Нове мјере у Србији: Од маске па до забрана

Од данас су на снази нове мере у борни против ширења вируса корона.

Србија 17.07.2020 | 07:27
Нове мјере у Србији: Од маске па до забрана

У целој Србији обавезно је ношење маски на отвореном простору када није могуће обезбедити физичку дистанцу од један и по метар, попут редова испред продавница, апотека, аутобуских и возних стајалишта.

Овим мерама забрањују се окупљања на јавним местима у затвореном и отвореном простору истовремено више од десет људи, без обзира на то да ли је у одређеној општини или граду проглашена ванредна ситуација.

За време боравка на јавним местима, између окупљених мора постојати дистанца од најмање 1,5 метара, односно на свака четири квадратна метра може бити прусутно само једно лице.

Ношење заштитне маске обавезно је на свим јавним местима у затвореном простору, што значи да су родитељи малолетне деце, као и деце са посебним потребама и њихови старатељи, дужни да обезбеде да њихова деца носе заштитну маску.

Влада је препоручила да се маске носе на свим јавним местима на отвореном простору.

На местима на којима није могуће обезбедити растојање од најмање 1,5 метара (редови испред продавница, апотека, аутобуских и возних стајалишта), ношење маски је обавезно.

Мере које важе за Београд 

Подсетимо, у Београду су од 10. јула на снази мере за сузбијање епидемије коронавируса.

У Београду су забрањена окупљања за више од 10 људи.

Сваки објекат мора да истакне колико је људи дозвољено да борави унутра, а то је једна особа на четири метра квадратна.

Трећа мера је ограничење радног времена објеката затворених простора од 21 час до шест часова ујутру, док кафићи са баштама раде до 23х.

Остали градови у Србији 

Ванредна ситуација проглашена је у више од двадесет општина у Србији.

Нови Пазар је први град у којем је проглашена ванредна ситуација.То подразумева скраћење радног времена угоститељских објеката од 7 до 19 часова

На сајту Града Крагујевца је објављено да је за непоштовање ограничења радног времена предвиђена казна од 60.000 динара за привредна друштва, 10.000 за одговорно лице у привредном друштву и 30.000 динара за предузетнике.

За време рада угоститељских објеката за једним столом не могу седети више од две сособе, уз поштовање обавезне дистанце од два метра између њих и између столова и уз обавезу ношења заштитне маске коју имају и особље и гости. Забрањено је и коришћење наргила у угоститељским објектима.

У Чачку је на снази одлука о забрани јавног окупљања, организовању свих славља, рада базена и купалишта, док је рад угоститељских објеката скраћен од седам до 20 часова, а ношење маски и рукавица је обавезно.

Шапчани се такође суочавају са ограниченим радним временом угоститељских објеката и обавезним ношењем маски.

У Панчеву је донета одлука да се ограничи рад угоститељских објеката. Рад угоститељских објеката је дозвољен од 06.00 до 23.00 часа, уз обавезно поштовање заштитних мера и социјалне дистанце.

У Крушевцу угоститељски објекти раде од 07.00 до 20.00 часова. Рад угоститељских објеката прилагођен је тако да број особа за столом не може бити већи од двоје уз поштовање обавезне дистанце од 2 метра између столова, најмање два метра од других особа у свим правцима. Сви запослени су у обавези да носе маске и/или визире и рукавица, док су послодавци дужни да обезбеде адекватна средства за дезинфекцију руку која ће бити лако доступна.

Такође, на улазу у објекат обавезно је постављање дезо-баријере са одговарајућим дезинфекционим средством.

Забрањо је организовање свечаности (свадбе, рођендани, прославе крштења) као и спортске и друге манифестације забавног карактера (концерти, утакмице...)

Пре нешто више од недељу дана ванредна ситуација је проглашена и у Ваљеву. У свим затвореним просторима у том граду обавезно је ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра.

Забрањено је организовање свечаности, као и организовање спортских и других забавних манифестација.

Рад угоститељских објеката је ограничен од 06.00 до 22.00 часова. Угоститељски објекти су дужни да прилагоде свој рад тако да за једним столом не могу седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједничком домаћинству, уз обавезни размак од два метра између столова.

Истог дана у Пријепољу је проглашена ванредна ситуација. Продајни и угоститељски објекти у том месту раде од 7 до 22 сата. У јавном и такси превозу такође је прописано обавезно ношење заштитних маски.

У Богатићу радно време угоститељских објеката је као у Београду, од 06.00 до 23.00 часова.

У Владичином Хану забрањено је организовање свечаности, спортских и других забавних манифестација, а радно време угоститељских објеката ограничено на период од седам до 20 сати.

У јавном превозу обавезно је ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила, а забрањено је коришћење отворених и затворених базена, спа и велнес центара.

За оне који крше меру обавезног ношења заштитне маске у јавном превозу или у затвореном простору, предвиђена је новчана казна од 5.000 динара.

Општински штаб за ванредне ситуације у Лучанима издао наредбу која подразумева обавезно ношење заштитних маски у затвореном простору и којом се забрањује организовање свечаности и спортских и других забавних манифестација.

Радно време угоститељских објеката почиње у 7 сати и завршава се у 22.

У Краљеву је у свим затвореним просторима обавезно ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра. На снази је забрана организовања свечаности, као и организовања спортских и других забавних манифестација.

Врање је још једна од општина у којој је проглашена ванредна ситуација, а мере које су донете односе се углавном на обавезно ношење маске у затвореном простору. Градоначелник Врања Слободан Миленковић изјавио је да угоститељски објекти раде уобичајено.

У Лесковцу је ванредна ситуација проглашена до 27. јула. Градоначелник Лесковца Горан Цветановић казао је да су препоруке о раду угоститељских објеката до 23 сата, ограничено окупљење и обавезно ношење маски у јавном и такси превозу, сада постале обавезујуће за грађане.

У Лозници радно време угоститељских објеката ограничено је на период од 7 до 20 часова, а у тим објектима не могу за једним столом седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједницком домацинству, уз обавезни размак од два метра између столова.

У Бајиној Башти је на снази граничење радног времена угоститељских објеката, трговинских објеката, кладионица, бензинских пумпи до 22 часа.

Рума је последња у низу општина које су прогласиле ванредну ситуацију. Тамо су данас донете нове превентивне мере којима се забрањују прославе, манифестације, тренинзи у затвореном простору, као и све забаве где се окупља више од 10 особа.

(Б92  Фото: ЕПА-ЕФЕ )

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Да се не заборави

17.07.2020 05:36

А шта прописују за Бањалуку и остале градове у РС-ој..?? Ред би био. РС-а је ипак 'загледана' у Србију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

сале

17.07.2020 06:09

бања лука ниста не мозе без србије све снимамо од србије

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Сале

17.07.2020 07:15

Тако и треба !

Name

Хм

17.07.2020 06:46

Ово ниста не вази јер су избори били лазни комплетно фалсификовани и падају у воду.

ОДГОВОРИТЕ
Name

аха!

18.07.2020 09:37

Опет струка у акцији? Да ли толико вољена власт зели да погуси народ или зели да само здрави излазе на демострације.Због сузавца.

ОДГОВОРИТЕ