрпана за сигуран глассссс! Пљацка стољеца

ОДГОВОРИТЕ
Name

Наравно

11.03.2024 06:52

Власт растјерала дјецу по свијету.

Name

Ха ха

11.03.2024 07:01

Млади одселили остали старци само

Name

Ре

11.03.2024 07:30

Какво је тада на почетку било становништво БиХ када сада ништа не ваља, све покрадоше ко је ближе новаца и другог богаства БиХ и однесоше у друге државе свијета.

Name

Сл

10.03.2024 23:27

Све је бобјегло омладина отисла из ове дивне земље права стета .неко је крив за све ово.остали су велике патриоте богате и сиротиња која нема гдје отици.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

11.03.2024 10:21

Многи који су били овдје на задњем попису нису више у БиХ.Тек након новог пописа знаћемо право стање

Name

Весна Бајић

11.03.2024 05:53

Све су то криви КОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, сва три НАРОДА. Све су ИНСТИТУЦИЈЕ узели у своје руке. Најжалосније је то што су подкупили Судије, Тужиоце, МУП, управо оне који требају, да штите Закон и Правди. БиХ са својим Ентитетима, је уништена земља. Нема, фабрика и производње, као некад. Ма једном рјечи речено све су уништили. Омладина бјежи одавде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Демограф

11.03.2024 07:18

Кад Осмиц износи податке и казе од 150.000 до 300.000 па ста је тиме рекао? Сада казе просјецна старост је измедју 44 и 45 гидина у БиХ? Ста је опет рекао, ако се та старост исказује и децималама? Ниста. Треце, првилно је да се исказује медијална ( средња, позициона) старост, а не просјецна ( аритметицка) и она је у Републици Српској 44,07 година. Гинеколог Марковиц је добро уоцио плодност зена 20-27 година и схватио да оне радјају касније и у тридедетим, медјутим, оцигледно да није јос проуцио темпо ефекат ( одгодјено склапање бракова, одгодјено радјање) и темпо дисторзију ( искривљени фертилитет), па бих лако могао видјети да зене због тога радјају у просјеку око 0,5 дјеце мање, а то у у БиХ око 40.000 дјеце мање. Биљана Спасиц није демограф вец професор средње економске сколе у Крагујевцу и предаје економију. Њено наводно бављење демографијом се мозе свести на хоби, па то сто тврди није утемељено на цињеницама. Конацно, демографија је најконкретнија друствена наука, захваљујуци квантитативним методама и изворима података, тако да све сто се казе мора бити конкретно и прецизни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реалност

11.03.2024 08:01

Која нема социјалну кару и социјална давања !На жалост пљачкаши и осуђени правоснажно не иду у затворе !?Толико о БиХ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицко

11.03.2024 10:39

Па ста хоцете, видите да је у Њемацкој 46,1.Не знам ста вам сад смета, ста није по мјери.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Крцко

12.03.2024 10:14

"Како бисмо зауставили демографски суноврат потребан нам је системски приступ на нивоу БиХ." Прво, Република Срспка то неће дозволити јер свака политика на нивоу државе Босне и Херцеговине доживљава као неку врсту обесмишљавања РС. Друго, да ли би наши политичари пристали на политику која би рецимо повећала наталитет али и произвела промјене у националном саставу неких крајева? Вјероватно да не би, односно то би неко оборио позивајући се на витални национални интерес, прозивајући издајнике који су то дозволили, итд, итд.

ОДГОВОРИТЕ