Уско грло у Шангају: Нова кашњења робе и поскупљења

Готово трећина робе која треба да напусти луку Шангај, задржана је због строгог локдауна. Кашњења погоршавају кризу ланаца снабдијевања што ће довести до несташице робе и раста цијена.

Свијет 27.04.2022 | 15:22
Уско грло у Шангају: Нова кашњења робе и поскупљења

Европа и Сједињене Америчке Државе могу очекивати нова кашњења и несташице при увозу електронике из Кине као резултат локдауна уведеног због короне у свјетском трговачком чворишту Шангају, упозорава Винсент Штамер, економиста с Института за свјетску економију Килу.

"Три седмице након стављања града у карантин, отприлике 30 одсто робе је требало, али није напустило Шангај. Другим ријечима, то је 30 одсто извоза мање у остатак свијета", прича Штамер за ДW.

Он је на Тwиттеру објавио графику која показује да је количина терета који излази из ове луке нагло пала, док је количина робних пошиљки из других кинеских лука остала стабилна. Остали подаци о раду ове луке показују да је просјечни дневни волумен од 140.000 контејнера смањен на 100.000.

Шангај је жариште највећег таласа короне у Кини од почетка пандемије прије више од двије године. Овај лучки град, који броји 26 милиона становника, у строгој је блокади од краја марта. Због тога су неки радници били присиљени да остану и спавају у фабрикама у којима раде.

Фабрике у региону Шангаја специјализоване су за извоз електронске робе широке потрошње, као што су таблети и телевизори, али и за софистицираније полупроизводе који се користе у погонима на Западу.

"Чини се да се успорила производња у региону Шангаја и да роба није стигла у ову луку како би се укрцала на контејнерске бродове", каже Штамер.

Кашњења у испоруци су се повећала упркос тврдњама кинеских званичника да ће рестрикције минимално утицати на рад луке.

Штамер истиче да ће се кашњења у Европи осјетити за отприлике два мјесеца јер је потребно пет или шест седмица да контејнерски бродови стигну рецимо до луке Хамбург на сјеверу Њемачке, те још двије седмице да се роба искрца и испоручи.

Штамер предвиђа да ће, због кашњења у достави, роба широке потрошње поскупити овог љета и додаје да би Њемачка могла бити међу земљама које су највише погођене кашњењима јер се готово трећина морске трговине између Кине и најјаче економске земље у Европи одвија преко луке Шангај.

Представник њемачке Трговинске коморе у Кини Максимилијан Бутек изјавио је за агенцију ДПА да алтернативни путеви испоруке преко других лука нису довољни за ублажавање губитка.

Агенције, Фото: Унспласх/Алеx Дуффy

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Фениx

27.04.2022 13:35

140 хиљада контејнера.У Бањалуку седмично стигну 2-3 а оде из БЛ нула контејнера са робом.Пролазим туда сваки дан.Јака индустрија а и куповна моћ.ух ух.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па ја

27.04.2022 14:12

Кина уши заврће....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

27.04.2022 17:19

Коме? Затворили 26 милиона људи? Својих људи!!! Мислис да њих не "боли" смањен промет у њиховој луци? Јеси ти добар с главом? Оцито ниси, а изгледа нису ни Кинези ????