Шта ће бити са цијенама млијека? Нова поскупљења?

На полицама маркета цијене млијека и млијечних производа расту готово сваки дан, а тај тренд би се, према ријечима мљекара, могао наставити због поскупљења свих инпута у мљекарству. И фармери су све гласнији у захтјевима за повећањем откупних цијена. Досадашња увећања нису довољна ни да покрију производњу.

Босна и Херцеговина 18.09.2022 | 12:28
Шта ће бити са цијенама млијека? Нова поскупљења?

Мање количине млијека на полицама маркета су свакодневно видљиве. Купце изненаде и нове више цијене ове основне животне намирнице и њених прерађевина. С друге стране, произвођачи млијека негодују због ниских откупних цијена које их, кажу, гурају у пропаст. Цијене репроматеријала троструко су веће, а због суше мањак је и хране за стоку. 

"Ове године мислим да ће бити катастрофа, да нећемо имати ни за идућу годину хране, ово сад што смо успјели да посијемо, а камоли да се наставимо бавити овим послом. Ја мислим да ће бити много тешко", каже фармер Небојша Ђокић.

Откупна цијена 1,20 КМ могла би одржати производњу, но она је са најновијих 10 посто повећања у Републици Српској 0,88 фенинга по литри. У Удружењу мљекара кажу да је договорено да би у октобру требао бити одржан нови састанак са 'Млијекопродуктом' након чега ће се знати да ли ће доћи до нових корекција.

"Млијеко је на свим странама скупље, а код нас је 88 фенинга највећа цијена. Незадовољни смо, али идемо даље. У октобру ћемо поново сјести. У Србији је 92 фенинга, а код нас 88, четири фенинга више, а они кукају", наводи предсједник Удружења пољопривредних произвођача – мљекара РС Владимир Усорац. 

Инпути у мљекарству у сталном су расту. У Удружењу пољопривредних произвођача Федерације Босне и Херцеговине кажу да би, гледајући на то, нове откупне цијене требало готово свакодневно кориговати. Сматрају да разлика у откупној и цијени на полицама, која прелази двије КМ, оставља простора за више цијене сировог млијека.

"У зависности од регије до регије, од количина које произвођачи могу понудити, за август је исплаћено од 72-88 пфенинга, што овим омјером представља велику разлику између малих, средњих и великих произвођача, која је у сваком смислу цијена недостатна да би се одржала даље производња", сматра предсједник Удружења пољопривредних произвођача ФБиХ Адмир Кахриман.

Да су цијене откупа ниске, не споре ни прерађивачи. Оне ће морати расти, али ће расти и цијене готових производа. 

"Што се тиче производње, у преради млијека цијена амбалаже и неких других елемената отишла је преко 100 посто. Док се год не смире цијене горива, амбалаже, до сировог млијека, оне ће морати ићи горе и то је неизбјежно", наводи власник мљекаре 'Пађени' Ненад Вукоје.

Нема бојазни да ћемо се суочити са несташицом млијека, оцјењују мљекари. Млијека ће бити, али цијене више неће бити социјалне, већ произвођачке. 

(БХРТ)

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Ибро

18.09.2022 12:17

12 км треба да буде литар. Да домацини искљуце кабловску , набаве краве а дјеца да их напасају, младе музу и да буде као некад.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

18.09.2022 18:51

Свакако да је то дио рјесења. Медјутим производња млека захтјева пуно мукотрпног труда, ево за оне који видјели нису грама труда. Да бих производњу уопште започели треба набавити квалитетну краву од 3000 до 5000 КМ па обезбједити смјестај па обезбједити прехрану, косевина, превртнути, осусити, покупити (не смије потиснути) ускладиштит. Обезбједити житарице,сјетва,жетва,складиштити с тим да опстане од непогода. Прехрана 4 до 5 пута дневно. Цисцење 3 пута дневно. Цисцење грла. Мужња 2 до 3 пута и тек тад добијемо млеко које коста за један литар 0.7 КМ док прерадивац узме 1,20 и висе. Е сад треба знати да је Бала сјена 4 КМ, зитарице око 1КМ за кило. Кад то обрацунамо дневно једно грло поједе у просјеку око 12 КМ а у просјеку једно грло дај измедју 15 и 20 л млека што це реци да је то 0:0. Воду вари воду лади. Е сад узивајте ја млеко не дам висе морате га сами произвести доста је лезаје на тдјој грбаци и прице не исплати се? сретно

Name

Www

18.09.2022 12:20

ВЛАДА НИЈЕ РАЗМИСЉАЛА О ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА,ГОДИНА У КОЈОЈ СУ СВИ ИМПУНТИ ЗА ПРОИЗВОДЊУ ХРАНЕ ПИСКУПИЛИ ПИ НЕКОЛИКО ПУТА,ВКАДА СЕ КЕРИ СА НОВИМ АУТОМОБИЛИМА И ВОЗА ИЗ МЈЕСТА У МЈЕСТО,А ФАРМЕРИ ОРЕПУСТАНИ САМИ СЕБИ.ОВО ЈЕ ТЕК ПОЦЕТАК,НЕ МУЗЕ СЕ МЉИЕКО У САЛИ СКУПСТИНЕ И ВЛАДЕ,МИНИСТРИ КО ПОГУБЉЕНЕ ОВЦЕ,НЕ ВИДЕ КАКО СЕ СВИЈЕТ ПРИПРЕМА ЗА КРИЗУ,ПО СЕЛИМА СЕ МАСОВНО РАСПРОДАЈУ СВИЉЕ,ОВЦЕ И ГОВЕДА,СТОЦНИ ФОНД СЕ СМАЊИО НА ПЕРИОД ОД ОРЕ 100 ГОДИНА,УВОЦНИ ЛОБИ УВИЗИ УСМРДЈЕЛО ЗАМРЗНУТО МЕСО,КО ГОД ИМА ОАМЕТИ ТО СВОЈОЈ ДЈЕЦИ НЕТРЕБА ДА ДАЈЕ ДА ЈЕДЕ.БОЉЕ ДА ЈЕДУ САМ ХЉЕБ,А И ОН ЈЕ БОГ ЗНА ОД КОГ БРАСНА И АДИТИВА.СРЕЦАН ЈЕ ОНАЈ КО ИМА УСЛОВЕ ДА ПОЈЕДЕ НЕСТО ИЗ ВЛАСТИТЕ ПРОИЗВОДЊЕ,БОГАТИЈИ ЈЕ ОД СВИ ВКАСНИКА АВИОНА КАМИОНА.ЗИВОТ НА УСТА УЛАЗИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Душан

18.09.2022 13:03

Само ви дижите цијене млијека до неба може се и без млијека живити Имам бруку година а у животу нисам попио 10 лит..млијека...Калција има у другим производима....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Татар

18.09.2022 13:09

Само заврците има још леба

ОДГОВОРИТЕ
Name

Топ

18.09.2022 13:25

Ионако није здраво да се пије ....ово је добра вијест

ОДГОВОРИТЕ
Name

благо нама

18.09.2022 13:48

А кад цијене горива падну и стабилизују се, цијена млијека це остати иста. Као и градски превоз код драгог нам градоцацелника БЛ, који све висе и висе подсјеца на Додика.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пољопривредник....

18.09.2022 18:59

Не поскупљује млијеко због инпута у сточарској производњи, бавим се тим послом, цијена сировог млијека је само симболично подигнута тачније 73 фенинга је сад, значи дивљање цијене диктирају млекаре, и остварују велику добит на основу тога.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др

18.09.2022 20:44

Требало бити 1Л=2КМ То је поштено.

ОДГОВОРИТЕ