Лични интереси лидера у БиХ изнад непретка и реформи

- Власти у БиХ само приказују привид напретка и “реформског замаха”, док је стварни напредак у другом плану, нарочито у односу на интересе странака, личне интересе њихових лидера и све израженије ауторитарне тенденције и законе којима се ускраћују грађанске слободе.

Босна и Херцеговина 26.07.2023 | 13:08
Лични интереси лидера у БиХ изнад непретка и реформи

 У цјелости је испуњен само један од 14 приоритета из Мишљења Европске Комисије о пријави Босне и Херцеговине за чланство у ЕУ и то онај који се односи на формирање Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање, који се ни не састаје, док је тек пет приоритета реализовано само парцијално, уз генерално погоршање по многим питањима која се тичу демократије, људских права и функционисања институција, показује анализа коју је провео Транспаренцy Интернатионал у БиХ.

Извјештај који анализира провођење реформи показује да је, од усвајања Мишљења 2019. године, БиХ назадовала у многим сегментима који су садржани у 14 приоритета из Мишљења Европска Комисије за чланство у ЕУ, а највише забрињава назадовање у области основих права, нарочито по питањима која се тичу стварања повољног окружења за, пружања гаранција и заштите новинара и финансирања РТВ сервиса.

Назадовање у многим областима

БиХ не само да је назадовала у појединим сегментима релевантним за испуњавање приоритета на путу чланства ЕУ, него су институције на свим нивоима покренуле процесе ускраћивања основних људских права чије посљедице ће трпити сви грађани, што је најјасније илустровано измјенама Кривичног законика Републике Српске које су у атмосфери линча, вербалних и физичких напада против новинара те кроз проблематичне процедуре, клевету поново препознале као кривично дјело у овом ентитету.

Сличне негативне тенденције видљиве су и у остатку земље, у виду нацрта закона о прекршајима против јавног реда и мира Кантона Сарајево, који би ако се усвоји под изговором борбе против лажних вијести, могао отворити простор за ограничење слободе говора и цензуру, разоткривши намјеру власти широм Босне и Херцеговине да сузбију критику и ућуткају грађане, медије, опозицију и невладине организације које указују на корупцију.

У области која се тиче демократичности и функционисања власти остварен је један приоритет који се односи на формирања Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање, док је у осталим сегментима ова област значајно уназађена захваљујући политичким опструкцијама. Ту се прије свега мисли на проблем неспровођења одлука Уставног суда, те довођење у питање његових надлежности, пријетње потпуном обуставом дијалога са ЕУ и примјене ССП и блокирањем рада институција захваљујући политичким одлукама које долазе махом из Републике Српске.

Одређен напредак забиљежен је у области које се тичу управљања границама и капацитетима за  миграцијама док се усвајање измјена Закона о јавним набавкама БиХ често помиње као испуњавање једног од приоритета, иако ни ове измјене нису осигурале јачање надлежности и капацитета за  над јавним набавкама, што је суштина овог приједлога на ком инсистира ЕУ. Међутим, у области владавине права и борбе против корупције генерално је примјетно назадовање а кључни закони не само да нису још усвојени већ се покушавају усвојити рјешења која су лошија од постојећих.

У овом сегменту још увијек није усвојен Закон о  БиХ, а да је заштита појединачних интереса, а не напредак на европском путу основни циљ надлежних у БиХ најбезочније показује и експресна процедура усвајања измјена Закона о спречавању сукоба интереса РС, које заправо легализују одређене облике сукоба интереса, а које су наступиле након што је ТИ БиХ пријавио савјетника Предсједника РС Милана Тегелтију због сукоба интереса.

Средства за зграду УИО одобрена, закони не

Јучерашња одлука Вијећа министара БиХ које је, према писању медија, повукло нацрт закона о спречавању сукоба интереса у институцијама БиХ и нацрт закона о судовима БиХ док је донесена одлука о одобравању средстава за зграду УИО у Бања Луци, само потврђују наводе анализе и показују однос владајуће коалиције на нивоу БиХ према кључним реформама, које се већ годинама означавају као хитне.

Поред тога, предложена рјешења су показала и мањкавости, те тако нацрт закона о сукобу интереса  не обезбјеђује адекватан статус и независност Комисије и оставља широк простор за тумачење санкција за поједине прекршаје, док се кроз Закон о судовима настоји сузити надлежност Суда БиХ за процесуирање корупције и организованог криминала.

На то све, Закон о слободи приступа информацијама, који је у парламентарној процедури, не гарантује независност Жалбеног вијећа а његова примјена ће бити обесмишљена великим бројем изузетака.

Сви наведени примјери служе као показатељ да власти у БиХ само приказују привид напретка и “реформског замаха”, док је стварни напредак у другом плану, нарочито у односу на интересе странака, личне интересе њихових лидера и све израженије ауторитарне тенденције и законе којима се ускраћују грађанске слободе, саопштено је из ТИ БиХ.

(БН) Фото: Илустрација

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Xx

26.07.2023 13:46

Ова власт и јури личне интересе. Народ је овца за шишање. Чувар РС узе сто милиона и Боску. Донесе закон о клевети да га не смијемо назвати лоповом. То је наша реалност. Ово је земља апсурда.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

26.07.2023 16:11

Стварањем властитих ентитета стварају властити конфор и узивају без одговорности. Сва одговорност је преписано план на национални интерес гдје су нади национални интереси да они постају некакви богави. Стварни интерес народа није национални него егзистенцијални. А ај ти то објасни да глупани схвате

Name

Др Миле Радисиц

26.07.2023 13:59

Др Миле Радисиц возацку а диплому купио од професора.Сад они немају плату јер су тако заслузили а Др Миле Радисиц 100 милиона. Идемо даље глупи народе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

27.07.2023 01:21

Радисиц Миле је био возац др Бранислава Лолица. Касније пресудјени криминалац. Ово је земља санси, возаци су милионери, а доктори раде за мање- висе исту плату вец 15 година, висе зарагјују његоватељи у Њемацкој, од специјалиста у РС. Ето колико је ово биједна земља.

Name

То

26.07.2023 14:01

Све знамо вец одавно и шта сад.Они раде оно сто њима и њиховом приватном интересу иде у прилог.На изборима добију подрску народа ,значи даје добро то сто раде ,барем оној већини која изидје на изборе.А ми смо постали апатични до бола .Само нам је битно како је нама лично а за друге боли нас брига.Нисмо боље ни заслужили..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Исправно

26.07.2023 14:50

Одавно је потпуно јасно да властима на нивоу ентитета,као и на БиХ нивоу није битно чланство у ЕУ,чак шта више то би за њих била пропаст,јер би у тим водама морала профункционисати држава,односно њена тужилаштва и судови,посебно у правцу санкционисања високе корупције.Онда би било:дабогда имао ,па не имао!То ова власт неће себи дозволити и све ће урадити да се БиХ не инкорпорнира у ЕУ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реал-ан

26.07.2023 15:06

У свим тоталитарним системима су људи у слузби политицара.Док је у деморатским друствима обратно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједорчанин М.

26.07.2023 15:44

Слушамо вас годинама и све то знамо,шта вриједи причати,само дајемо до знања да смо живи и животаримо,погледајте само возни парк код баје у БЛ.

Name

СОНЕ БЛ

27.07.2023 19:58

Који су лицни интереси ове две сподобе.....

ОДГОВОРИТЕ