Веритас: Као нестали се води 1.714 Срба

У Хрватској се, према подацима Информационо-документациони центар "Веритас", као нестали води 1.714 Срба од којих су 1.240 цивили. Од укупног броја несталих у протеклом рату 28 одсто су жене.

Регион 30.08.2020 | 12:37
Веритас: Као нестали се води 1.714 Срба

Из "Веритаса" наводе да је највећи дио њих нестао у првој и посљедњој години рата.

Међутим, како истиче "Веритас", више од трећине њих не налази се у такозваној Књизи несталих на подручју Хрватске, на коју се позивају Међународни комитет црвеног крста /МКЦК/ и хрватска страна.

Због тога је, како се наводи у саопштењу, Комисија за нестала лица Владе Републике Србије, у сарадњи са "Веритасом" и удружењима породица несталих лица, још 2013. године саставила "оперативну листу" особа, углавном Срба из Хрватске и држављана Србије.

На њој су имена 635 људи који су у сукобу 90-тих година прошлог вијека нестали на подручју Хрватске и бивше Републике Српске Крајине, а за које њихове породице нису отвориле захтјеве за тражење код међународне или националне организација Црвеног крста

Због тога, по правилима МКЦК, која подразумијевају да захтјев за потрагу морају отворити најближи чланови породице, нису могли ући на званични списак несталих МКЦК, који се од 2005. године почео објављивати и у књигама несталих.

"Оперативна листа" са 635 имена предата је 2005. године хрватској страни очекујући њихово службено изјашњавање на ту листу, до којег још није дошло.

У међувремену је ипак, неколико десетина особа са те "оперативне листе" идентификовано, а за неке су породице отвориле захтјеве и дале крв за ДНК анализу, што је листи додатно дало увјерљивост и истинитост, наводи "Веритас".

То је препознала и Међународна комисија за нестале особе /ИЦМП/ тако што се, поред Комисије Србије, удружења породица несталих и "Веритаса", активно укључила у потрагу за породицама несталих особа са Оперативне листе са циљем да "непризнати али стварни нестанци" постану и формално признати стављањем на званичну листу несталих коју води МКЦК.

- Породице несталих особа имају право сазнати истину о судбини својих најмилијих, друштво има правну и моралну обавезу помоћи им у њиховом трагању, али то је могуће само уз активну сарадњу породица несталих са надлежним организацијама и институцијама - истичу из "Веритаса".

Поводом Међународног дана несталих, "Веритас" је позвао породице и рођаке Срба несталих у Хрватској да изврше своју обавезу - отворе захтјев за тражење и дају крв за ДНК, без чега нема успјешне потраге за њиховим најмилијима.

У саопштењу се истиче да се у Хрватској тренутно налази око 400 неидентификованих посмртних остатака, који су ексхумирани у задњих двадесетак година са подручја Хрватске и бивше Републике Српске Крајине, за које и хрватска страна тврди да припадају српским жртвама из периода деведесетих, и које не могу бити идентификоване без крвног узорка њихових најближих рођака.

(Срна)

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Вуциц

30.08.2020 10:58

Има у бг све у књигама о несталима свих народности нек отвори и преда медјународној заједници да се открију сва стратиста свих нек породице добију бар могуцност да их достојно сахране. Али званицни бг о томе цути и даље након 30год

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац

30.08.2020 12:01

Све за власт.брихга њих за тим јадним породицама.

Name

ти бас

30.08.2020 20:08

знас ста се тамо налази

Name

Дзоо

30.08.2020 12:17

Сто дузе траје ови це висе зивјети као парсзити и пљацкати дрзаве!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нестале

30.08.2020 12:34

Цитаве породице, зато су подаци такви.

ОДГОВОРИТЕ