Како су настајали симболи Српске и како су их (с)рушили: Вјечна борба за Дан Републике, име и грб

Иако је проглашена 9. јануара 1992. године, многи кажу да свој рођендан не може да слави тог датума, али га вољом народа и данас прославља.

Република Српска 08.01.2022 | 08:02
Како су настајали симболи Српске и како су их (с)рушили: Вјечна борба за Дан Републике, име и грб

Рекли су да не може, да је неуставно пјевати с руком на срцу “Боже правде”, те сад одјекују ријечи “Моја Република”. Нестао је и двоглави орао. Замијенио га је амблем, а немали број пута се, и данас, стаје у одбрану самог имена Република Српска.

Тако би се укратко могао описати трновит пут који су до сада, као и Српска, прошли њени симболи о којима се доста зна, али има и детаља о којима још постоји неколико прича. Једно је и како је Српска добила име.

Игра ријечи

Мало ко се никада није запитао како је Република Српска заправо добила име, а у њеној историји остаће забиљежено неколико прича о томе.

Професор Љубомир Зуковић, министар образовања, науке и културе у првој Влади РС, својевремено је у једном ауторском тексту, који је почео управо тим питањем, написао да је он дао назив, ако се добро сјећа, већ почетком августа 1992. године. Непосредно прије тога, појаснио је, била је одржана сједница републичке Скупштине у Бањалуци на којој је одлучено да назив Српска Република БиХ буде промијењен у Српска Република.

Он се присјетио састанка уприличеног у одмаралишту “Кикинда” на Палама, гдје је био врх тадашње Републике, након којег је прихваћено да се убудуће каже Република Српска, а не Српска Република, а то је касније прихватила Народна скупштина на засједању у Бијељини у септембру.

Друга верзија говори да је “кум” назива Српске био један од предратних интелектуалаца, музички менаџер Горан Марић, познат као Малколм Мухарем, идејни творац низа предратних сарајевских бендова. Сам Марић је испричао да је име Република Српска његова идеја, настала у разговору са Соњом Караџић и Драгославом Боканом. Идеја је касније дошла до ширег круга људи у Београду, гдје је била и садашња министарка у Влади Србије Маја Гојковић, за коју се истиче да је својеврсна кума имена Српске. Сама је једном приликом, док је била у посјети Народној скупштини у Бањалуци, истакла “да није само гост у Скупштини, већ и једна од кума Српске”.

О свему је за “Глас” причала и Соња Караџић Јовичевић присјећајући се да је назив Српска Република јако кратко егзистирао.

- Они су прво само одсјекли БиХ из назива Српска Република БиХ, али то је било проблематично из више углова, јер се није могло правно уоквирити на прави начин. Када смо Бокан, Малколм и ја разговарали о томе, а то су били незванични разговори, нисмо уопште имали ту међуфазу да се само одсијече БиХ, а остане Српска Република. Одмах смо предлагали Република Српска. Причали смо о томе прво са тадашњим министром информисања Велибором Остојићем, па са мојим оцем Радованом Караџићем и њима се допала и идеја и наше објашњење - каже Караџић Јовичевић.

Рођендан

Скупштина српског народа у БиХ, која је конституисана у октобру 1991, 9. јануара наредне године прогласила је формирање Републике Српске. Од тада је у неколико наврата покушано брисање тог датума из њене историје, али је вољом народа, израженом и на референдуму 2016, сачуван уз поруку да ће Српска вјечно тог датума славити свој рођендан јер је тада рођена, ма коме се то свиђало или не. 

Ипак, многи су свјесни да оспоравање 9. јануара, а и имена Републике још није завршено, али и годинама истичу да ниједан акт ни судска одлука не могу промијенити историјске чињенице о датуму и околностима у којима је проглашена Република Српска, што се догодило прије почетка ратних сукоба.

На снази је одлука којом су дефинисани прослава и празновање 9. јануара као Дана Српске након што је Уставни суд БиХ, у којем има шест домаћих судија и три странца, оспорио и одредбе Закона о празницима које се односе на тај датум. Закон о Дану Републике усвојен је након референдума на којем је више од 99 одсто грађана који су изашли на биралиштима 25. септембра 2015. казало да жели да тај датум и даље буде Дан Републике. Све то је услиједило као реакција на одлуку Уставног суда БиХ из 2015. године, када су судије, по апелацији Бакира Изетбеговића, утврдиле да дио Закона о празницима РС, којим је тада било регулисано обиљежавање 9. јануара као Дана Републике, није у складу с Уставом БиХ.

Амблем као чувар

Амблем Српске је званични знак Републике од 16. јуна 2007. Замијенио је грб који је проглашен неуставним, а остаће у употреби док званично не буде усвојен нови. А да преговори нису били нимало лаки, признаје за “Глас”  Игор Радојичић који је у то вријеме руководио Народном скупштином и постао први међу једнакима у мјешовитој комисији која је имала задатак да ријеши овај политички чвор. За предсједника НСРС је изабран 2006, а дословно је у првој седмици мандата стигла готова одлука суда о поништавању грба и химне. Остала је застава.

- То је била моментална траума. Ипак, то је нешто што је веома сензибилно, осјетљиво. Од прве седмице мандата је почела борба са тим проблемом којим су се доста бавили предсједници ранијих сазива Скупштине. Требало се политички изборити са тим и донијети нешто сасвим ново или дословно оставити старе симболе. Политички, па и популистички је најлакше било рећи “не” и да ћемо користити старе, о чему и данас има још расправе, али ту се појављује веома практичан проблем - ако би се користило нешто што је проглашено неуставним, сва документа би изван РС била неупотребљива. Одлука је, зато, била да се иде у израду нових симбола, ма колико је то била тешко - присјетио се Радојичић.

Одлука је пала да он води тај посао.

- Борили смо се дуже вријеме око амблема, грба и химне. Све су то веома компликоване приче. Можда ће једног дана бити прилике да све детаљно објаснимо, али комисија коју сам водио, која је имала политички и стручни дио, морала је наћи брзо рјешење јер је суд дао рок за извршење, односно датум након којег су престајали да важе дотадашњи симболи. Од почетка ми је било јасно да нећемо моћи постићи сагласност о грбу јер оно што би било прихватљиво за Србе, није за Бошњаке и Хрвате и пало би на неком од судова. Да ли у Бањалуци или Сарајеву. Много сам читао тих дана у потрази за рјешењима.

Практично с­мо тада искористили једно рјешење из Француске јер и сама има веома компликовану историју националних симбола, због односа републиканске и монархистичке традиције. Један од њих је и амблем. И тако смо се користећи француско искуство одлучили да нађемо брзо рјешење и максимално га искористимо да буде национално прихватљиво, а да не буде оно што је Уставни суд стално оспоравао као увредљиво. Амблем је, по приједлогу који смо конципирали и дали смјернице како и шта треба да се уради, дизајнирао млади колега из Београда. Ми смо рекли да треба да буду двије круне, храстово лишће, назив Република Српска ћирилицом и латиницом те у средини знак РС - казао је Радојичић.

Амблем је тако до данас остао као замјенски симбол и користи се као грб.

- Пропали су и сви каснији покушаји да се усвоји нови грб и било ми је јасно да то неће успјети јер све што бисмо усвојили и што би било прихватљиво за већински српски народ, оборило би Вијеће народа или касније један од уставних судова. Слично је било и са химном. Поприлично сам задовољан. Људи су, наравно, емотивно везани за стари грб. И данас се, посебно када су неке свечаности, може видјети, али практични живот тада, због свих људи, није дозвољавао да се даље користи. Амблем је једно веома, веома добро рјешење у веома компликованим политичким и националним односима и он ће вјероватно остати да живи јако дуго док год се потпуно не промијени уставни режим и начин доношења одлука овдје - закључио је Радојичић.

Прије химне “Моја Република” у употреби је била химна “Боже правде”.

(Глас Српске)

Коментари / 28

Оставите коментар
Name

аргета

08.01.2022 07:47

Све каже да ће додик ратом све укинути.Изгледа да он ради за Босну без ентиета......у коначници можда је и боље за све народе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан Градиска

08.01.2022 09:10

За мене постоји само један грб,а то је двоглави орао са 4 с,и једна химна 'Бозе правде'.....ово Додиково ме не занима.Замислите само да је неко Албанцима рекао да њихов грб није двоглави орао или Хрватима саховница и да морају да промијене химну лијепа њихова....само нама Србима ниста није свето.Прво зребате вратити грб и химну па све остало.

Name

Глобал зитизен

08.01.2022 09:17

Боље јесте али мало је касно. Млади људи су отисли а требало би најмање 10 година да се поправи унистено друство. Под условом да се народу врати опљацкано.

Name

Ре Горан

08.01.2022 10:41

А зашто су Срби избачени из устава Хрватске? Коме смета шаховница у Хрватској? У Српској су Босњаци и Хрвати народи који су у уставу.

Name

Ето

08.01.2022 10:47

Горане, нека се опозиција ангазује да врати грб и химну.

Name

Милан за аргета

08.01.2022 11:16

Паметнији си кад ћутиш.

Name

Назалист

08.01.2022 07:49

Све је настало у вријеме политицког руководства СДС. Послије смо изгубили много тога.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боже правда?

08.01.2022 09:02

Истину треба творити на каква она болна била,тако и ви г-дине.

Name

Идеално

08.01.2022 11:08

Да...а иначе и Р. Српску смо добили заслугом снсд-а...после 2000-е...

Name

Бане

08.01.2022 07:58

Да вам је двоглави орао несто знацио неби га се одрекли. Нама је он у Србији све. Наси предци су се борили са њим а васи нису. Једноставно не проналазите се у насим симболима

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Бане

08.01.2022 10:39

Зато сте 50-60 година носили петокраку више него било који крај. И нису то ваши симболи него српски симболи.

Name

XXXX

08.01.2022 08:21

Ста је радио годинам Узимао плату и није радио.Дад му све смета...

ОДГОВОРИТЕ
Name

баухау

08.01.2022 08:26

Вјецна борба???хахахахахахаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лала

08.01.2022 08:38

Химна и грб државе Републике Српске су предивни и где год их видим знам да је реч о часним и поштеним патриотама који поносно носе слободарске и антифашистичке симболе државе Републике Српске

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

08.01.2022 13:47

Дрзаве е јеси бисер само ти мастај

Name

Славица

08.01.2022 09:16

Боље је заједниство од подјела. Узмимо пример породице. Када дјеца вуку свако на своју страну онда је влада тј .родитељи у великим проблемима Треба укинути скупу дрзаву тј ентитете,кантоне јер су мјеста гдје се мнозе ...коте лопови . Видите да свукуд су у корупцији политицари. Професори,пензионери не краду. Краду без свијести како је народу. Када се уреди земља треба са Србијом,Хрватском,Ц.Гором и свим дрзавама галити лијепе пословне односе. Овако нам пропадају породице дјеца са расипају,дрзава се гуси и пропада.Од такве дрзаве да застити народ нема ниста. Ја сам за помирење и свима исто да буде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

08.01.2022 10:59

Заборавили сте да је некада постојала држава под називом Југославија. Зашто нисно могли остати у њој? Зашто није било заједништва тада?

Name

Приједорцанин М.

08.01.2022 11:22

Славице ни ја нисам ни са ким у завади и немам потребу да се мирим било ским своје волим тудје постујем и види се да си носила црвену брозову мараму.нема висе братства и јединства тако сам васпитавао дјецу и унуке...

Name

НТ

08.01.2022 09:22

Додик чини се има кратак рок да укине РС. Свакодневно добије подршку из читавог свијета да РС је опасност од свјетског рата. Такву политику води.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рибар

08.01.2022 09:22

У чему је проблем да поред званичне, до душе неугледне заставе и солидне мелодије химне дејтонске БиХ, државотворни- конститутивни народи могу користити своје историјске симболе, симболе који представљају индентитете тих народа? Коме смета да Срби,Хрвати и Бошњаци у различитим приликама користе симболе народа коме припадају? Па управо коришћење тих симбола од стране неког од државотворних народа и поштовање других према том чину требало би да докаже тзв. мултиетничност, или да на дјелу докаже међусобну толеранцију констититивних народа, толеранцију која је неопходан услов успоставе нормалне и функционалне дејтонске БиХ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Рибар

08.01.2022 10:20

Не ради се о народима, него о Републици Српској. Ако град и општина имају свој грб тада и Република Српска треба да има свој грб, заставу и химну. Што се тиче Федерације БиХ они неуставно користе грб и заставу БиХ, а Република Српска ћути. Бошњаци користе префикс босански за језик а Српска опет ћути. БиХ припада свим народима, па из тог разлога нико нема право да на своју руку користи префикс босански. Годинама је СНСД на челу са Додиком правио труле компромисе и сад смо ту гдје јесмо.

Name

ре-ре-рибар

08.01.2022 14:05

То сам ја и рекао, само на други начин, нисам хтио да будем директан. све да ме неко не оптужи да као опозиционар са најчвршћим ставом по питању слова Дејтона (ту моју синтагму данас користе власти) не гони воду на њихову воденицу. Наиме, данас причају о враћању надлежности они који су помогли, или су као чкепи ћутали кад су нам неуставно надлежности отимали, па и три основна обиљежја српског народа, Грб-Немањића, српску заставу са грбом, као и химну Боже правде. Зато је за мене и зелене јако битно да се та обиљежја врате на начин како сам у првом коментару навео, али и да се преиспитају све друге неуставно отете надлежности, па што буде потребно, да се то у нормалној процедури врати, а што је корисно за све заједно, то нека и остане. Само тако и никако другачије, тачка.

Name

ВРС

08.01.2022 09:35

Сјећам се на почетку рата да су биле војне таблице на возилима и писало је Српска Република БиХ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

08.01.2022 10:08

Какве војне таблице? На војним возилима?

Name

Република

08.01.2022 10:58

Полако само и стрпљиво и све ће доћи на своје. Последњи ратни вихор је нас Србе у БиХ опаметио и дозвао памети. Нема више никад никаквог братства и јединства на овим Балканским просторима јер смо као народ увијек били изиграни или издани од других. Стварање Југославија нама се обило о главу а сви други су профитирали на томе. Чак су стваране и нове нације, нови језици и писма. Зато ће ова Република Српска бити вјечна уз поштовање Хрвата и Муслимана тј. сада Бошњака који у њој живе али и уз уважавање БиХ и другог ентитета у њој. Вријеме ће показати да ли смо исправно поступали и радили али за сада је тако како је. Живјела нама наша ❤️Република Српска❤️

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре република

08.01.2022 21:31

Питај праве борце ста о томе мисле

Name

Никола

08.01.2022 11:26

Вратити све на изворни Дејтон, оба ентитета да врате своје симболе, химне и друга обиљежја. Поштовање одлука Уставног суда БиХ који је одлучивао по апелацијама неуставне организације Вијећа народа РС је заправо кршење Устава и РС и БиХ. Како би исто било лијепо да Р. Српска под својом заставом и старим грбом учествује на европским, свјетским или олимпијским спортским играма. Ако то може тзв. Косово, Хонг Конг, Тајван, Шкотска, Велс или неке друге регије, зашто не бисмо и ми, свакако по Дејтону нам и то припада. За БиХ данас само навијају у спорту три-четири кантона из ФБиХ, нико из Р. Српске или Херцег-Босне. Наравно ту су и војска и друге надлежности.

ОДГОВОРИТЕ
Name

1990-2020

08.01.2022 11:42

Прави ствараоци РС су изгинули, израњавани, осакаћени.Нови ствараоци су ствараоци гурманлука,крканлука,јавашлука,лоповлука,одлива младих људи. Чиме се поносите? Бруком и срамотом коју се донели овом народу.Срам бас било жртава које су у стубу ове отаџбине.

ОДГОВОРИТЕ