Битка за Чернобиљ: Има ли опасности за Балкан?

"Подигли смо приправност и помно пратимо шта се дешава са нукеларним електранама у Украјини", нагласила је Ведрана Вулетић из Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије.

Србија 26.02.2022 | 10:22
Битка за Чернобиљ: Има ли опасности за Балкан?

Битке око нуклеарне електране у Чернобољу отворило је питање безбесности од радијације у целом свету, па и у Србији.

Ведрана Вулетић из Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије изјавила је данас да тренутно нема опасности од повећане радијације у Србији.

Она је то рекла након што је украјински нуклеарни инспекторат саопштио да је забележен виши него уобичајен ниво гама радијације у близини Чернобила, који је заузела руска војска.

Вулетићева је за РТС казала да се не очекује да радиоактивност буде виша у наредним данима, али да је Директорат спреман у случају да се било шта догоди.

"Подигли смо приправност и помно пратимо шта се дешава са нукеларним електранама у Украјини", нагласила је Вулетићева.

Навела је да, према званичним подацима које је Директорат добио, украјински инспекторат јесте пријавио да је дошло до измерених повећаних нивоа зрачења у односу на просечне вредности прошле године.

"Није дошло до катастофе, није дошло ни до каквих проблема са горивом које стоји тамо на локацији, него је дошло до поремећаја површинског слоја и подизања контаминираних честица које постоје ту од 1986. године у ваздух и тако је детектовано то повећано зрачење", објаснила је Вулетићева.

Указала је да је то подручје контаминирано, да тамо има цезијума 137 још од чернобиљске катастрофе да и није дошло до испуштања нових материја у животну средину.

"У том контексту можемо да разумемо руски став да није дошло до нових испуштања радиоактивности у животну средину, већ оно што је већ ту, то је само подигнуто у ваздух", нагласила је Вулетићева.

Она сматра да је то локализовано и не очекује да стигне до Србије.

"Не очекујемо да то стиже зато што је то као прашина која се подигне са тла и након неког времена она се опет наталожи", објаснила је Вулетићева.

Украјински инспекторат је појачану радијацију приписао, како је наведено, "поремећају горњег слоја земљишта, због тешке војне опреме у изолованој зони и ослобађању у ваздух контаминиране радиоактивне прашине". Из Русије је то демантовано.

(Тањуг)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Маxо

26.02.2022 09:59

Па ко овдје лаже, било је јављено да де нуклеарка Чернобил заузета од руске војске, а сада опет ове некакве борбе, ко притив кога или су све ове информамцје пропагандна лаж.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:

26.02.2022 13:02

Истина је да Руси јесу заузели електрану и то одмах након упада, да не би дошло до "неконтролисаног" зрачења. Све пријетње су у року од 3 сата помлаћене у кругу од око 50 километара и све је безбједно. Пресретачи "случајних" навођених пројектила су у ваздуху и нема бриге. Е, сад, ако слушаш проамеричке медије, само окрени контра и то ти је истина.

Name

Ре Ре:

26.02.2022 14:46

Аха, а ти се јављас с лица мјеста, па знас?

Name

Миланка ?

26.02.2022 10:37

Експерти за корону сад постају експерти за Украјину...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реx

26.02.2022 10:45

Па један од тих ректора треба у Србији да заврси, Руси граде нуклеарку са Србијом на истоку Србије то је вец договорено.

ОДГОВОРИТЕ
Name

?

26.02.2022 14:17

На Балкану је све блесаво и лудо па радијација нема ефекта

ОДГОВОРИТЕ
Name

Има Балкан

27.02.2022 03:00

Свој цернобиљ, ено га у Трговској Гори. Зато Словенија толко звонца. А неце нико дирати Словенце, осим у слуцају потребе обуздавања Њемацке сто би Словенија могла одмах размотрити, ако навали ице то преко Европске грбаце, која се није побунила против Енглеза и лудјака Бајдена, не волим ту ријец, али овдје је на мјесту.

ОДГОВОРИТЕ