Usko grlo u Šangaju: Nova kašnjenja robe i poskupljenja

Gotovo trećina robe koja treba da napusti luku Šangaj, zadržana je zbog strogog lokdauna. Kašnjenja pogoršavaju krizu lanaca snabdijevanja što će dovesti do nestašice robe i rasta cijena.

Svijet 27.04.2022 | 15:22
Usko grlo u Šangaju: Nova kašnjenja robe i poskupljenja

Evropa i Sjedinjene Američke Države mogu očekivati nova kašnjenja i nestašice pri uvozu elektronike iz Kine kao rezultat lokdauna uvedenog zbog korone u svjetskom trgovačkom čvorištu Šangaju, upozorava Vinsent Štamer, ekonomista s Instituta za svjetsku ekonomiju Kilu.

"Tri sedmice nakon stavljanja grada u karantin, otprilike 30 odsto robe je trebalo, ali nije napustilo Šangaj. Drugim riječima, to je 30 odsto izvoza manje u ostatak svijeta", priča Štamer za DW.

On je na Twitteru objavio grafiku koja pokazuje da je količina tereta koji izlazi iz ove luke naglo pala, dok je količina robnih pošiljki iz drugih kineskih luka ostala stabilna. Ostali podaci o radu ove luke pokazuju da je prosječni dnevni volumen od 140.000 kontejnera smanjen na 100.000.

Šangaj je žarište najvećeg talasa korone u Kini od početka pandemije prije više od dvije godine. Ovaj lučki grad, koji broji 26 miliona stanovnika, u strogoj je blokadi od kraja marta. Zbog toga su neki radnici bili prisiljeni da ostanu i spavaju u fabrikama u kojima rade.

Fabrike u regionu Šangaja specijalizovane su za izvoz elektronske robe široke potrošnje, kao što su tableti i televizori, ali i za sofisticiranije poluproizvode koji se koriste u pogonima na Zapadu.

"Čini se da se usporila proizvodnja u regionu Šangaja i da roba nije stigla u ovu luku kako bi se ukrcala na kontejnerske brodove", kaže Štamer.

Kašnjenja u isporuci su se povećala uprkos tvrdnjama kineskih zvaničnika da će restrikcije minimalno uticati na rad luke.

Štamer ističe da će se kašnjenja u Evropi osjetiti za otprilike dva mjeseca jer je potrebno pet ili šest sedmica da kontejnerski brodovi stignu recimo do luke Hamburg na sjeveru Njemačke, te još dvije sedmice da se roba iskrca i isporuči.

Štamer predviđa da će, zbog kašnjenja u dostavi, roba široke potrošnje poskupiti ovog ljeta i dodaje da bi Njemačka mogla biti među zemljama koje su najviše pogođene kašnjenjima jer se gotovo trećina morske trgovine između Kine i najjače ekonomske zemlje u Evropi odvija preko luke Šangaj.

Predstavnik njemačke Trgovinske komore u Kini Maksimilijan Butek izjavio je za agenciju DPA da alternativni putevi isporuke preko drugih luka nisu dovoljni za ublažavanje gubitka.

Agencije, Foto: Unsplash/Alex Duffy

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Fenix

27.04.2022 13:35

140 hiljada kontejnera.U Banjaluku sedmično stignu 2-3 a ode iz BL nula kontejnera sa robom.Prolazim tuda svaki dan.Jaka industrija a i kupovna moć.uh uh.

ODGOVORITE
Name

Pa ja

27.04.2022 14:12

Kina uši zavrće....

ODGOVORITE
Name

Re

27.04.2022 17:19

Kome? Zatvorili 26 miliona ljudi? Svojih ljudi!!! Mislis da njih ne "boli" smanjen promet u njihovoj luci? Jesi ti dobar s glavom? Ocito nisi, a izgleda nisu ni Kinezi ????